Mentální zdraví – tipy a triky z Green Tears
Mentální zdraví je stejně důležité jako to fyzické, a přesto bývá často přehlížené. V dnešním světě na nás působí mnoho okolností a je snadné zapomenout na to, jak moc můžou ovlivnit naši pohodu. Proto je důležité o naše mentální zdraví správně pečovat, což jsme se naučili i my, a to na projektu Green Tears.
Forest bathing
Jako první nám byly představeny aktivity týkající se well beingu. Forest bathing je činnost, díky níž se všemi smysly ponoříme do okolní přírody a máme tak čas vnímat své okolí a relaxovat. Také pomáhá snižovat stres a navozuje lepší náladu. Vyzkoušeli jsme také chození naboso, objímání stromů či si jen potichu vychutnávat zvuky přírody.
Jóga
Mezi další činnosti patří například jóga, která uvolňuje naši mysl a zároveň si tím odpočine i naše tělo, i když to tak možná při určitých polohách nepůsobí. Díky protažení zlepšujeme naši flexibilitu a koncentraci. A nakonec jsme se dozvěděli i to, že pravidelné cvičení jógy může zlepšit kvalitu spánku a pomoci nám zbavit se nespavosti.
Tvoření mandal může působit jako primitivní záležitost, ale určitě také stojí za zmínku. Proces má uklidňující účinky, podobně jako meditace a současně rozvíjíme naši kreativitu a sebevyjádření. Zároveň nás potěší i hotový výrobek.
Vision Board
S mental health souvisí i tvoření vlastní „vision board“. Při této aktivitě můžeme popustit uzdu naší fantazii. Máme čas na to relaxovat a odpočinout si, ale i srovnat si v hlavě naše sny a cíle.
Po celou dobu projektu jsme se naučili spoustu užitečných tipů, jak se vypořádávat s náročnými situacemi. Vyzkoušeli jsme například vědomé dýchání či vědomé jedení, při kterém svou pozornost plně věnujeme našemu dechu či našemu stravování. Obě tyto aktivity taktéž zlepšují naše mentální zdraví a odstraňují stres.
Celkové zdraví
Mentální zdraví je nezbytnou součástí našeho celkového zdraví a pohody. Stejně jako pečujeme o své tělo, je důležité věnovat pozornost i své mysli. Otevřený přístup a udržení rovnováhy nám může pomoci dosáhnout lepšího mentálního zdraví. K tomu nám mohou pomoci například výše zmíněné aktivity, ale hlavní je, aby si každý, sám za sebe, našel to, co mu pomáhá a nebál si říct o pomoc.
Článek vznikl díky projektu Green Tears financovaného z Erasmus+ programu.