Soutěžní článek: Sea EYE 2013, Deset dní v Mořském oku
Na malý ostrůvek Čiovo při chorvatském pobřeží se na konci června sjelo na sedmdesát mladých lidí z České republiky, Chorvatska, Norska a Slovinska, aby zde získali nové vědomosti o ochraně moří a udržitelnosti a aby vzájemně poznali sebe i své kultury. Byla jsem jednou z členek téměř dvacetičlenné české výpravy.
Je ráno. Účastníky budí vojenská trubka – zvláštnost, kterou na akci dopravili čeští skauti. Snídani a rozcvičku organizuje některá národní skupina. Dopoledne se koná teoretický workshop a odpoledne, po řádné siestě, další praktický. Večer si představujeme ukázky kultur našich zemí, díváme se na dokumentární filmy nebo jen tak diskutujeme – tak vypadala většina z deseti dnů vzdělávacího semináře Sea EYE (Sea education for young educators) 2013, na který jsem se letos přihlásila.
Není čas přemýšlet, snad ani dýchat
První den jsme si řekli něco o mořských zónách (břeh, pobřeží, moře, hluboký oceán), a vydali se se speciálními dřevěnými rámy hledat a počítat zdejší živočichy. Druhý den si nabyté znalosti vyzkoušeli při programu přežití. Dvě hodiny jsme lovili jedlé mořské živočichy a snažili se přijít na způsob, jak bychom je upravili do poživatelného stavu. Při dalším programu jsme se učili potápět. Jeden den jsme si vše vyzkoušeli aa další den už jsme za pomocí ploutví, šnorchlů a vlastních rukou čistili náš kousek pobřeží i pláže od odpadků. Za dvě hodiny jsme nasbírali tři plné dvacetikilogramové pytle Z vytřízených PET lahví z našeho tábora jsme vyrobili různobarevné květiny a ozdobili jimi jídelnu a společné prostory. Ukázalo se, že všechen odpad nemusí končit v odpadcích, ale dá se i kreativně využít.
Také jsme trénovali prezentační dovednosti. Věděli jste, že při komunikování toho třicet procent sdělíte tím, co říkáte, ale zbylých 70 procent tím, jak se tváříte, gestikulujete, apod.? Takže je o dost důležitější, jak věci říkáte, než co vlastně říkáte. Prezentační dovednosti jsme si na konci akce procvičili při představování našich audiovizuálních děl – filmu, fotografií, letáku a prezentace.
Po Cetině za Vinnetuem
Zbyl čas i na zábavu. Navštívili jsme historická města Split z dob římského imperátora Diokleciána a Trogir, který je dokonce zapsaný na seznamu UNESCO. Téměř každou volnou chvíli jsme trávili plaváním a dováděním ve vlnách. Jen tak z radosti a nebo při mořském triatlonu a při Hrách bez hranic. Největší peckou bylo splouvání řeky Cetiny na raftech. Trasa měla devět kilometrů. Během ní jsme se mohli smočit pod třístupňovým vodopádem a nebo skočit z pětimetrové skály. Projížděli jsme i kolem slavného útesu, kudy před indiány prchal Vinnetou.
Všechno je propojené se vším. Na konci pobytu se nám tak v hlavě složila skládanka o tom, jak spolu souvisí životní prostředí, moře a lidé a jak je důležité dbát na dlouhodobou udržitelnost. Navázali jsme zde také zahraniční přátelství, která jistě využijeme i v budoucnu. See you next time, Sea EYE!
Přidáš se i ty?
Projektová manažerka Sea EYE Nestija Juretić měla pouhých dvacet dva let. Takže je vidět, že to vskutku není nic těžkého. Stačí jen vzít partu nadšených lidí, vymyslet společně téma projektu a dát se do práce. Vyplnit formulář přeci zvládne každý. Stačí jen chtít… Poslední uzávěrka pro podávání přihlášek do Mládeže v akci tohoto roku je již 1.října 2013, takže ji nepropásněte a podejte svůj projekt i vy! Vše podstatné se dozvíte na www.mladezvakci.cz. A pokud to přeci jen nestihnete, projekt bude pokračovat od dalšího roku jako Mládež v pohybu s malinko jinými pravidly a základ zůstane stejný. Takže směle do toho a půl je hotovo!
Lada Matyášová
Obrázek: Echorvatsko.ic.cz