Zkušenosti s Workaway, ano či ne?

Nový rok znamená nové výzvy! Všichni začínají plánovat svůj rok 2025 a právě proto jsem se rozhodla napsat o možnosti Workaway.

Co to vlastně Workaway je?

Jedná se o mezinárodní platformu, která propojuje cestovatele s hostiteli po celém světě. Jde o příležitost, jak objevovat nové země a kultury, získat zkušenosti a přitom neutrácet velké částky. Dobrovolníci nabízejí svůj čas a práci výměnou za ubytování, stravu a často i nezapomenutelné zážitky.

Jak Workaway vlastně funguje?

Stačí se zaregistrovat na stránce Workaway, vytvoříš si profil, kde představíš sebe, své dovednosti, zájmy a svoji motivaci vyjet. Tato registrace stojí 49 EUR ročně pro jednotlivce, nebo 59 EUR ročně pro dvojici. Takže můžeš vyrazit i s kamarádkou nebo partnerem! Členství ti umožňuje kontaktovat hostitele po celém světě. Registrace ti ale nezaručuje, že ti automaticky najdou hostitele, toho musíš najít sám/sama na stránkách. Na webu jich najdeš tisíce, z více než 170 zemí. Každý z nich má svůj profil, kde popisuje sebe, jakou pomoc hledá, kolik hodin denně by práce zabrala a spoustu dalších informací. Běžně by se přes Workaway mělo pracovat 4–5 hodin denně, 5 dní v týdnu. Po výběru hostitele ho kontaktuješ prostřednictvím platformy. Společně si dohodnete termín příjezdu, pracovní podmínky a další detaily. Jakmile se na všem domluvíte, zajistíš si sám/sama dopravu na místo a je hotovo!

Zkušenosti s Workaway

Eliška v Jižní Koreji

Eliška platformu Workaway poprvé vyzkoušela v Jižní Koreji v roce 2024. „Chtěla jsem zažít život typického Korejce na vesnici, a tak jsem si našla ubytování v malém městě jménem Yaro. Psala jsem na dvě nebo tři nabídky na Workaway, než jsem dostala kladnou odpověď. S mým hostitelem jsme vedli jednoduchou komunikaci přes Workaway web a poté přes WhatsApp. Pomohl mi zorientovat se v autobusech a doporučil mi nejlepší spojení z místa, kde jsem předtím byla.“

„Práce byla vcelku jednoduchá, ale někdy více fyzicky náročná. Trvala většinou 4–5 hodin a pracovali jsme 5 dní v týdnu. Stavěli jsme zeď, která měla za úkol držet svah, který byl nad ní. K práci také patřilo vaření a uklízení. Na místě se mnou byli ještě další dva dobrovolníci, kteří se postupně stali mými kamarády a dokonce jsme se i s mým hostitelem dosti sblížili. Díky této zkušenosti jsem se toho naučila spoustu o Koreji, dále jsem se naučila vařit spoustu korejských jídel a navštívila jiné místní obyvatele a restaurace. Během doby, kdy jsem u hostitele byla, čelil složité životní situaci a rozhodl se Workaway od března dalšího roku přerušit, aby následoval svůj sen, což mě mrzí, protože bych se tam jednou určitě ráda vrátila.“

Workaway Jižní Korea, autor: Eliška Mihačová

Kája a Bulharská pštrosí farma

Sama jsem tuto platformu vyzkoušela v létě 2023. Najít práci ve vysněných lokacích se mi bohužel nepovedlo, a tak jsem se zaměřila na nabídky s dobrým hodnocením, bez ohledu na místo. Po mnoha odmítnutích jsem objevila rodinnou farmu v Bulharsku v blízkosti Varny.

Farma se specializovala na chov pštrosů, ale měli tam i další zvířata, jako husy, slepice, králíky, pávy, morčata, psy a kočky. S majitelem jsme si jednou telefonovali, vše domluvili, a pak už jsme se vším počítali. Sama jsem si zařídila letenky a dopravu na farmu. Podle dohody a informací na stránkách Workaway práce vycházela na 5 hodin denně. Skutečnost však byla jiná a práce často trvala až 8–12 hodin. Každé ráno od půl deváté začínala péče o zvířata a hlavně pštrosy. Kolem poledne jsem šla na pole trhat rostliny a odpoledne hlídala dospělé pštrosy, zda nesnášejí vejce, která by si sami okamžitě rozbili. Večer bylo nutné zvířata pozavírat, znovu nakrmit a pracovní den končil až kolem deváté večer. Sama jsem si vyžádala dva dny volna, jinak bych pracovala nepřetržitě.

Navíc původně avizovaná „rodinná farma“ nebyla zdaleka tak rodinná. Majitel zde často vůbec nebyl, protože trávil čas ve městě nebo na pláži, a jeho rodina farmaření už evidentně vzdala, takže se o farmu starali převážně dobrovolníci. Největší zklamání však bylo v přístupu majitele. I přes naše pracovní nasazení nezajistil ani základní suroviny v dohodnuté kvalitě a množství. Jedli jsme tedy všechny možné zásoby z farmy, ale nakonec i ty došly. Kvůli těmto a dalším okolnostem jsem si pobyt nakonec zkrátila na 18 dní. I když jsem se něco naučila a poznala nové lidi, tak svoji zkušenost vidím zpětně celkem negativně.

Bulharská pštrosí farma, autro: Karolína Wehowska

Workaway ano či ne?

Jde poznat, že je každá zkušenost jiná. Určitě je ale důležité před výjezdem vždy přečíst hodnocení ostatních dobrovolníků, kteří již na konkrétním místě byli. Doporučuji si s majitelem farmy i předem zavolat (nejlépe s kamerou) a domluvit se na všech podrobnostech.

Doufáme, že se ti článek líbil a třeba i pomohl! Nezapomeň sledovat naše stránky s dalšími inspirativnímy články a nabídkami Erasmus+.