Jak na cestování po Číně?
Chystáte se do země dalekého východu? Ať už na dovolenou, za studiem nebo na stáž? Po své zkušenosti z cestování po Číně, které nebylo zrovna nejhladší, jsem se rozhodla sepsat rady a tipy, které vám pomohou usnadnit váš příjezd do Číny i cestování po ní.
Jak na cestování po Číně?
Vyjela jsem do Číny s kamarádkou jako dobrovolník na workcamp se záměrem učit angličtinu a pomáhat na akcích na Technické univerzitě v Pekingu. Před a po workcampu jsem měla v plánu cestovat a poznávat krásy a kulturní památky Číny. A občas v tom byl docela háček. Následujících 8 rad vám pomůže, aby vaše cestování po Číně bylo jednodušší.
Zjistěte si, jak se dostanete z letiště, kam potřebujete (a mějte něco málo místní měny v hotovosti)
My jsme přiletěly do města Xian, a to asi v 11 hodin večer. Původně jsme plánovaly dojet do našeho hostelu městskou dopravou, ale ta v tuto dobu už nejezdila. Uber v Číně nečekaně nefunguje. Hned jak jsme vyšly z letiště začali nás lákat místní taxikáři. Adrese hotelu sice nerozuměli, ale navrhovali, že nás svezou do centra. Když jsme se zeptaly na cenu, nedostala se nám žádná odpověď. Anglicky totiž taxikáři moc neuměli. Když jsme ze srandy navrhly 100 dolarů, nadšeně řekli ano. My bychom ale souhlasily tak s méně jak pětinovou cenou. Tudy teda cesta taky nevedla.
Říkaly jsme si, že když budeme mít čínskou měnu, bude to jednodušší. Začal tedy hon za směnárnami. Ty už ale byly všechny zavřené. Po dlouhé době a několika neúspěšných pokusech se na něco zeptat anglicky jsme našly bankomat. I když obklopený dotěrnými taxikáři. Pokud tedy nechcete zbytečně přijít o peníze a přilétáte v nestandardní dobu, doporučila bych mít něco málo místní hotovosti.
Potom jsme nějakou náhodou narazily na informační místo, kde slečna mluvila lámanou angličtinou. Ta nám poradila něco jako sdílené taxi. A že nám ho zavolá, ať počkáme. Tohle vyšlo skvěle, říkaly jsme si. Auto přijelo, my, společně s dalšími 5 lidmi nastoupily.
Zapište si adresu, kam potřebujete, a to i v čínských znacích
Po asi 10 minutách jízdy se ozval řidič, čínsky. Nikdo neodpovídal. Řidič něco zopakoval. Někteří pasažéři se mírně pootočili naším směrem. To nám došlo, že asi mluví k nám. Velké štěstí bylo, že jeden z pasažérů uměl anglicky. Řidič se nás totiž ptal na adresu, kde chceme vysadit. Rezervaci v hostelu jsme měly vytištěnou a s potěšením jsme mu ji podaly. Háček ovšem byl v tom, že adresa byla napsaná v latince. A jak jsme později zjistili, místní často nerozumí přepisu čínštiny do latinky.
Stáhněte si online překladač, který vám umožní překládání textu z fotografie
Další překvapení na nás čekalo hned další den, kdy jsme vyrazily do supermarketu koupit si něco k snídani. Je tohle jogurt nebo sýr? Sušenka nebo sušené maso? Všechno, ale všechno je v supermarketech výhradně v čínských znacích. Takže váš nákup může být celkem překvapení. Tomu jsme se chtěly alespoň částečně vyhnout.
Naším velkým pomocníkem se tedy stal Google překladač, kde se dá stáhnout offline slovník, ale především můžete používat fotografický překladač v reálném čase. Ten funguje tak, že telefonem zaměříte určitý text, označíte ho na obrazovce, a pak se vám přeloží do vámi požadovaného jazyka. My jsme z toho byly nadšené, a usnadnilo nám to nejen nákup v supermarketu, ale také jsme chodily více do místních (méně turistických) restaurací, kde často měli svou nabídku pouze v čínštině.
Kupte si čínskou sim-kartu (a mějte k tomu cestovní pas)
Pokud obvykle cestujete na delší dobu, asi jste zvyklí kupovat si místní sim-kartu. V Číně i tato jednoduchá záležitost může být trochu oříšek. My sháněním sim karty strávily jeden celý den. A to neúspěšně. V obchodech se s námi často nechtěli bavit, nebo nám řekli, že pro nás nic nemají. Když už se nám ji podařilo koupit s pomocí místních studentů, překvapilo nás, že byl ke koupi potřeba cestovní pas. Pokud si tedy plánujete jít koupit sim kartu, mějte u sebe cestovní pas.
