E+ školení Business from the heart

Jaké je to podnikat za účelem pomoci společnosti? To jsme si vyzkoušely v termínu 31. 5. až 6. 6. na Erasmus+ školení na Slovensku! Julie a Monika společně vyrazily na školení s tématem „Business from the heart“, kde se probíralo sociální podnikání a kde si vyzkoušely začít takový malý business.

Na úvod

S Erasmem+ jsme už zkušenosti měly. To, co nás ale nalákalo na tento nový projekt, bylo téma, s kterým obě buďto polemizujeme v hlavě, nebo s ním dokonce už nějakým způsobem fungujeme. Doufaly jsme, že nám projekt ukáže nové cesty a nové způsoby, které využít v budoucnosti. A tak se i stalo.

Business from the heart. Zdroj: Autoři článku
Business from the heart. Zdroj: Autoři článku

 

Na projektu se nás sešlo dohromady okolo 20 lidí různých národností. Udělaly jsme si nové přátelé z Litvy, Turecka, Malty, Polska, Španělska, Chorvatska a Slovenska. Díky spoustě seznamovacích her a icebreakerů jsme se stihli docela dobře poznat. A hlavně jsme dokázali dobře spolupracovat.

Sociální podnikání

Co to vlastně znamená? Když jsme na projekt jely, tak jsme pořádně nevěděly. V Česku tento pojem není zatím tak silně zaveden. Jedná se o podnikání, jehož hlavním účelem není získat finance, ale je to jeho součástí. Hlavním účelem je pomoci určitému problému ve společnosti. V rámci různých aktivit jsme pochopili, jak toto podnikání funguje a jaká je situace ve všech zúčastněných státech. Bylo zajímavé sledovat rozdíly mezi státy, které například ovlivnil v minulosti komunismus a které ne. Dále jsme malovali, jak by takový podnikatel měl vypadat a jaké vlastnosti by měl být. Uvažovali jsme nad tím, které z těchto vlastností už má každý z nás, a na kterých bychom chtěli ještě více zapracovat.

Business from the heart. Zdroj: Autoři článku
Business from the heart. Zdroj: Autoři článku

No, a co praxe?

Je užitečné se o věcech pobavit, ale ještě lepší je, si to ve skutečnosti vyzkoušet. A tak jak to má na takových projektech být, to ani na tomto nechybělo. Velkou část školení jsme se pokoušeli naplánovat své vlastní sociální podnikání. Každý účastník dostal za úkol přijít s nápadem, který by se dal implementovat. Vybrali se pak čtyři nejlepší, na kterých se pracovalo více do hloubky.

  • Monika pracovala na svém nápadu Vitiligo club, což je projekt, který už ve svém životě započala. Jedná se o online platformu pro lidi s autoimunitním onemocněním zvaným vitiligo, která má za úkol přinášet novinky ze světa terapií, ověřené informace, psychickou podporu, nebo také workshopy a přednášky. Díky práci v týmu s rozmanitými lidmi dostala plno nových nápadů a zpětné vazby.
  • Julie společně s dalším týmem pracovala na projektu pro mládež, poškolním kroužku o nasměrování jejich života. Zapojovat mládež do dění společnosti a motivovat je k tomu být aktivní je její vášeň, a na projektu si mohla zkusit naplánovat něco, co v budoucnosti opravdu může spustit.

V rámci plánování těchto projektů jsme se zaměřovali na hodnoty, které nás udrží při aplikaci projektu, a na to, co nám může při vedení projektu pomoct, a naopak co nám může uškodit. Řešili jsme finanční stránku věci – kde vezmeme kapitál, jak si rozplánujeme rozpočet na první rok, a jak budeme získávat peníze i v budoucnu. Hledali jsme, koho oslovit jako partnera, a dokonce jsme chodili po ulicích Nitry a ptali se lidí, co si myslí o našich nápadech a jestli by do nich investovali peníze. To vše, nám ukázalo první kroky k tomu, jak si rozjet vlastní podnikání.

Business from the heart. Zdroj: Autoři článku
Business from the heart. Zdroj: Autoři článku

Zábava nechyběla

Mimo bohatý program jsme stihli víc poznat Nitru a její kulturu. Pořádně jsme si zatancovali na swingovém koncertě v parku, nakrmili si tam zvířátka, včetně oslíka, a výletovali i na hrad. Pár večerů jsme strávili u řeky, kde jsme si mohli pár hodin jen popovídat. Je příjemné si dělat přátele s jinou kulturou a vidět, že nás toho přeci hodně spojuje. Některé večery měly i svůj oficiální program, jako třeba klasická intercultural night, kde jsme si vyzkoušely mňamky mezinárodní mňamky a zatančili kulturní tance. Nechyběly ani vtipné videjka pro zpestření.

Na závěr

Projekt byl pro nás další skvělá zkušenost, na kterou budeme rádi vzpomínat. Odnášíme si nové nápady k dosažení našich cílů a i prostředky, které nám to trochu zjednoduší. Odnášíme si i nové kontakty, a hlavně přátele. Byl to moc příjemný týden, takový produktivní oddech od každodenního života.