Studentská výměna v Austrálii, část I.
Jak jsem se dostala do Austrálie? Jak získat šanci studovat na rok v Austrálii? Proč jsem se rozhodla tuhle možnost využít? Co všechno předcházelo mému odjezdu a čeho jsem se musela kvůli roku v Austrálii vzdát?
Studentská výměna v Austrálii
Jak jsem se dostala na rok do Austrálie? Jsem studentkou třetího ročníku na univerzitě v Edinburghu. Předtím, během studia na náchodském gymnáziu, jsem několikrát dobrovolničila v zahraničí, zúčastnila se výměny mládeže a vyjela jako au pair.
To mi ale nestačilo. Už na gymplu jsem věděla, že bych během studia na univerzitě velmi ráda vyjela na Erasmus a nebo studentskou výměnu. Když moje sestra vyjela na půl roku do Hong Kongu, můj sen ještě zesílil. O jejím dobrodružství si můžete přečíst v rozhovoru zde.
Výběr vysoké školy
Pří výběru své vysoké školy jsem vlastně velkou váhu dávala na to, jaké daná škola nabízí možnosti vycestovat. Už v té době jsem měla v hlavě, že USA mě moc neláká, v Kanadě je zima, Asie by byla zajímavá, Evropa je moc blízko a Austrálie je to ONO. Když jsem se tedy ocitla v prvním ročníku na University of Edinburgh, jednou z prvních věcí bylo, že jsem si začala zjišťovat, jaké jsou podmínky ohledně vyjetí na Student Exchange.
První věcí bylo, že jsem zjistila, že můžu vyjet až ve třetím ročníku, a ne ve druhém, jak jsem myslela (bakalářské studium ve Skotsku je na 4 roky). Pak také, že pokud chci vyjet, tak musím na rok. Univerzita jednoduše nedovoluje studentům vyjet pouze na půl roku. Poslední důležitý bod byl, že největší váhu při přiřazování míst na výměnu hrají známky z prvního ročníku. S těmito body v mysli jsem se vrhla do studia a postupně formovala svůj sen.
Velké rozhodování
Na začátku druhého ročníku přišlo velké rozhodování. Na mé univerzitě funguje přihlašování na výměny následovně: každý student si musí vybrat pět univerzit z daného seznamu, na kterých by chtěl studovat (a které nabízí potřebné předměty) a napíše motivační dopis. Ten je potom ohodnocen dalšími přihlášenými. Známky z prvního ročníku a body z motivačního dopisu jsou rozhodujícími faktory při rozdělování míst.
Po několika týdnech rozhodování jsem setavila svůj list vybraných univerzit. Ten vypadal takhle: University of Queensland, University of Melbourne, University of Vancouver, University of Adelaide a University of Hong Kong. Seznam univerzit společně s motivačním dopisem, jsem odeslala v polovině listopadu minulého roku.
Studentská výměna v Austrálii
Den před Štědrým dnem přišla odpověď. A z té jsem byla nadšená a zklamaná zároveň.
„Congratulations, Ivana! You have been offered a place at the University of Adelaide.“
Dostala jsem se do mé vysněné Austrálie, ale na univerzitu, po které jsem zase tolik netoužila.
Hned jsem si začala znovu googlit, kde přesně vlastně Adelaide je. A zjistila, že víceméně uprostřed ničeho. Na mapě se mi nejdříve zdála vzdálenost mezi Adelaide a Melbourne poměrně malá, ale hned na to jsem zjistila, že je to víc jak 720 kilometrů.
O ostatních větších městech ani nemluvě. Aspoň je to přímo u moře, říkala jsem si (a z toho jsem stále nadšená, jelikož není nic lepšího než po 3 hodinové zkoušce z International Finance chytit vlak a být za 30 minut na pláži). Po několika dnech přemýšlení, googlení a rozhovorů s mými rodiči, jsem se rozhodla nabídku přijmout. Kdybych nabídku odmítla, žádné další místo bych totiž nedostala.
Proces přijímacího řízení
Poté začal celý proces přijímacího řízení na zahraniční univerzitu, vyplňování žádosti o víza a povinného zdravotního pojištění, hledání ubytování a účast na všech povinných předodjezdových přednáškách. Všude jsem četla a slyšela o všech možných nebezpečích, která mě v Austrálii můžou potkat, kulturním šoku, o tom, že Austrálie je příliš drahá…
Tři měsíce před odjezdem jsem také dostala místo na stáži v Londýně, o které jsem stála. Tuhle nabídku jsem bohužel musela odmítnout. Stejně tak jsem se musela vzdát vidiny toho, že budu trávit čas s mými přáteli a rodinou. Nebo spíš, že je rok neuvidím. Nechystala jsem se totiž na Erasmus do nějaké evropské země, odkud bych byla za dvě hodiny doma a naopak.
Australský školní rok
Australský školní rok je totiž úplně naopak. První semestr začíná v březnu a končí na začátku července. Poté následují zimní prázdniny. Druhý semestr začíná koncem července a trvá do druhé poloviny listopadu. Letní prázdniny tedy trvají od konce listopadu do konce února. Můj školní rok v Austrálii trvá od července do července, tak aby se to shodovalo se školním rokem ve Skotsku.
Letenky jsem nakonec kupovala asi měsíc před odletem, pokoj jsem našla asi 3 týdny předem a potvrzení předmětů, které bych chtěla studovat jsem neměla. To z důvodu, že jsem se na konci druhého ročníku studia ve Skotsku rozhodla změnit svůj hlavní obor studia. A celý proces trval značně déle, než mi na univerzitě slibovali.
Moje obavy sílí
Jak se datum odjezdu blížilo, moje obavy se zvětšovaly. Tolikrát jsem ale také slyšela, že studentská výměna bylo jedno z nejlepších, nebo úplně nejlepší období za studentských let. Ve stejnou chvíli jsem se ale bála zklamání. Co když to tak nebude? Co když si na té druhé straně země nenajdu kamarády? Co když se mi tam nebude líbit? Co když uvidím ty obrovský pavouky hned první den? Rozhodla jsem následovat takovou moji strategii:
„Neměj žádná očekávání, pak můžeš být jen překvapená, ale vyhneš se zklamání, že něco je jinak než sis představovala.“
S touhle myšlenkou jsem v červenci nastoupila do letadla v Praze a po víc jak 26 hodinách vystoupila v Adelaide. A i když první dny nebyly nejjednodušší, teď, po víc jak 4 měsících v Austrálii, můžu říct, že odjet sem bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, jaké jsem mohla udělat. Nejspíš hned po tom studovat ve Skotsku. Za ty 4 měsíce jsem viděla nespočet míst po celé Austrálii, potkala tolik skvělých lidí z různých koutů světa a získala plno nezapomenutelných zážitků. O tom ale příště.
Co tímhle chci říct?
Nevybírejte si vždy tu nejjednodušší možnost, jděte za dobrodružstvím. Nemějte však velká očekávání, ale raději cíle. Vyjeďte na erasmus nebo jiný studijní program, pokud máte tu možnost. A pokud se vám zdá, že tu možnost nemáte, zkuste ji najít.
Chcete se dozvědet více o dobrodružstvích naší Ivany?
Přečtěte si její fantastické články o studiu ve Skotsku! Brzy čekejte další díl seriálu Studentská výměna v Austrálii!