Stáhněte si VPN do vašich telefonů a počítačů
Pokud pravidelně používáte sociální sítě jako Facebook, Instagram, Whatsapp, Youtube a další, mohlo by vás nemile překvapit, že vám po překročení čínské hranice vše přestane fungovat. Předejít tomu můžete stažením VPN do vašich zařízení. VPN znamení virtuální privátní síť. Po jejím nainstalování si totiž můžete změnit lokalitu, kde se vaše zařízení nachází a „obelstít tak čínské zákazy“.
Doporučila bych si stáhnout hned více aplikací od různých prodejců, jelikož ne všechny vám musí fungovat. A pokud se vám nepodaří si VPN zprovoznit ještě před odjezdem, v Číně už se vám to s velkou pravděpodobností nemusí podařit. Existují VPN aplikace jak zdarma, tak placené. Zkuste si také ověřit, jestli vaše škola nenabízí studentům stažení aplikace VPN přes váš studentský účet, jako jsem to měla právě já.
V Číně také téměř každý používá WeChat. Aplikace podobná WhatsApp, ale přes kterou se dá dělat úplně všechno, od posílání zpráv a fotek až po placení.
Buďte připraveni čekat a mačkat se, pokud jedete do většího města
Fotky mačkajících se lidí při nástupu do metra v Pekingu nejsou photoshop, ale realita. Na více vytížených stanicích s davy lidí musíte počítat. A tak, pokud s sebou například zrovna táhnete velká zavazadla, můžete si cestu metrem dopředu rozmyslet. Davy však nejsou jen věcí ve stanicích metra. Připravte se, že při cestování po Číně se čeká na opravdu hodně věcí (a dlouho) včetně muzeí a restaurací. Na workcampu jsme čekaly v průměru 3 až 4 hodiny denně, a podle místních to není nic neobvyklého.
Buďte připraveni se se všemi fotit (a nebo umět říci ne)
Když se nás ještě na letišti zeptala malá čínská holčička, zda se s námi může vyfotit, zdálo se nám to roztomilé. Když si nás však po týdnu, ve kterém jsme kývly na asi 30 dalších fotek, začal starší pán „nenápadně“ fotit asi 1.5 metru od nás, už se nám to přestalo líbit. Jste-li světlejší typ s blonďatými či zrzavými vlasy, žádosti o fotku u vás v Číně budou na denním pořádku. Připravte se tedy na to, že focením strávíte denně klidně i desítky minut, anebo se naučte říkat kolemjdoucím ne.
Zvažte všechny druhy dopravy mezi velkými vzdálenostmi
Vzdálenosti v Číně mezi velkými městy jsou opravdu velké a vy máte několik možností, jak tyto vzdálenosti překonat. Můžete si vybrat z autobusů, letadel a vlaků. My jsme cestovaly z Xianu do Pekingu a z Pekingu do Šanghaje. Po vyhledání ceny letenek, se nám náš plán však nezdál tak dobrý nápad. Asi jsme čekaly, že vnitrostátní letenky budou jako letenky po Evropě. Nebyly.
Začaly jsme zvažovat tedy jiné možnosti. Jedním nápadem byl autobus. Ten stál zlomek ceny letenky. Cesta by však byla v desítkách hodin. A jelikož v době, kdy jsme cestu plánovaly jeden z místních autobusů napůl spadl ze srázu, tak jsme se mírně obávaly jejich bezpečnosti.
Vlak se nám zdál nakonec jako ta nejlepší možnost. Poté ale nastalo velké rozhodování. Vzít noční, pomalejší a levnější vlak, nebo denní dražší rychlík? My jsme se rozhodly po denní vlak a to pro nejnižší třídu. Před tou nás někteří varovali, ale z mého pohledu to bylo mnohem komfortnější než v letadle a nevidím důvod připlácet si za vyšší třídu. Pokud byste čelili stejnému rozhodování, doporučuji shlédnout videa na youtube z různých vlakových tříd, abyste si udělali obrázek, jak to vypadá v reálu.
Všechny mé rady a tipy jsou založeny na mé osobní zkušenosti z cestování po Číně, a neříkám, že budou platit vždy. Chtěla bych popřát hodně štěstí a získání plna zážitků všem, kteří se rozhodnout vycestovat do Číny, země plné kulturních překvapení, barev, krásných památek a skvělého jídla.
Co takhle další postřehy o Číně?
Přečtěte si články od redaktorky Kačky, která pro změnu v Číně studovala a pracovala jako aupair!
Další rady a tipy na cestování najdete v sekci: Další možnosti – Tipy na cestování a práci.