Krásný ostrov aneb život na Tchaj-wanu
Máš občas chuť sbalit kufr a vyrazit za dobrodružstvím za daleké kopečky? Erasmus byl super, ale spíš by ses někde chtěl/a usadit na delší dobu a poznat, jak vypadá každodenní život v cizí zemi? Seber odvahu, přihlas se na jednu z výběrových univerzit země a poznej, jak chutná život na Tchaj-wanu. Malý náhled na něj najdeš v článku od Lenky, která na Tchaj-wanu strávila dva a půl roku v rámci magisterského studia.
To, že Portugalci Tchaj-wanu říkali „Krásný ostrov“, jsem kdysi zaslechla v cestovatelském dokumentu. Záběry vypadaly nádherně, tak jsem si Tchaj-wan dala na potenciální dovolenkovou destinaci, kam se třeba někdy podívám. Řízením osudu se ke mně dostala nabídka stipendií a také seznam škol, na kterých se dá studovat v angličtině. Mezinárodní vztahy na National Chengchi University v Tchaj-peji se nakonec staly mou volbou, které jsem ani jednou nezalitovala. Samozřejmě že vrátit se domů s „papírem“ ze zahraniční univerzity je skvělé, ale život na Tchaj-wanu byl v podstatě jednou dlouhou dovolenkou. Ne že bych nemusela chodit do školy a sem tam napsat nějaký domácí úkol, ale subtropický ostrov s plážemi, soutěskami, čajovými plantážemi a vysokými horami tomu dodával trošku jiný šmrnc.
Využij příležitost, seber odvahu a požádej o stipendium, které ti umožní zkusit, jaký je život na Tchaj-wanu na vlastní kůži. Jak na to se dočteš v našem článku.
Začátky jsou (prý) nejtěžší
Díky stipendiu od Tchajpejské ekonomické a kulturní kanceláře jsem nemusela mít obavy, jak si všechny ty nudle a rýži zaplatím. Přispěli mi na školné a každoměsíční kapesné pokrylo ubytování, jídlo a výlety za krásami Tchaj-wanu.
To, že začátky jsou nejtěžší, už jsme asi všichni někdy slyšeli. V případě Tchaj-wanu si však dovolím nesouhlasit. Vlhké horko, které je v letních měsících na ostrově všudypřítomné, mi přišlo jako teplá náruč, ve které se prostě musíš cítit dobře. Ubytování sjednané přes univerzitu na kolejích ve dvojlůžkových pokojích bylo mnohem lepší, než jaké bych mohla očekávat v Česku. Univerzitní kampus, umístěný na kraji města v horách, byl zelenou oázou v jinak rušné dvou a půl milionové Tchaj-peji.
Velká očekávání, která jsem měla po listování průvodců s asijským jídlem, byla naplněna. A překonána. Jasně, spousta rýže, ale k tomu nudle, polévky, knedlíčky, mořské plody, restovaná masa se zeleninkou… Přičti k tomu bubble tea, které původně z Tchaj-wanu pochází, koláčky a dortíky a bude ti jasné, jak těsno mi po měsíci bylo v kalhotách.
Nějakou čínštinou jsem vládla, ale i bez ní se na Tchaj-wanu obejdeš. Jídlo objednáš ukazováním, vyřízení účtu a SIMky zvládneš rukama-nohama. Se zbytkem poradí překladač (doporučuji slovník čínštiny Pleco – pro iOS i Android). Na univerzitě se s tebou anglicky domluví, nikdo od tebe nečeká, že při studiu anglického oboru budeš luštit znaky).
Život na Tchaj-wanu
Kromě pilného studia budeš mít spoustu času na toulky po krásách Krásného ostrova. Pokud ti odvaha dovolí, půjč si skútr a vyraz na výlet kolem celého ostrova, tzv. Huandao. Uvidíš tak to nejlepší, co Tchaj-wan nabízí – skalnaté soutěsky Národní parku Taroko s divokými říčkami a horkými prameny, písčité pláže Kentingu, horské stezky Národního parku Alishan nebo architektonické skvosty Kao-siungu. Po cestě si můžeš vyšlápnout na nejvyšší horu ostrova Jü-šan, která se svou výškou 3952 m jen o pár kamínků nedosáhla na metu čtyřtisícovky.
Hlavní město Tchaj-pej ti nabídne všechno, co by sis mohl/a přát od moderní světové metropole. A ještě o kousek víc. Jídlo ze všech koutů světa (pokud se ti zasteskne po svíčkové nezoufej, seženeš ji v české hospůdce Divadlo), sportovní vyžití všeho druhu, kulturu od divadel, taneční scény, přes graffiti, architektonické skvosty a buddhisticko-taoistické chrámy až po cyklostezky. Ty se linou kolem tchaj-pejské řeky od hor až k mořskému břehu. Ve volném čase si zajdi třeba na kurz kaligrafie nebo čajový obřad. V místní zoo najdeš krom pand velkých také luskouna velkého, který patří mezi nejpašovanější zvířata světa (a už brzy se na něj budeš moct jít mrknout i do pražské zoo, kam v březnu 2022 z Tchaj-peje přicestuje).
A až budeš cítit, že je na tebe toho městského ruchu moc, uniknout můžeš do přírody. Třeba na jednu z pláží, které jsou od Tchaj-peje v pohodové dojezdové vzdálenosti autobusem. Pokud tě na surfování nebo válení na pláži moc neužije, určitě oceníš Národní park Yangmingshan. Najdeš tam nespočet horských tras, přírodní horké prameny nebo třeba aktivní sopku.
Láká tě život a studium na Tchaj-wanu? Díky stipendiu od Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře si můžeš udělat magistra nebo doktorandský titul i ty! Nebo by ses radši naučil/a čínsky? Koukni se, jak získat stipendium a zažij své vlastní dobrodružství na „Krásném ostrově“.