Jazykový tandem? Nejlepší cesta, jak se naučit a procvičovat cizí jazyk

#recyklujemeclanky: Možností, jak se naučit cizí jazyk s pomocí internetu jsou dnes již stovky. Existují e-učebnice pro samouky, online kurzy, stránky na procvičování výslovnosti, aplikace, dopisovací kluby a také jazykové tandemy.  Jazykový tandem je určen pro všechny, kteří při výuce a procvičování cizích jazyků hledají interakci se skutečnými lidmi. 

Jazykový tandem v kavárně
Photo by Christin Hume, Unsplash

Jazykový tandem

Tandem funguje jako spolupráce dvou lidí, kteří se chtějí naučit rodný jazyk toho druhého. Můžeš tak najít například studenta/studentku z Francie, který/á ti pomůže s francouzštinou a ty ho/ji můžeš na oplátku doučovat česky, protože se sem chystá vycestovat za studiem. Možností, jak toho docílit je spousta, můžete si spolu klasicky dopisovat nebo s pomocí Skypu procvičovat mluvení v cizí řeči. Také můžeš najít tandem ve svém městě a setkat se tak s novým parťákem / novou parťačkou osobně. Tandemy jsou skvělé ve své neformálnosti a různorodosti. Navíc tě naučí, jak pohotově reagovat a umožní ti procvičit si všechna naučená slovíčka a gramatická pravidla v praxi. Pokud navíc svého partnera / svou partnerku najdeš ve městě, kde žiješ, je jen na tobě, jak strávíte výuku. Procházkou parkem, společným vařením nebo návštěvou galerie? A kde teda hledat parťáka/parťačku na jazykový tandem?

Tandem.net i Gettandem.com jsou portály propojující studenty/studentky cizích jazyků po celém světě. Pokud jsi z Prahy nebo Brna, možná budeš mít štěstí a najdeš si jazykového parťáka / jazykovou parťačku přímo ve svém bydlišti. Pokud jsi však z jiného českého města, můžeš se se svým jazykovým kamarádem / jazykovou kamarádkou setkávat přes video chaty. Při přihlášení navíc musí všichni uživatelé/ všechny uživatelky vyplnit profil o svých zájmech, což usnadňuje hledání toho správného partnera / té správné partnerky na procvičování cizího jazyka.

Tyhle oldschoolově vypadající stránky obsahují stovky inzerátů lidí z celého světa, kteří se chtějí učit česky. V inzerátech navíc najdeš informaci o posledním přihlášení uživatele/uživatelky, což ti napoví o  jejich aktuálnosti. Zájemci/zájemkyně o jazykový tandem navíc do svých nabídek přidávají informaci o tom, zdali mají zájem o setkání naživo anebo přes Skype.

Chceš najít partnera/partnerku, který/á si s tebou bude povídat německy? Zapoj se do tandemového programu organizovaného jazykovou školou Goethe-Institut v Praze. Po vyplnění registračního formuláře pro tebe Goethe-Institut zkusí najít vhodného partnera / vhodnou partnerku do tandemu.

Nedaří se ti najít tandemového parťáka / tandemovou parťačku pro jazyk, který se učíš na výše uvedených webových stránkách? Zkus napsat do facebookové skupiny dané komunity v Čechách. Chceš se naučit holandsky? Zkus na Facebooku najít skupinu „Nizozemci v Čechách/Praze“. Zkus skupinu hledat jak pod českým, tak anglickým či nizozemským názvem. Inzerát můžeš přidat i do facebookové skupiny sdružující expaty žijící v ČR. 

Dopisovací kluby

Dále tu máme speciální tip pro milovníky/milovnice dopisů a dlouhých e-mailů. Pokud si chceš procvičit angličtinu, němčinu nebo jakýkoli jiný cizí jazyk a rád/a píšeš dopisy/e-maily, zaregistruj se do jednoho z dopisovacích klubů. A kde najít dalšího nadšence / další nadšenkyni, který/á se vyžívá v psaní dopisů a zároveň ovládá jazyk, který se chceš naučit?

Všechny výše uvedené portály fungují na stejném principu. Po zaregistrování můžeš kontaktovat ostatní uživatele/uživatelky a domluvit se, jakým způsobem spolu budete komunikovat, zdali e-mailem nebo posíláním dopisů. Registrace je na těchto portálech zdarma. Na podobném principu funguje i portál Postcard.hub, kde si však jeho uživatelé/uživatelky místo dopisů či e-mailů posílají klasické pohlednice. 

žena píšící dopis v cizím jazyce
Photo by Stempow, Pixabay

Jazykové portály a aplikace

Na komunikaci v cizím jazyce si zatím vůbec netroufáš, protože se učíš daný cizí jazyk teprve krátce, anebo jsi s ním ještě vůbec nezačal/a? Pomoci ti můžou nejrůznější jazykové portály a aplikace. Jaké doporučujeme?

Portály Babbel, Busuu i Duolingo jsou určeny pro začínající i pokročilé studenty/studentky cizích jazyků. V rámci interaktivních lekcí získáš bohatou slovní zásobu i základy gramatiky. Všechny tři portály navíc nabízejí své základní služby zdarma a k dispozici jsou i mobilní aplikace. Mobilní aplikace jsou vhodné pro všechny, kdo tráví hodně času v autobusu nebo vlaku a chtějí svůj čas využít efektivně.

Poslední tip je určen pro všechny účastníky/účastnice programu Erasmus+ a Evropského sboru solidarity. Ti/ty mohou zadarmo využívat OLS – online jazykovou platformu. Na začátku programu otestuješ svou úroveň jazyka, který budeš používat v zahraničí a pak už se v něm jen budeš zlepšovat pomocí jazykových kurzů, které OLS nabízí. Na OLS platformě nalezneš spoustu poslechových cvičení a moduly na opakování slovní zásoby a učení gramatiky. Nově je navíc možné stáhnout si OLS i jako aplikaci do telefonu!

Dívka studuje na počítači cizí jazyk
Photo by Janeb13, Pixabay

Speciální nabídka na závěr! Hledáš parťačku na jazykový tandem v Brně? Ozvi se Doře (dora@mladiinfo.cz), dobrovolnici v naší brněnské kanceláři. Procvičovat s ní můžeš angličtinu, litevštinu a španělštinu, ve které by se chtěla zlepšit. 

 

 Článek byl původně sepsán Zuzkou dne 10. 10. 2012. Aktualizaci článku provedla Kačka dne 20. 11. 2019.