Green tears – zkušenosti z výměny mládeže
Anežka z českého týmu projektu Green Tears popsala, jaké zkušenosti a zážitky si z projektu odnáší. Začti se do řádků plných dobrodružství!
Green Tears
Erasmus+ je program, který nabízí mladým lidem jedinečnou příležitost naučit se novým věcem, získat nové zkušenosti, a hlavně poznat nové lidi. Já jsem měla šanci se jednoho vzrušujícího a inspirativního výměnného projektu zúčastnit – Green Tears, který byl konkrétně zaměřen na ekologii a duševní zdraví, ale také na týmovou spolupráci a interkulturní výměnu.
Jazyková bariéra jako překážka?
První den začal uvítací řečí a představením programu, ale hlavně jsme se konečně seznámili s ostatními účastníky. Díky hře „lidské bingo“ jsme se o sobě dozvěděli spoustu zajímavých věcí, a poté následovaly aktivity, které nám pomohly zapamatovat si naše jména. Můžu říct, že v tak velkém kolektivu to rozhodně není nic jednoduchého. Během dopoledne jsme zjistili, že i přes to, že pocházíme z odlišných zemí, spoustu věcí máme podobných a sdílíme i stejné obavy a očekávání, co se projektu týká. Odpoledne jsme si zahráli první společnou hru formou plnění úkolů různých stanovišť. I přes jazykovou bariéru jsme se s úkoly poprali a naší odměnou byla vlastnoručně připravená pomazánka. Po večeři přišla na řadu česká kulturní noc, kde nechyběly ani pokrmy z naší kuchyně.
Erasmus + a mnohem víc
Následující den už naše mise odstartovala naplno. Při dopoledních aktivitách jsme si představili program Erasmus+, sdíleli jsme naše zkušenosti na projektech a seznámili se i s Youthpassem. Osvěžili jsme si paměť při dalších hrách na zapamatování jmen a po obědě už nás čekaly činnosti zaměřené na ekologii. Měli jsme například za úkol získat vodu zodpovězením na otázky, které se týkaly klimatických změn. Vybojovanou vodou jsme nakonec zalili stromy. O večerní zábavu se tentokrát postaralo Rumunsko a Turecko.
Nevšední módní přehlídka
Třetí den zahájila aktivita soustředěná na plýtvání jídla. Pracovali jsme v odlišných týmech, a tak se i více poznávali. Následovala diskuze na téma fast fashion. Dozvěděli jsme se zde spoustu zajímavých věcí a eko tipů. Nejvíc jsme si užili módní přehlídku. Naše „modely“ jsme tvořili ze zbytků různých papírů a přírodnin. Velice jsme si celý proces výroby užívali, a stejně tak i následnou show. Po večeři se nám představily další dvě země, tentokrát Estonsko a Portugalsko.
Mentální zdraví jako alfa a omega
Čtvrtý den jsme se přesunuli k důležitému tématu mentálního zdraví. Při této příležitosti nás navštívila Helena Lorenz a představila nám spoustu metod, jak se starat o naše duševní zdraví a cítit se lépe. Vyzkoušeli jsme si například relaxační dýchání a navzájem jsme si sdělovali naše tipy, jak zlepšit náladu sobě i ostatním. Odpoledne na nás čekala další výzva, a to v podobě výletu po okolí, se zakončením přímo v Chotěboři. Ti odvážnější z nás se vydali osvěžit se do rybníka, ostatní zatím měli možnost prohlédnout si Chotěboř. Po návratu zpět na chatu jsme byli všichni příjemně znavení a netrvalo dlouho, než jsme usnuli.
Well being spojený s přírodou
Další den jsme se věnovali odpočinkovým aktivitám, abychom se pořádně zotavili z předchozí výpravy a také se naučili něco nového. Celé dopoledne jsme se soustředili na well being, a tak jsme si samostatně vyzkoušeli například forest bathing, land art, jógu nebo projít se v řece Doubravce. Tyto činnosti nám velice prospěly a načerpali jsme energii na další program. Odpoledne pokračovalo v duchu ekologie. Tentokrát jsme tvořili divadelní scénku na toto téma, kterou jsme nakonec přehráli ostatním. Celý proces jsme si velice užili, tuto aktivitu jsme si oblíbili snad nejvíc! Celý den jsme zakončili společným táborákem. Počasí nám sice moc nepřálo, o to víc jsme si však tento čas užili, protože, co vás stmelí více, než společný útěk před deštěm?
Poslední dny Green Tears
Šestý den jsme prožili převážně v národních týmech. Začali jsme tvořením našich vlastních filmů o projektu, což nám zabralo velkou část dopoledne. Následovalo vyplnění Youthpassu a evaluace celého projektu. Touto dobou jsme si už uvědomovali, že se náš společný čas, bohužel, blíží ke konci. Poslední odpoledne jsme si opravdu užili naplno. Čekala nás poslední party a poté už neodkladné loučení, které se neobešlo bez slz.
Projekt Green Tears, na který se nezapomíná
Projekt nás obohatil cennými informacemi a zkušenostmi. Všichni jsme měli super příležitost zlepšit se v naší angličtině. Dozvěděli jsme se spoustu důležitých informací o ekologii, například v oblasti fast fashion, plýtvání jídla či klimatických změn. Vyzkoušeli jsme si užitečné dovednosti, které se těchto témat týkají a sdíleli mezi sebou naše vlastní eko tipy.
Také nesmím opomenout náš rozvoj v oblasti mentálního zdraví a well beingu. Naučili jsme se spoustu metod, jak se vypořádat se stresem a udělat si život příjemnější díky různým aktivitám. Po celou dobu programu jsme zjišťovali nové informace o ostatních zemích, ať už v oblasti kulturní či jazykové, a obecně o programu Erasmus+.
A to nejdůležitější nakonec–získali jsme úžasné přátele, a i když následné loučení nebylo nejlehčí, ráda bych připomněla jeden citát, který tuto situaci vystihuje: „How lucky are we to have something that makes saying goodbye so hard.“
A jak hodnotí ostatní účastníci své zkušenosti s projektem? To si můžete přečíst níže nebo ještě lépe se na to podívat v následujících videích!
Green Tears video
My favorite part was the fashion show we did using waste materials and natural elements. I didn’t find anything particularly challenging; everyone’s great energy made it an incredibly enjoyable experience.🩷
(Zeyşan, Turkey)
The program you led was my first experience and I really enjoyed each day and each activity, especially the games we played and talking about the tears of nature. It was useful and sensitive to dwell on this. Thank you for everything.
(Anonym)