Jak na studium ve Skotsku? – část II. – Přijímací řízení
Inspiroval vás minulý článek o výhodách studia v zahraničí? Rádi byste se dozvěděli více o tom, jak se na univerzitu ve Skotsku vlastně lze přihlásit a co všechno musíte pro přijetí splnit? V tom případě je tento příspěvek přesně pro vás.
Přijímací řízení na univerzity ve Skotsku by se dalo shrnout jako jednoduché a velmi dobře srozumitelné. Já jsem se hlásila na univerzitu před dvěma a půl lety, a můžu říct, že se to dá jednoduše zvládnout bez jakýchkoliv agentur zaměřujících se na studium v zahraničí. Ty vám sice pomohou vypnit přihlášku či odeslat potřebné dokumenty, ale to téměř vždy za nějaký poplatek.
Před samotným odesláním přihlášky je třeba zvážit několik věcí. Nejprve vybrat vhodnou univerzitu a obor. To je asi jasné. Kvalitní porovnání univerzit můžete najít například tady. Při rozhodování, na jaké univerzity se přihlásit byste měli myslet nejen na daný obor, ale také na finanční náklady spojené s daným místem, jestli preferujete větší či menší město, jaké jsou pracovní příležitosti či třeba jaké jsou tam možnosti na trávení volného času.
Na skotské univerzity se hlásí online a to přes systém UCAS. Vždy se posílá jedna přihláška a vybrat si můžete až 5 univerzit, na které se chcete přihlásit. Jednotná přihláška platí i pro případ, pokud se hlásíte na úplně rozdílné obory. Přes UCAS se posílájí přihlášky na univerzity do celé Velké Británíe. Pokud tedy zvažujete i studium v Anglii, tak mějte na paměti, že musíte svých 5 možností rozdělit mezi univerzity v Anglii a Skotsku. Vaše přihlášku nebude zpracována bez zaplacení poplatku, který pro příští rok činí 24 liber.
Jak vypadá přihláška?
Přihláška se skládá z několika kroků a to:
- vyplnění základních osobních údajů
- Personal statement
- Reference
Personal statement je jedno až dvou stránková esej, ve které se představíte a vysvětlíte vaši motivaci ke studiu. Je na vás, jak přesně bude personal statement vypadat, nicméně měli byste odpovědět na některé z otázek: Proč chci studovat v zahraničí? Proč chci studovat vybraný obor? Co od studia očekávám? Dobré je také zmínit některé vaše předchozí zkušenosti, ať už spojené s daným oborem nebo ne. Může se jednat například o dobrovolnictví, brigádu, účast na vědomostních soutěžích či působení v nejakém sportovní či jiném volnočasovém klubu. Esej by měla být osobní, ukázat, co můžete vy univerzitě nabídnout a proč by měla přijmout zrovna vás. Snažte se vyvarovat použití expresivních výrazů, klišé a přetvařování. V případě, že se hlásíte na rozdílné obory, tak je doporučeno napsat esej v obecném změní. Nezmiňujte tedy přímo daný obor či obory, ale pište o dalším studiu obecně.
Reference je doporučující dopis, který by měl napsat nejlépe některý z vašich učitelů ze střední školy. Měl by to být někdo, kdo vás dobře zná a může popsat, proč zrovna vy byste měli být úspěšným kandidátem pro studium na univerzitě, jaký je váš postoj ke studiu či jestli se angažujete v nějakých nepovinných aktivitách. Výhodou take může být uvedení předpokládaných známek z maturitní zkoušky.
Na webu UCAS najdete mnoho rad a tipů ohledně toho, jak přihlášku vyplnit a především jak napsat vhodný personal statement a referenci.
Kdy se vlastně na univerzitu ve Skotsku přihlásit?
Přihlášovací systém se otevírá na začátku září. Deadline pro odeslání přihlášek pro studenty, kteří by chtěli začít studium v září 2020 je 15. ledna 2020. Je jen na vás, kdy přihlášku odešlete, ale doporučila bych nenechávat to na poslední chvíli. Vyhnete se tak zbytečným problémům, jako například toho, že vám nepůjde nahrát reference.
Co se děje po odeslání přihlášky?
Univerzity většinou začínají posílat vyjádření o přijetí již během února. V případě nepřijetí, tedy ještě stále můžete mít šanci přihlásit se na univerzitu v České republice. Pokud budete přijati, tak vám s největší pravděpodobností přijde Conditional offer. To znamená, že na univerzitu budete přijati, pokud splníte dané podmínky. Tyto podmínky budou nejspíše zahr
novat určitý průměr známek z maturitní zkoušky a složení mezinárodní zkoušky z anglického jazyka.
Požadovaný průměr známek se liší podle univerzity i podle vybraného studijního oboru. Většinou se jedná o průměr mezi 1,25 a 1,5. Orientační požadovaný průměr můžete vždy najít na stránkách jednotlivých nabízených oborů pod kolonkou Entry requirements (AAAA přibližně odpovídá čtyřem jedničkám, AAAB by mělo odpovídat třem jedničkám a jedné dvojce). Být vámi bych tak zvážila, jak moc si věříte ohledně maturity a uzpůsobila tomu výběr oborů, na které se chcete hlásit.
Univerzita vám většinou neurčí jaký certifikát z angličtiny přesně potřebujete. Můžete si tedy většinou vybrat mezi IELTS, TOEFL, a CAE. I požadovaný level vaší angličtiny se liší obor od oboru. Ve většině případů se jedná o level B2/C1. Jelikož studium začíná v září, stačí když certifikát získáte během července nebo srpna.
Výhodou přihlašovacího řízení na univerzity do Velké Británie je to, že nemusíte skládat žádné přijímací zkoušky. Zda jste přijati, vlastně víte hned po maturitě. Dlouhé prázdniny tak můžete strávit například dobrovolnictvím či prací v zahraničí.
Shrnuto a podtrženo, přijímací řízení na univerzity ve Skotsku je jednoduše srozumitelné, relativně nanáročné a i levnější než v České republice. Příště se můžete těšit na moje osobní postřehy a zážitky, díky kterým rozhodně nelituji rozhodnutí studovat o 1000 km dál než moji spolužáci z gymnázia.