Mladiinfo v Kambodži – EuroAsia Volunteering
Možná o tom víte, možná nevíte, ale Mladiinfo ČR je součástí skvělého projektu EuroAsia Volunteering – vysílání a hostování dobrovolníků mezi Asií a Evropou. Poprvé nás projekt vyslal do Thajska, kam s námi na podzim můžete vyjet na EVS. Podruhé jsme se vypravili do Kambodži. Proč jsme tam byli a co jsme dělali?
Erasmus+ nepatří jen do Evropy
EuroAsia Volunteering spadá pod vzdělávací program EU, který se jmenuje Erasmus+. EU, Erasmus+…to patří jen do Evropy, že? Ne tak docela. V západních zemích Unie je celkem běžné, že dobrovolníci odjíždějí do zemí mimo evropský kontinent. My chceme, aby to tak bylo i u nás a mladí lidé dostali šanci vyzkoušet si Evropskou dobrovolnou službu právě třeba v jihovýchodní Asii.
Proto do vybraných asijských zemích jezdíme zmapovat místní organizace, které by mohli dobrovolníky potenciálně hostit. Zážitky z první tzv. study visit neboli studijní návštěvy v Thajsku si můžete přečíst v článku naší Týny. Já a Štěpánka jsme se společně s vydaly mapovat organizace do Kambodže.
Prohlédněte si fotogalerii z naší návštěvy v Kambodži ->>>
Bez místního průvodce to nejde
Co si představit pod pojmem „mapování organizací“? Možná to zní jako dobrodružství, ale ve skutečnosti je to prozaické. Jezdíte autem i lodí po půlce Kambodži, sedíte na mnoha schůzkách v mnoha kancelářích a seznamujete se mnoha milými a zajímavými lidmi a mezitím si spíte a jíte. A takhle jedete pět dnů v kuse.
Aby ale to probíhalo takhle hladce, musíte mít někoho, kdo zajistí to auto, domluví ty schůzky a provede vás zemí, kterou neznáte. Tím někým v Kambodži byl neuvěřitelný Thangdy, z organizace Cambodian Youth Action Organization (CYA). Řídil náši skupinku šesti až deseti lidí (české, slovenské a makedonské Mladiinfo + francouzské Adice + kdo se k nám zrovna přidal) s přehledem a úsměvem a celá návštěva díky němu tikala jako hodinky.
Pořád v autě, ale stálo to za to
První den jsme společně navštívili kancelář organizace CYA, kde nás přivítal její prezident a pověděl nám o tom, jak organizace funguje a čemu se věnuje. Nasmáli jsme se nad kulturními rozdíly, specialitami kmerštiny a dokonce jsme se taky naučili pár slov a užitečných frází.
Jelikož jsme měli na programu navštívit šest organizací za pět dnů roztroušených po půlce země, trávili jsme hodně času v autě. Na druhou stranu jsme měli možnost podívat se během tak krátké doby na spoustu míst a vidět život lidí na vesnici i velkoměstě.
Druhým místem, které jsme jeli navštívit, byla malá škola CYA v provincii Kampot, na jihu Kambodži. Slouží chudým dětem od šesti do 15 let z okolních vesnic, aby se mohli zdarma učit anglicky. Je to odpolední škola a děti do ní nemusí chodi, ale pokaždé tam najdete plné třídy. Děti učí místní nebo mezinárodní dobrovolníci.
Kampot, kola a mangrovy
Ze školy jsme se přesunuli do města Kampot, kde na nás čekaly další dvě organizace. První z nich byla Butterfly Tours. Založil ji mladý a odhodlaný muž téměř z ničeho, který chtěl umožnit chudým studentům z venkova, jako byl o nás, vydělat si na studium vysoké školy.Prohlídky pro turisty na kolech poskytují studenti místní univerzity, kteří pocházejí ze znevýhodněného prostředí. Setkali jsme se s týmem nadšených a odhodlaných mladých lidí, kteří věří své práci a neodradí je neúspěchy, které k podnikání patří.
Další kampotskou organizací byla Trapang Sangke Fishing Community. Přivítal nás lídr místní rybářské komunity, Him. Z jeho příběhu nás všem, slušně řečeno, zůstala viset brada dolů. Him nám vyprávěl, jak bojuje s místními úředníky i mezinárodními developery a čelí výhružkám a zastrašování, jen proto, že brání kus půdy, kde rostou mangrovy a kde lidé z jeho vesnice po generace rybaří. Tradiční mangrovové porosty totiž ustupují hotelům a turistickým resortům. Him společně s dobrovolníky sází mangrovníky, aby alespoň kousek z nich zůstal zachován.
Ve velkoměstě
Z Kampotu jsme se přesunuli opět do hlavního města, Phnom Penhu. Naší destinací zde byla organizace Youth Star, která si říká kambodžská Peace Corps. Její dobrovolníci vzdělívají dětí v odlehlých venkovských oblastech. Zapojí se do ročního programu, kde dostanou potřebná školení a vydávají se na 12 až 18 měsíců na venkov, kde žijí společně s místními, učí děti angličtinu či pro ně pořádají volnočasové aktivity.
V hlavním městě nás čekaly ještě dvě organizace, a to Azahar Foundation a Khmer Youth and Social Development (KYSD). Azahar Foundation je centrum pro jógu, meditaci a šíření míru. Tato organizace nemá zatím žádné zkušenosti s většími mezinárodními programy, za to na jógu jsou to opravdu experti. Sami jsme si pár cviků vyzkoušeli. Naopak Khmer Youth and Social development má dlouholeté zkušenosti s mezinárodními projekty. Během naší návštěvy jsme se seznámili s dobrovolníky z Myanmaru a Vietnamu, kteří byli v Kambodži na výměnné stáži.
Kambodžou to nekončí
Za pět dnů jsme toho v Kambodži stihli opravdu hodně. Já i Štěpánka jsme byly nadšené ze všech lidí, které jsme potkaly, a doufám, že se do budoucna podaří alespoň do některých vyslat české dobrovolníky a jednou třeba hostit i ty kambodžské u nás v Česku. Po Kambodži se Týna a Linh vydaly na studijní návštěvu Vietnamu. Zatím si můžete prohlédnout fotky a brzy se můžete těšit na plnohodnotný článek.
Autorky: Tereza Svobodová a Štěpánka Pecháčková