Příroda na vlastní kůži
Pobyt v přírodě snižuje krevní tlak, zlepšuje psychický stav a spánek, podporuje činnost mozku a má mnoho dalších pozitiv. Proč tedy tráví děti a mladí lidé v Evropě venku tak málo času? A co zajímavého se dá v přírodě vůbec dělat? Nejen na tyto otázky intenzivně hledali odpovědi účastníci školení o neformálním vzdělávání v přírodě Touch (the) Nature. A různorodé outdoorové aktivity pro mládež zakoušeli doslova na vlastní kůži.
Na školení Touch (the) Nature financované z programu Erasmus+ se v posledním srpnovém týdnu sjeli účastnice a účastníci ze sedmi evropských zemí. Společně strávili intenzivní týden v krásné přírodě Vysočiny poblíž města Chotěboř. Jak název školení napovídá, naprostá většina programu probíhala venku – v lesích, na lukách, skalách a občas i na vodě nebo na stromech, a to navzdory dešti, který nás celým týdnem provázel. Společně jsme zakoušeli, co všechno se dá v přírodě dělat, a hledali možnosti, jak k pobytu v přírodě motivovat děti a mladé lidi.
Neformální vzdělávání v přírodě
Pobyt venku je zásadní pro vytvoření pozitivního vztahu k přírodě, kterou chceme společně chránit a pečovat o její zachování. Věděli jste, že průměrné evropské dítě stráví venku jen asi 1 – 5 procent svého času? Hry venku nahrazuje virtuální realita či plnění školních povinností. V přírodě se dá přitom zažívat spousta dobrodružství, relaxovat, sportovat, čelit výzvám i se učit. Dětem a mladým lidem stačí jen některé z těchto dobrodružství nabídnout.
Týdenní školení o vzdělávání v přírodě Touch (the) Nature bylo dobrodružnými momenty doslova nabité. Účastníci a účastnice zkoušeli využívat přírodní zdroje při vaření na ohni, navzdory dešti zvládli celodenní putování, skalní lezení, rozdělávání ohně i plavbu po vodě. Odpočinku v přírodě si užili během programu zaměřeného na tzv. forest bathing, tedy pobyt v přírodě, během něhož se snažíme být v přítomném okamžiku a okolí vnímat všemi smysly. Dost prostoru bylo také pro kreativní vyžití – tvorbu land artu či stavbu hmyzích hotelů.
Inspirace do kapsy
Praktické hry a aktivity v přírodě byly proloženy diskusemi účastníků a účastnic i teoretickými informacemi. Zajímavé bylo zjišťovat, jak se liší praxe pracovníků s mládeží v různých zemích. Poslední den školení strávili účastníci a účastnice přípravou vlastních programů v přírodě. Vznikly tak pestré programy zaměřené například na recyklaci či ochranu vodních živočichů. Některé z nich obsahuje i programová brožura.
Myslíte si stejně jako my, že pobyt dětí a mládeže v přírodě je důležitý? Hledáte inspiraci, jak k němu děti a mladé lidi motivovat? Stáhněte si brožuru, která během školení Touch (the) Nature vznikla. Obsahuje programy realizované během školení i aktivity, jimiž přispěli účastníci a účastnice.