Už znáte iniciativu Udržitelný Palacký?

Udržitelný Palacký je studentská iniciativa, která se snaží o posílení společenské odpovědnosti a environmentálně příznivého chování na Univerzitě Palackého v Olomouci. Tato iniciativa organizuje krom dlouhodobých projektů také osvětové akce na témata udržitelnost, zodpovědná a etická spotřeba či zero waste, a motivuje tak studenty ke změně jejich spotřebního chování. Na otázky odpovídala Anna Tabášková, studentka psychologie a příležitostně také filmových věd. Anna je členka organizačního a PR týmu studentské iniciativy Udržitelný Palacký, která v současnosti stážuje u World Fair Trade Organization v Nizozemsku.

Kde se v Olomouci našla parta lidí, kteří se zajímají o udržitelnost a životní prostředí, a jak se tato parta dala dohromady?

Tenkrát jsem vlastně ještě nebyla součástí Udržitelného, takže Vám povím spíše „Legendu o založení Udržitelného.“ Celé to začalo před třemi lety, když se dvojička kamarádů z Katedry rozvojových a environmentálních studií (KRES) rozhodla uspořádat veřejné promítání 3 dokumentárních filmů zabývajících se tématikou zodpovědné spotřeby. Promítání byla naplněná diváky. Na každé promítání přišlo více než 150 diváků, to vyslalo jasný signál k tomu, aby organizátoři pokračovali ve své činnosti. No, a tak se jednoho dne v kuchyňce na kolejích zrodil nápad na založení studentské iniciativy, která má v současnosti již okolo 20 aktivních členů a 10 dobrovolníků k tomu.

Jakými tématy se Udržitelný Palacký zabývá a jaké projekty jste studentům zatím představili?

Ten list by byl celkem dlouhý, díky tomu, že členové Udržitelného jsou ze všech možných kateder univerzity, podnětů pro projekty je vždycky dost. V poslední době jsme se hodně zaměřili na problematiku nadužívání plastů, fast fashion, plýtvání potravin či odpadové hospodářství.

Mezi naše úspěšné projekty patří například komunitní zahrádka Václavka, kam můžete přijít, natrhat si bylinky, něco sami zasadit nebo třeba jenom pokecat s kamarády.  V roce 2017 také vznikl studentský Freeshop, domov věcí, pro které sami už třeba doma nenajdete využití, ale někdo jiný by mohl. (A naopak!) Nalézt tu tak můžete pánve, hrníčky, knížky nebo třeba kolekci DVD Járy Cimrmana.

A nebo třeba projekt Dolejsi, který si klade za cíl vytvořit síť podniků napříč ČR, kde je možné si zadarmo dolít vodu do vlastní lahve a neplýtvat tak plasty. Skrz sociální sítě podařilo založit platformu na sdílení jídla Free Food Olomouc, radost každého hladového studenta. Navíc pravidelně pořádáme veřejné debaty, promítání a v neposlední řadě populární Clothes Swapy.

Z archivu Anny Tabáškové

Jak funguje vaše spolupráce s Univerzitou Palackého?

Za tu spolupráci nemůžeme být více vděční! Univerzita nám poskytuje zázemí nejen v podobě nejen relativně nově založeného Studentského klubu a místností pro naše akce, finanční podpory, ale je také naší iniciativě myšlenkově hodně nakloněná. Rok od roku jsou vidět její snahy být více udržitelnou institucí. V budoucnu bychom rádi navázali ještě bližší vztah například skrz spolupráci s Konviktem a zaměřili se na udržitelnost akcí spolupořádaných univerzitou jako je například Majáles či některé festivaly, které jsou univerzitou podporovány.

Začíná nový akademický rok, plánujete nějaké změny, nové iniciativy či projekty?

Tento rok je doopravdy rok změn, většina zakládajících členů totiž opouští Olomouc. Je tedy řada na vznik nové party, „co se zajímají o udržitelnost a životní prostředí.“ Rádi bychom však navázali ještě bližší vztah s univerzitou a určitě se můžete těšit na akci podobnou minulému Plastopadu. Tento projekt se v období jednoho měsíce intenzivně věnuje jednomu z aktuálních problémů, který hýbe planetou. Zároveň se znovu podílíme na organizaci Země na talíři, festivalu dokumentárních filmů o možných řešeních problematiky plýtvání jídla a narůstající populace v jejím kontrastu.

Jak se mohou studenti do vašich aktivit zapojit?

Možností zapojit se najdete určitě mnoho! Napříč Českou republikou funguje hromada organizací, spolků a iniciativ, které se zaměřují na zachovaní zdraví planety, stejně jako Udržitelný Palacký. Pokud budete mít cestu kolem Olomouce, určitě vás rádi uvidíme na některé z našich akcí, workshopů nebo třeba jen nad hrníčkem čaje! A pokud vám taková iniciativa v okolí chybí, nikde není psáno, že ji sami nemůžete založit. Máte-li v hlavě nápad na nový projekt či možnost jak se jinak aktivně zapojit, ale nejste si jistí přesně jak, neváhej se na nás obrátit, rádi poradíme!

Buďte zvídavý: Problémy týkající se životního prostředí ve většině případů komplexní a jednoduché odpovědi jsou spíše rarity. Podněcujte diskuze, buďte aktivní. Jedině skrz dialog můžeme najít společné řešení.

Last but not least, buďte udržitelní – Každá láhev na vodu, kelímek na kafe nebo vlastní sáček na pečivo v batůžku se počítá! Myslíme, že každá změna vždy začíná u naších individuálních rozhodnutí. Každý krok k udržitelnějšímu životnímu stylu má smysl.

Informace o studentské iniciativě Udržitelný Palacký, stejně jako detaily o jejich projektech a možnostech zapojit se najdete na jejich oficiálních či facebookových stránkách.

Máte teď taky chuť začít žít udržitelněji nebo dokonce založit podobný spolek na vaší škole? Nebo znáte někoho, kdo by se rád podělil o svůj inspirativní příběh? Napište nám do komentářů nebo na náš email redakce@mladiinfo.cz a my uděláme všechno proto, abychom tyto jedinečné osoby či zajímavé projekty představili nám všem. Stejně jako Olgu, Silvii, EmuGeorge, Alžbetu a Annu z iniciativy Udržitelný Palacký.