Přivezl jsem do Rakovníka piano
Častokrát slýchám po městech a vesnicích, jak si lidé stěžují na to, že se tam nic neděje, nekonají se žádné kulturní akce, prostor ve městě je zanedbaný a nakonec to skončí tím, že za to můžou jenom a pouze politici, kteří, aby se konaly nějaké akce, nedělají vůbec nic. Tito lidé zapomínají na to, že město je tvořeno lidmi a lidé tvoří důležitou část města. Na jejich nápadech často visí vůbec společný život ve městě. Mezi takové lidi, kteří něco tvoří pro druhé, patří také Jan Mudra, student politologie z Prahy, který se rozhodl oživit veřejný prostor v Rakovníku pomocí několika nápadů. A tak jsem se ho šel zeptat.
Ahoj Honzo, co se ti vybaví, když se řekne veřejný prostor?
Místo, kde by se lidé měli cítit dobře. Užít si svůj volný čas. Je dobře, že si stále více měst a lidí toto začíná uvědomovat a o veřejný prostor se více zajímá a dělá ho příjemným.
Založil jsi projekt Oživení veřejného prostoru v Rakovníku, díky kterému jsi dostal do města knihobudky a piano, na které může každý hrát. Co tě vedlo k tomu, aby jsi založil zrovna toto?
Je to projekt, který jsem založil před třemi lety a je otevřený všem nápadům. Cítil jsem, že v Rakovníku se veřejný prostor moc neřeší a takové projekty tu chybí. Když studujete v Praze, nemáte o inspiraci nouzi. Tím neříkám, že chci z Rakovníka udělat Prahu, ono to samozřejmě ani nejde, každé město je specifické, ale Praha, Brno či Kolín jsou v tomhle směru dobrou inspirací.
Proč zrovna piano?
Piano mne zaujalo u Filozofické fakulty UK, hraje se tam často a dobře, lidé se tam baví a seznamují. Také v kavárně Neustadt, tam vlastně bylo úplně první. Moc se mi to líbilo a po zjištění, že v Rakovníku by o něj byl také zájem,jsem ho se souhlasem vedení města přivezl k nám. Od myšlenky až k prvnímu hráči na veřejné piano v Rakovníku uplynuly tři roky.
Máš nějaký sen, kam to chceš s tímto projektem dotáhnout?
Budu spokojený, když jednotlivé projekty budou dál fungovat, lidé u nich budou trávit příjemné volné chvíle a Rakovník se stane zas o něco lepším městem.
Kromě knihobudek a piana chystáš nějaké další věci, kterými by jsi oživil Rakovník?
Minulý rok vznikla první legální graffiti art plocha v Rakovníku. Je na kraji města, takže nikoho neruší, a je velmi využívána. Zrovna včera zde proběhl první graffiti JAM, myslím, že velmi úspěšně. Přijeli známí „grafiťáci“ hlavně z Prahy a Kladna. Už se těším na druhý ročník.
Objevil jsi se v soutěži „Hledá se LEADr“, který je na kanálu Stream a který „připravuje“ budoucí politiky. Jak ses k tomu vůbec dostal, jaký je princip celé soutěže a co ti to dalo?
Viděl jsem informaci o soutěži na stránkách Člověka v tísni, líbil se mi ten nápad, tak jsem se přihlásil. Nakonec šlo do soutěže se svými projekty 50 lidí, dostal jsem se do finálové patnáctky, což je pro mne úspěch jak Brno a potvrzení toho, že ty projekty mají smysl.
Součástí soutěže byly víkendové workshopy s přednáškami a poté vyřazovací část před porotou. Bylo to hodně náročné, ale jsem rád, že jsem do toho šel. Dalo mi to obrovské zkušenosti a zpětnou vazbu od lidí, kteří se těmito věcmi zabývají mnohem déle než já.
Co je v současné době tvojí náplní práce?
V současné době se snažím oživit zapomenuté hřiště, ale to je běh na dlouhou trať, kde budou rozhodovat spíše peníze než nadšení a dobrý nápad, což je pro mě něco nového a beru to jako zatím největší výzvu. Samozřejmě i péče a udržení již fungujících projektů.
datum rozhovoru: 30. 6. 2016
Zdroj fotografie: https://www.facebook.com/oziveniverejnehoprostoru/photos_stream