Eliška Vašířová – o ceně vévody z Edinburghu
#recyklujemeclanky: Znáte cenu vévody z Edinburghu? V tomto rozhovoru se nám představí Eliška Vašířová, která právě plní zlatou úroveň. V rámci role ambasadora prezentuje cenu vévody z Edinburghu na školách a v centrech a motivuje tak další mladé lidi, aby dosáhli svých cílů.
Eliško, mohla by ses nám představit?
Ahoj, jmenuji se Eliška Vašířová, je mi 17 let a jsem studentkou před maturitního ročníku gymnázia Jana Nerudy v Praze. Po střední škole bych ráda pokračovala na vysokou školu, kam, to ale ještě přesně nevím.
Co to je cena Vévody z Edinburghu (DofE)?
DofE je všestranný program pro mladé lidi ve věku 14 – 24 let. Je rozdělen do tří úrovní (bronzová – stříbrná – zlatá) podle své délky a náročnosti. V rámci DofE se věnujete sportu, talentu (např. hra na hudební nástroj), dobrovolnictví a také vyrážíte na dobrodružnou expedici.
V každé aktivitě si také volíte cil – něco čeho chcete dosáhnout nebo kam se chcete posunout. Protože je ale cena zaměřena na překonávání vlastních limitů, nemusíte s nikým soutěžit nebo zvítězit na mistrovství světa. Hlavní je zvolit si cíl ambiciózní, ale zároveň přiměřený vaší úrovni v dané aktivitě.
Jak ses k plnění dostala a jakou úroveň si plníš?
O programu jsem se dozvěděla náhodou, i když nyní funguje už i na naší škole. Bylo mi 15 let a zvolila jsem si začít stříbrnou úrovní. O rok později, hned jak jsem ji dokončila, jsem se vrhla do zlaté, kterou momentálně stále plním.
Jaké sis zvolila cíle?
Já jsem to měla hezky nakombinované, některým aktivitám jsem se věnovala již před mým začátkem v DofE, jiné jsem zkusila poprvé. Jako talent jsem si zvolila posun do vyšší úrovně v angličtině (ve stříbrné úrovni B2, nyní ve zlaté pracuji na úrovni C1).
Sport jsem si zvolila úplně nový, který jsem nikdy předtím nezkoušela – Bikram yogu. Je to speciální druh hot yogy, cvičí se v sále vyhřátém na 42 stupňů. Délka jedné lekce je 90 min, a to je opravdu dost dlouhá doba na to, abyste se pořádně zahřáli. Přiznám se, že to hlavně ze začátku byla dost makačka a během lekcí jsem trpěla nevolnostmi nebo motáním hlavy. A pokud jde o dobrovolnictví, začala jsem pomáhat na kroužku flétničky v mateřském centru.
Zúčastnila ses expedice do Slovinska. Měla jsi v rámci přípravy něco na starosti?
Ano, do Slovinska jsme spolu s českým týmem vyrazili letos v létě v rámci zlaté úrovně. Cvičná expedice proběhla zde v Česku v Jeseníkách, tam jsem měla na starosti dopravu a první pomoc (naštěstí se nikomu nic nestalo). Jinak žádné velké přípravy do Slovinska neprobíhaly, celkem jsme tam strávili 14 dní a vše potřebné na expedici (jídelníček, trasa, vybavení) se řešilo až na místě.
Na ostrou expedici se vyráželo v mezinárodních týmech, a protože tam kromě nás byli účastníci třeba i z Finska, Litvy nebo Holandska, hlavním komunikačním jazykem byla angličtina. Cestu nám také komplikovalo velké teplo (přes den až 37 stupňů ve stínu) a vyschlé studánky. I tak to byl super zážitek, zůstáváme v kontaktu a na expedici v dobrém vzpomínáme.
Jak se jde k takové expedici do zahraničí přidat?
Konkrétně tuto expedici měl na starosti Alumni Club (spolek absolventů DofE) a já se o ní dozvěděla přes mojí DofE vedoucí v místním centru. Následně jsem napsala motivační dopis, no a bylo to. Jinak se dá cesta do zahraničí zorganizovat i s vlastním týmem, třeba ze školy nebo z místního centra.
Jak dlouho jsi ambasadorkou a co to znamená?
Ambasadorování se nyní věnuji něco přes rok. Zahrnuje to návštěvy škol, organizací a center a motivování dalších mladých lidí k zapojení do DofE. Na besedách posluchačům vysvětluji v čem cena spočívá, jak se dá zapojit a podobně. Pokouším se přidat i své zážitky a zkušenosti, abych obecenstvo trochu nalákala a přesvědčila je, že se rozhodně nejedná o žádnou nudu!
Jaké jsou další možnosti zapojení kromě ambasadorství?
Můžete se stát dobrovolníkem na různých akcích, zapojit se aktivně do Alumni clubu nebo (pokud je vám 18 a více let) udělat si školení např. na hodnotitele expedic. Těch možností je rozhodně spoustu.
Letos české DofE organizovalo International Gold Event. Ty jsi pomáhala v organizačním týmu. Můžeš prosím tuto akci představit?
IGE se koná jednou za několik v jedné ze zemí, kde DofE probíhá. Jedná se o sraz držitelů zlatých ocenění z celého světa, kteří přijíždí na týdenní leadership program. Poznávají danou zemi, účastní se workshopů, získají informace a zkušenosti od “kolegů” z celého světa.
Zároveň byli rozřazeni do týmů a účastnili se tzv. field visits, tedy návštěv v terénu. V praxi to znamenalo nahlédnutí do různých organizací, od Linky bezpečí po fotbalovou Spartu Praha. Tam následně skupiny vymýšlely, jak by DofE mohlo dané organizaci pomoci, či jak by se mohli členové zapojit. Já jsem měla na starosti tým, který se vydal až do Bratislavy. Byla jsem zodpovědná za organizaci, transfery, ubytování, jídlo a podobně. Také jsem se snažila členům skupiny zvedat náladu a mluvit s nimi o všem, o čem bylo potřeba.
Čemu se ve volném čase kromě DofE věnuješ?
Velmi mě baví hudba, osm let jsem zpívala v dívčím sboru, také ráda hraji na klavír. Kromě angličtiny se momentálně věnuji také němčině a latině. Mám i svěřence na doučování, připravuji děti například k přijímacím zkouškám a jsem zapojena v mentoringovém programu. Zároveň mě baví cestování, každou zimu vyrážím pravidelně na hory lyžovat, v létě zase na kola nebo do českých i zahraničních měst.
Eliško, děkuji za rozhovor!
Foto: Eliška Vašířová
Článek byl původně publikován dne: 18.1.2018
#recyklujemeclanky