Cestování stopem? Pár tipů pro začátečníky

#recyklujemeclanky: Ještě nemáš plány na léto, ale přesto chceš někam vyrazit? Láká tě stopování, ale nevíš jak na to? Potřebuješ poradit? Přečti si praktické rady o cestování stopem od zkušené stopařky!

Muž s kapucí stopuje u silnice
Photo by Atlas Green, Unsplash

Stopaři se už pomalu, ale jistě vrací na cesty, dálnice a benzínové pumpy a jejich počet  rok od roku roste. Dříve byly cesty stopařů plné, ale zpohodlněli jsme, začali jezdit auty a na autobusové zájezdy. Lidé se také začali bát a posledních pár let nebylo lehké nějakého toho stopaře spatřit. Mladí lidé si uvědomují víc a víc, že ne v každém autě sedí vrah a že cestování stopem nabízí mnohem více výhod než jen velmi levnou dopravu. Navíc s dnešní technologií chytrých telefonů a GPS vás jen tak někdo do lesa neodveze.

TIP #1: Sama, s přítelem nebo kamarádkou?

Teoreticky to jde rychlostně asi takto: holka-holka, holka-kluk, kluk, holka, kluk-kluk. Nejdůležitější ale je, abys, ať už cestuješ s kýmkoliv, byl/a na stejné vlně. Stejně (ne)spontánní, blázniví a flexibilní a stejně otevření. Nejhorší je, když jeden ze skupiny by na svatbu šel a druhý se bojí, pak si to do konce výletu budete vyčítat. Zkrátka jde o to, aby nebyl problém se shodnout na nějakém neočekávaném rozhodnutí.

TIP #2: Cedule – ano nebo ne?

Já už cedule nepoužívám. Lidé, kteří rychle projíždějí, je beztak nestihnou přečíst a když zastaví, stejně se zeptají, kam jedete. Je však dobré nějaký karton nebo papír a fix s sebou mít a využít ho kreativně. Jedeš do UK? Nakresli lodičku. Jedeš na festival? Napiš text písně. Napiš vtipný citát nebo citoslovce. Napiš něco místním písmem. To o tobě řekne řidiči více než tisíc slov.

TIP #3: Kde stopovat? Na cestě či dálnici?

Jedeš, protože chceš někam dojet nebo protože chceš něco zažít? Tak a přesně podle toho se zařiď. Dálnice je fajn, je rychlá a benzinové pumpy jsou jistota, kde se dá vždy zastavit, legálně stopovat a i najíst. V západní Evropě je to asi nejlepší způsob, ale jinde? Pokud chceš poznat nějakou zemi, musíš používat komunikace, které používají i místní. Neboj se ztratit. Jeď bez mobilu a bez mapy. Jeď bez cíle a věř mi, na takovou cestu nikdy nezapomeneš. Pokud však chceš zvýšit své šance na to, že ti někdo zastaví, můžeš si ten nejlepší stopovací spot vyhledat na portálu Hitchwiki.

TIP #4: Batohy vždy před sebe

Batohy, krosny a tašky si naskládej před sebe. Pak vypadáš jako pořádný cestovatel, srší z tebe dobrodružství a to je pak jako magnet na řidiče. Klidně si na batoh přidělej i nějaké další šílenosti, ať řidiče ještě více zaujmeš.

TIP #5: Buď zajímavý a originální

Obleč se do barev, vezmi si s sebou kytaru či ukulele. Vtipné čepky, plandavé kalhoty. Buď veselý a ne znuděný. Řidiči nechtějí vidět, jak jsi všední či unuděný. To ani jim náladu nezlepší.

Tak co, vyrazíš na tvou další cestu stopem? Nevíš kam? Nech se inspirovat Alenou. Ta stopem projela celou Afriku. O jejím několikaměsíčním dobrodružství si můžeš přečíst v sérii článků Stopem Afrikou: The Unexpected Expedition.

Článek původně sepsala Alena dne 7.7.2016. Poslední aktualizace dne 19.11.2019.