Evropská škola talentů 2023 – akce pro středoškoláky

Fraunhoferova společnost pro rozvoj aplikovaného výzkumu zve studenty a studentky středních škol na další ročník Evropské školy talentů, která proběhne v saském městě Ostritz v termínu od 8. do 11. července 2023.

Co je cíl Evropské školy talentů?

Evropská škola talentů (ETS, European Talent School) je platformou pro setkávání mladých lidí z ČR, Německa a Polska. Snaží se především zapojit studenty do diskuzí o aktuálních vědeckých otázkách a poskytnout studentům prostor pro samostatnou praktickou práci, experimentování a stavbu jednoduchých vědeckých přístrojů

Když se zúčastníš, tak si rozšíříš obzory, porozumíš výzkumu a zjistíš nové informace z oblasti přírodních věd. Budeš spolupracovat se svými vrstevníky, ale povedou vás vědci přímo z oboru. Díky nim také zjistíš něco o prestižním Fraunhoferově institutu

Zdroj: Fraunhofer-Gesellschaft

Na jaké workshopy se můžeš těšit?

Letos proběhnou workshopy na čtyři různá témata: 

  1. matematika, hry a strojové učení
  2. základní kurz hackingu
  3. optické experimenty
  4. ochrana životního prostředí pomocí komplexní ekobilance. 

V prvním workshopu se prozkoumáš využití matematiky v aplikacích, jaké možnosti přináší umělá inteligence a jak fungují matematické modely a algoritmy. Zajímá tě třeba, jak přimět počítač, aby se v různých hrách choval jako spoluhráč? 

Ve druhém zjistíš, jak prolomit heslo, jestli můžeš počítač ovládat i zvenčí a taky se budeš zabývat zabezpečením chytrých telefonů. Vyvineš programovatelný USB klíč a dozvíš se, jak opatrně nakládat se svými daty. Kromě toho zkusíš odhalit v systému zranitelná místa, který by mohla být cílem hackerských útoků. 

U optických experimentů se naučíš, jak funguje jednoduchý spektometr, kde se berou barvy a jak měřit pomocí přístroje jejich vlnové délky. Dozvíš se i nejen něco o očních čočkách, ale zkusíš si dokonce i jednu vyrobit. 

A poslední z nich: udržitelnost a ekobilance. Dozvíš se, co ta slova vlastně znamenají, a jak se na ochraně životního prostředí můžeš podílet i ty. Jaký dopad má na životní prostředí pití kávy? Jaké faktory v tom hrají roli? Co je to vlastně ekologická rovnováha? Pracovat budeš v softwaru GaBi, kde na tyto otázky najdeš odpověď, a vytvoříš si také svůj vlastní model životního cyklu. 

Jaké jsou podmínky přihlášení?

Projekty jsou určené pro středoškoláky s dobrou znalostí němčiny, která je komunikačním jazykem celého programu. Evropská škola talentů je pro zvídavé studenty, kteří mají chuť k výkonu a zároveň navštěvují jakýkoliv typ střední školy v Německu, Česku nebo Polsku.

Kde se akce koná a jak podat žádost?

Akce se koná v saském městečku Ostritz na hranicích Polska a Německa v Mezinárodním centru setkávání St. Marienthal v termínu od 8. do 11. července 2023.

Online registrací vyjádříš svůj zájem o účast a po dokončení registrace obdržíš potvrzovací e-mail, že tvou přihlášku zaregistrovali. Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách Fraunhoferova institutu.

Kontaktní e-mail pro přihlášení: info@ibz-marienthal.de