Jak vyzrát na levné letenky?
Létání po Evropě nemusí být vůbec nákladnou záležitostí, může být dokonce mnohem levnější než jízda autem, autobusem nebo vlakem. Díky nízkonákladovým leteckým společnostem a internetu totiž není problém během pár sekund rychle vyhledat superlevné lety jen za pár eur. Je nutné držet se pouze několika jednoduchých zásad.
1. Nakupujte dostatečně dopředu
Nenechávejte to na poslední chvíli! Last minute nemusí být nejlevnější, často právě naopak. Nejlepší čas k nákupu letenek je podle statistik pět týdnů před plánovaným odletem. Letenky se v této době prodávají za bezkonkurenčně nejnižší ceny. Přestože před i po tomto termínu ceny letenek kolísají a může se stát, že neočekávaně poklesnou, levněji než pátý týden před datem odletu s největší pravděpodobností nenakoupíte.
2. Nelpěte na přesném místě ani času
Nebojte se improvizovat! Pokud nemůžete najít příznivou cenu letu přesně do místa určení, hledejte spojení do místa vzdáleného pár desítek kilometrů od zamýšlené destinace. To stejné platí o termínu odletu. V případě, že je to jen trochu možné, zvolte jiný než plánovaný termín, ceny se mohou pohybovat řádově mnohem níž.
3. Létejte nalehko
Zbytečnosti nechte doma! U low-costů platíte za odbavené zavazadlo. Při troše snahy se do příručního zavazadla, které je zdarma, dá s přehledem vměstnat vše potřebné na 7-10 dnů.
4. Létejte s přestupem
Nebojte se dobrodružství! Let s přestupem bývá mnohdy levnější než přímý. Je třeba se připravit na případné přespání na letišti, což není pravidlo, ale stát se může. Na vyhledávání kombinovaných letů je mistr Skypicker.com. Dokáže vyhledat kombinace nejlevnějších letů tak, aby Vás letenka do místa určení vyšla opravdu co nejvýhodněji.
5. Kombinujte různé aerolinky
Buďte nápadití! Low-costy nabízejí zlevněné letenky do místa určení, aby si přirazily na ceně zpátečních letů. Nepředpokládají totiž, že se budete vracet s jinou low-costovou aerolinkou, která nabízí výhodné ceny z Vaší destinace zpět do místa, odkud jste odlétali.
6. Létejte s low-costy
Mějte přehled! Aerolinky se dělí na low-costy (Ryanair, Wizzair, apod.) a legacy airlines (Air France, ČSA, …). Low-costy na rozdíl od legacy airlines šetří na nákladech a tím celkově snižují cenu letenky pro zákazníka. Rezervace i odbavení probíhá online, což v důsledku znamená nulové náklady na personál a tisk letenek. Nízkonákladové aerolinky používají stejný druh letadel a šetří tím náklady na servis a školení posádky. Létají point-to-point a letadlo za den zvládne i 5-6 otoček. Nenabízejí žádné doplňkové služby (jídlo, pití, odbavené zavazadlo, storno letu).
7. Dejte si pozor na skryté poplatky dopravců
Neplaťte víc než musíte! Cena letenky se zásadně prodražuje, pokud si nedáte pozor na příplatky za check-in na letišti nebo odbavení zavazadel. Rezervační proces na webu nízkonákladových leteckých společností zdržují formuláře pro zřízení pojištění, přiřazení sedla apod., které mohou konečnou cenu výrazně zvýšit. Se Skypickerem Vám nic podobného nehrozí, protože booking probíhá v jednoduchém a přehledném formuláři. Příjemně překvapí i rychlost vyhledávání a interaktivní mapa, která umožňuje volbu konkrétních i obecných cílů a termínů tak, abyste našli tu skutečně nejnižší cenu.