Zahraniční stáž za časů pandemie: Mezinárodní dopravce v Německu
Dotýká se každého. A všude. Nejinak je tomu i v případě studentů a stážistů, kteří vyjeli za hranice studovat či absolvovat zahraniční stáž. Svět se z důvodů pandemie zastavil napříč všemi kontinenty a řešení nejistoty, kterou museli studenti na dlouhodobých pobytech v zahraničí řešit, bylo prioritou jejich posledních týdnů. Jak konkrétně se situace dotkla jednoho ze stážistů u našich západních sousedů?
Zahraniční stáž: Zkušenost z pracovní stáže z Mnichova
V rámci svého bakalářského studia na Coventry University ve Velké Británii vyrazil Honza za roční pracovní stáží do německého Mnichova. V září minulého roku zaujal místo stážisty v malém, leč rozrůstajícím se oddělení u velkého nadnárodního dopravce. Po prvních týdnech zaučování a poznávání interních procesů začal dokazovat své pracovní kvality. Jeho projekty dosahovaly skvělých výsledků, přičemž mezinárodní přepravě se v jemu svěřeném regionu dařilo. V kanceláři zůstával pravidelně déle než bylo smluveno, právě kvůli úspěšnému růstu jeho trhu a jeho nadšení pro věc.
Střih.
První změny
Přišel březen letošního roku a vlády většiny států začaly přijímat oklešťující opatření, mezi které patřilo prakticky úplné uzavření hranic ve většině státech. Pro mezinárodní přepravu doslova existenční krize. „Bylo to v únoru, kdy se ve firmě začalo tušit, že nastává problém. Když koncem února začali první klienti rušit své objednané autobusy, věděli jsme, že je zle,“ popsal první dopady momentální situace na jeho práci. „Zhruba od půlky března jsme na základě vládních rozhodnutí v různých zemích museli sami začít stornovat objednávky. Nejen náplň mé stáže se smrskla prakticky pouze na řešení operativních problémů s tím spojených.“
Ve stejné době se situace promítla i do jeho pracovní rutiny, když se jeden z lidí kolem firmy nakazil: „Bylo to těsně před víkendem. Ze dne na den jsme museli vyklidit kanceláře a následoval home-office. Vedení se od té doby prakticky nezastavilo.“
Vliv na práci
To samé se však nedalo říct o normálních zaměstnancích a stážistech. Nejistota, kterou si nyní podstupují, je znásobena odvětvím, ve kterém se firma pohybuje. „Nikdo pořádně netuší, jak dlouho budou zavedena opatření, která firmě prakticky znemožňují fungovat. Vypadá to, že nějakou chvíli potrvá, než se cestování dostane zpět k normálu. Jestli vůbec.“ hodnotí dvaadvacetiletý student. „Většina zaměstnanců na plný úvazek teď vůbec nepracuje a je odkázána na kurzarbeit od německé vlády, která jim doplácí část platu. Já, internista, nemám na kurzarbeit nárok. Vedení mi naštěstí vyšlo vstříc a abych nemusel stáž ukončit předčasně, nechali mě jako jednoho z mála pracovat alespoň ze tří čtvrtin. Chvíli to ale trvalo, původně jsem měl pracovat jen osm hodin týdně, což by s cenami za bydlení v Mnichově úplně nešlo,“ vrací se Honza k nejistotě týkající se předčasného ukončení stáže.
Reakce univerzity
A jak na nenadálou situaci reagovala jeho univerzita? „Volali mi z naší placement office, že mi doporučují se vrátit. Stáž by se mi prý samozřejmě započítala i v rámci předčasného ukončení. Když jsem jim vysvětlil, že mi zaměstnavatel dovolil pokračovat, neměli s tím problém,“ objasňuje komunikaci s jeho vysílací organizací. I přes všechny potíže je rád, že je na stáži právě teď: „Na stáži jsem od toho, abych se naučil orientovat v konkurenčním prostředí a pod tlakem. Mám jedinečnou příležitost pozorovat reakce firem zevnitř a myslím, že to je jedním z pozitiv, které si z této krize můžu odnést.“