Rozhovor s Martinou Paulusovou: Studium v zahraničí je potřeba brát tak, že není, co ztratit

Láká vás studium v zahraničí? Stále se obáváte, zda výjezd na Erasmus je dobrý nápad? Jaké je to začít pracovat v zahraničí v mezinárodní společnosti? Nechce se inspirovat k vašim dalším krokům rozhovorem s Martinou Paulusovou.

Martino, mohla by ses nám krátce představit?

Je mi 23 let a jsem absolventkou University of Aberdeen. Během studia jsem strávila půl roku na univerzitě v Hong Kongu. Momentálně žiju v Edinburghu, kde jsem nedávno začala pracovat jako auditor v PwC, mezinárodní společnosti poskytující daňové, auditorské a konzultační služby.

Nejdříve ke studiu v zahraničí – proč jsi se ke studiu v zahraničí rozhodla?

Byla jsem tenkrát na gymplu, nevěděla jsem přesně, co chci dělat dál. Dozvěděla jsem se náhodou o možnosti (zadarmo!) studovat ve Skotsku a říkala jsem si, že za zkoušku nic nedám, a tak jsem do toho šla. Než jsem se odstěhovala, říkala jsem si, když zjistím, že to není nic pro mě, můžu se přece vždycky vrátit do Prahy a jít na vysokou tam. Nebylo co ztratit.

A proč právě Skotsko?

Jak už jsem říkala – tenkrát jsem nad tím moc nepřemýšlela, věděla jsem, že skotské univerzity jsou pro studenty z Evropské unie zadarmo, navíc mají velice vysokou úroveň. Pro porovnání, University of Aberdeen, kam jsem chodila, je ve světovém žebříčku na cca 150. místě, Univerzita Karlova až někde pod 300. Přišlo mi to tedy jako skvělá příležitost.

Měla jsi někdy důvod k tomu litovat toho, že jsi raději nezůstala studovat v Čechách?

Občas mi chyběli kamarádi z gymplu, kteří šli víceméně všichni do Prahy. Zmeškala jsem v Čechách různé události, u kterých jsem chtěla být, protože bohužel ne vždy jsem mohla přiletět. Na druhou stranu, co se týká studia, jsem ráda, že jsem v Česku nestudovala. Většina skotských univerzit je ohromně flexibilní. Funguje to tak, že si v prváku studenti vyzkouší, co je baví, a obvykle není problém změnit obor a zaměřit se na to, co člověka baví. Mám i kamarády, co začali s právem a na začátku druháku si změnili obor na psychologii nebo ekonomii. Tím pádem je to ideální volba pro někoho, kdo si není úplně jistý tím, co chce dělat. Od kamarádů, kteří zůstali v Česku jsem slyšela, že obor, který začneš buď dokončíš, pokud chceš dělat něco jiného, musíš začít od začátku. To mi přijde hodně svazující.

Kvůli čemu by ses rozhodla v zahraničí studovat znovu?

Studium v zahraničí nabízí neskutečné množství možností, otevírá spoustu dveří. Ať už to jsou výměnné pobyty v Americe, Austrálii či Asii nebo možnost účastnit se světových konferencí a mezinárodních výjezdů.

Jaká je tvá nejlepší vzpomínka na studium v zahraničí?

Nemám jednu vzpomínku, ale nejraději vzpomínám asi na půlrok, který jsem strávila na univerzitě v Hong Kongu. To byl pocit absolutní volnosti a svobody. Zrovna včera jsem si povídala s kamarádem, který byl rok v Shanghaji a říkal, jak je strašně težké popsat ten pocit, to si musí každý zažít sám.

Co ti tahle půlroční výměna v Hong Kongu dala?

Pamatuju si, než jsem odjížděla, sešla jsem se s paní, co byla zodpovědná za vyjíždějící studenty. Řekla mi tenkrát, ať si to hlavně užiju, že o nic nejde. Taky podotkla, že je to jedinečná šance být tím, kým člověk chce být, protože jedete někam, kde vás nikdo nezná. Nikdo nezná vaši minulost, to, jací normálně jste. Studium v zahraničí a výjezd do úplného neznáma dává člověku svobodu být tím, kým chce.

Co se ti honilo hlavou, když jsi se rozhodovala odjet na semestr na kontinent, kde jsi nikdy nebyla?

Hrozně jsem se těšila, jaké potkám lidi, co zažiju. Někdy slýchávám otázku, jestli jsem měla strach, ale ne, ten jsem neměla.

Přemýšlela jsi o tom, že bys ve Skotsku vystudovala i magisterské studium?

Přemýšlela jsem o přihlášce na Oxford, Cambridge, LSE. Magisterské studium je drahé tak jako tak, tak jsem si říkala, když už, tak už. Nakonec jsem se ale rozhodla začít pracovat. V UK to tak dělá 70 % studentů, právě z toho důvodu, že magisterské studium je extrémně drahé, ale také proto, že 99 % zaměstnavatelů magisterské studium nevyžaduje. To je trochu rozdíl oproti Čechám – vím, že kdybych chtěla dělat stejnou práci, co dělám teď v Edinburghu v Praze, firma by po mě chtěla magistra.

Proč jsi se rozhodla po studiu ve Skotsku zůstat?

Ačkoliv bych se jednou ráda vrátila do Česka, po studiu jsem zůstala v UK z několika důvodů. Zaprvé, říkala jsem si, že bude fajn získat zahraniční pracovní zkušenosti. Za druhé, není si moc co nalhávat, finanční podmínky jsou tu o něco lepší, zvlášť když člověk začíná.

Bylo jednoduché po studiu ve Skotsku získat práci, jakou jsi chtěla?

Jednoduché to nebylo, byla to spousta práce. Na tyto pozice je tu obrovská konkurence, vyšší než v Čechách. Na druhou stranu, nemyslím si, že mě nějak znevýhodňovalo to, že nejsem místní.

Máš nějakou radu pro někoho, kdo nad studium či prací v zahraničí přemýšlí?

Brát to tak, že není co ztratit.

Mladiinfo.cz děkuje Martině za rozhovor a přeje co nejvíce úspěchu do budoucna.