Jak strávit léto? Pojeď na workcamp!
Léto už se nevyhnutelně blíží, takže už i tebe nejspíš napadla ta každoroční otázka, jak ho strávit tentokrát. Letní tábory z našeho dětství dobře známe, ale letos svůj táborový zážitek můžeš posunout mnohem výš. Místo tábora pojeď na workcamp!
Co je to workcamp?
Workcamp je letní pobyt, jehož náplní je dobrovolnická činnost trvající minimálně tři dny, maximálně tři týdny. Dobrovolníci pracují přibližně 6 hodin 5 dní v týdnu. Společně také tráví volný čas a objevují lokalitu, v níž pomáhají. Tyto workcampy probíhající na území České republiky, které ti představíme v článku, zastřešuje nezisková organizace INEX, jež sdružuje dobrovolnické aktivity.
Proč bych tam měl/a jet?
Během workcampu můžeš pomoct místní komunitě, či přírodě. Namátkou jsme vybrali několik úkolů, které na tebe mohou čekat: organizovat festival, podílet se na zachování významných místních památek, sázet stromy nebo se věnovat lidem z vyloučených lokalit. Na nic z toho samozřejmě nebudeš sám, protože se staneš součástí dobrovolnického týmu! Kromě toho existuje ještě 9 sobeckých důvodů, proč na workcamp vyrazit…
Můžu se vůbec zúčasnit?
Zúčastnit se může kdokoliv, kdo má chuť pomáhat a objevovat různá zákoutí České republiky! Nejvíce workcampů se otevírá pro účastníky starší 18 let, ale pokud je ti mezi patnácti a sedmnáct, můžeš se přihlásit do tzv. TEEN workcampu. Kvůli koronavirové pandemii jsou české workcampy letos otevřeny pouze pro účastníky, kteří momentálně žijí v České republice.
Navíc si v rámci workcampu procvičíš i angličtinu! Workcampy budou letos bilingvální, povedou se v češtině, a zároveň v angličtině, takže se zároveň nemusíš strachovat, že bys něčemu neporozuměl/a.
Bude mě workcamp něco stát?
Za účast na workcampu musíš zaplatit minimální registrační poplatek, 1000 Kč. 1500 korun potom pokryje náklady za tvou účast na workcampu. Pokud bys chtěl projekt opravdu podpořit, můžeš si vybrat poplatek kategorie „solidarity“ a přispět 2200 Kč. Částku, kterou přispěješ, si vybereš sám/sama podle svých aktuálních finančních možností.
Ubytování a jídlo zajišťuje organizace, pro kterou budeš dobrovolničit. Počítej s tím, že ubytování bude spíše skromnější – můžeš přespávat například ve školní tělocvičně, kulturním domě nebo v budově místních skautů. Na vaření se budeš podílet ty společně s celou skupinou dobrovolníků. To všechno umocňuje ten pravý zážitek ze správného workcampu!
Jak se přihlásit, když chci jet?
Z databáze INEXU si vybereš 1 – 3 workcampy a seřadíš je podle svých preferencí. Vyplníš přihlášku, zaplatíš poplatek a pak už jen čekáš, kam tě INEX přiřadí a jaké místo v České republice budeš moci objevovat.
Chci se stát vedoucím na workcampu! Co se pro mě mění?
Možná máš ale větší ambice, než se „jen“ účasnit workcampu. I v tom případě pro tebe máme dobrou zprávu. Můžeš se stát vedoucím jedné dobrovolnické skupinky. Nepotřebuješ žádné předchozí zkušenosti (naopak tady jich spousty nabudeš), opět pouze chuť a odhodlání!
Pokud je ti 18 let a více, můžeš se přihlásit na roli vedoucího. Registrační poplatek je 800 Kč, který pokryje vzdělávací cyklus, jenž je nutné předem absolvovat. Vzdělávací cyklus se skládá z víkendového tréninku, kurzu první pomoci a dalších vzdělávacích workshopů, které tě připraví na to, vést skupinku dobrovolníků! (Což se ti mimochodem může hodit i do tvého dalšího pracovního života.) I pro vedoucího jinak platí stejné podmínky ohledně ubytování a jídla, které jsme ti představili o několik odstavců výše.
I pozice vedoucího je také neplacená, ale jak už jsme nastínili, získáš naopak jiné přidané hodnoty, které nemůžeme vyčíslovat. Navíc každý tým mají na starost dva dospělí – můžeš tedy jet i společně se svým kamarádem/kamarádkou!
Pokud jsme tě nalákali, přečti si také náš článek Poprvé na workcamp?, který ti odpoví na případné další otázky a rozežene případné pochybnosti. Pojeď na workcamp právě tohle léto a zažij něco naprosto nového!
Zdroj: inexsda.cz