Za 1 minutu dvanáct – dobrovolnictví v Severní Makedonii
Obavy z nového a neznámého provází lidstvo od samotného počátku. Co se ale stane, když svůj strach překonáte a vyplujete do neprozkoumaných vod? Nejen to se dozvíte v dnešním článku od Břetislava, který pro vás sepsal zážitky z ESC dobrovolnictví v Severní Makedonii.
Evropský sbor solidarity – o co se jedná
Evropský sbor solidarity (ESC) je projekt dobrovolnictví financovaný Evropskou unií. Ve své podstatě se jedná o kratší úvazek na rozličná témata. Největší výhodou tohoto programu je možnost, pokud jste již zakusili nekonečně točící se kolo křečka v kleci (zaměstnání), vyzkoušet a naučit se nové věci. V podstatě z toho mít více, než pouze číslo na výplatním lístku a pocit, že něco není v pořádku, že byste také z toho něco chtěli mít.
ESC vám umožňuje vycestovat do cizí země v rámci EU a přidružených zemích (v mém případě Severní Makedonie) až na 12 měsíců. V rámci jednotlivých projektů provádíte činnosti spojené s vaší misí. Mezi tyto mise patří: vzdělávání mladých, vedení kulturních spolku, projekty zaměřené na přírodu, … EU za vás zaplatí vše, co se týká ubytování, víz, jízdenek a k tomu dostanete kapesné každý měsíc. Chcete se přihlásit na jednu z ESC misí? Klikněte
O mém projektu ESC dobrovolnictví v Severní Makedonii
Digital competencies 4 all je projekt, na který jsem se vydal. Jeho náplní je tvorba a následné vyučování středoškoláků v IT dovednostech. V rámci tohoto projektu jsme tu 2 dobrovolníci. První je Nizozemka Marit, která bude učit MS Office a základní používání počítače. Má část se týká kreativních a pokročilejších IT dovedností.
V rámci své části pracuji na 3 workshopech, o který si můžete přečíst zde. První se týká vektorové grafiky v Canva.com. Náplní druhého je úprava a vylepšování fotografií v Adobe Lightroom & Photoshop. Třetím workshopem je tvorba webových stránek pomocí platformy WordPress.
Na WordPressu běží více než 90 % webových stránek v Severní Makedonii. Z toho vyplývá, že aniž bych to tušil, tyto dovednosti mají vysokou hodnotu pro místní lidi, co se týká zaměstnatelnosti.
Obavy před odjezdem
Mé obavy před odjezdem se týkaly primárně integrace do společnosti a přijmutí cizince ze strany většinové populace. Tyto obavy proudily z mé zkušenosti z Velké Británie, kde jsem pracoval a po 14 měsících jsem se vrátil, neboť jsem tam nebyl vítán. Setkal jsem se tam s Číňanem, který mi řekl: „Jsem tu 15 let a pořád mě považují za člověka 3. kategorie.“
Další z obav byla kvalita samotné přijímací organizace SFERA International. Organizace jsou jako zaniklá Německá demokratická republika. Mají slovo „demokracie“ hlavně v názvu. Organizace zřejmě čtou příliš mnoho knih o organizování, až nedokážou zorganizovat ani sami sebe. Pak to padá jako trakaře z nebe, na ty, co jsou nejníže zemi. Zavřete oči a představte si trakař padající na vaši hlavu. Ano, bolí to. A není to ani váš trakař, ale cizí trakař.
Skutečnost vs. obavy
„Tam, kde stojí jabloň, ke které se nikdo nežene, tam nebudeš o hladu.“
Autor citátu: Břetislav Sobek
Tak bych popsal zkušenosti s integrací do makedonské společnosti. Cítím se tu přirozeně a ze strany obyvatelstva jsem nenarazil na náznaky či přímou konfrontaci s tím, že bych tu nebyl vítán. Spíše naopak, setkal jsem se s reakcemi, kdy Makedonci nechápou, kdo by mohl chtít emigrovat do Makedonie.
Tato charakteristika vytváří příjemné prostředí přijmutí cizince do společnosti. Není problém se tu bavit s cizími lidmi, kteří sedí vedle mě a procvičit si makedonštinu. Makedonština je, co se týká slovní zásoby velmi podobná češtině. Naopak nemá pády, část slovní zásoby a gramatiky pochází z turečtiny a má gramatické charakteristiky aglutinačních jazyků (maďarština, finština, estonština).
Co se týká organizace SFERA, dává mi volnou ruku a svobodu v tom, abych si obsah a pracovních náplň vytvářel sám s menší pomocí z jejich strany na základě úkolů vytyčených v dobrovolnické smlouvě. To přispívá k vyšší míře chtění pracovat na svých úkolech i v čase, kdybych to bez pocitu „Být zodpovědný za své vlastní cíle.“ nedělal.
Československé dědictví a komunismus
Člověk narazí na spoustu lidí, kteří mají co říci. Lidé, kteří sdílejí se mnou to, co je mezi námi stejné (similarities (n) -> similar (v)) a co je mezi námi společné. Je to opak rozdílů a rozlišovat (discrimination (n), discriminate (v)). V mnoha konverzacích se Makedonců ptám, jaké to bylo za Titova režimu v Jugoslávii. Většina z nich má pozitivní a hřejivé vzpomínky na minulý režim.
On totiž komunismus, který byl v Jugoslávii byl jiný než v Československu. Mohli jezdit do západních zemí bez omezení, mohli poslouchat západní hudbu a od roku 1974 mohli podnikat. Jedno takové vyprávění Makedonce o tom, jaké to bylo kdysi najdete ZDE. V tomto albu je více než 40 lidí, kteří s vámi budou sdílet své podobnosti místo rozdílů.
Co dále?
Rozvrh článků od Mladiinfo jasně říká, že další článek mám napsat v průběhu svého dobrovolnictví v Severní Makedonii. Očekávejte další článek mezi 09/2021 až 3/2021 (V náležitém očekávání a napnutí.)
A proč za 1 minutu dvanáct? ESC můžete vykonávat mezi 18-30 lety (včetně). Mně bude 9. září 30 let, a proto to byla jedna ze skoro posledních šancí vyjet.