Studium na vysoké škole v Hongkongu
Láká vás vyjet někam dál než jen na Erasmus do Evropy? Nabízí vaše škola výměnné pobyty v Hongkongu, ale nevíte, co od toho očekávat? Nebo chcete do Hongkongu vyjet studovat rovnou celou vysokou?
O Hongkongu
Hongkong je speciální v mnoha ohledech. Oficiálně je to čínské město, které se ale řídí zákonem „jeden stát, dva systémy„, což v realitě znamená, že Hongkong má vlastního prezidenta i jakousi pokřivenou demokracii. Přesto většina místních ráda vzpomíná na doby, kdy Hongkong patřil Británii (do roku 1997). Někteří doteď vlastní britský pas.
Ve městě o velikosti Prahy žije okolo sedm milionů lidí. Jelikož je krajina velmi kopcovitá a parlament má mimojiné monopol na udělení povolení ke stavbě, je téměř polovina Hongkongu nezastavěná a zelená. O to víc je potom nutnost využít každý centimetr ve zbývajících oblastech.
Město pro studenty
Pro studenty je to místo jako stvořené. Původní čínská kultura se zde mísí s tou západní. Panenská příroda se nachází od největších nákupních center Asie, co by kamenem dohodil. Nespočet muzeí a divadel nabízí zábavu pro deštivé dny a díky své pozici je to centrum levných letů po celé Asii.
Vláda nabízí studentům mnoho slev a výhod. Mezi ty nejlepší patří ubytování, které parlament z velké části sponzoruje. Za koleje studenti zaplatí asi 10 % z toho, co by platili, kdyby si pronajímali byt sami (koleje jsou cca 12 000 Kč/semestr).
Systém veřejné dopravy je natolik pohodlný – a pro studenty i levný – že jen opravdu málokdo vlastní auto.
Univerzity
Na území Hongkongu se nachází zhruba osm univerzit. Jsou rozprostřeny po celém městě a vždy mají obrovský a dobře vybavený kampus.
Hongkong si zachoval britské dědictví ve formě angličtiny, která je jediným jazykem používaným na akademické půdě. Ovšem jazykem Hongkongu je jinak kantonština.
Velké oblíbenosti se Hongkong těší i mezi mezinárodními studenty. Každá univerzita nabízí několik stipendií ročně pro ty, kteří se rozhodnou vystudovat právě v Hongkongu. Stipendium většinou pokryje ubytování a školné, a někdy dokonce i nějaké to kapesné. Semestr začíná již koncem srpna, ale pozor, prázdiny přes vánoční svátky nečekejte, zde je mají až přes čínský nový rok.
Pokud se do Hongkongu chystáte studovat a máte nějaké otázky, můžete se obrátit na autorku článku, Alenu, která tam rok studovala – e-mail: a.machalkova.11(zavináč)aberdeen.ac.uk