Čínské stereotypy, pravda nebo lež?
Každá země má své zažíté stereotypy. Jak je to s Čínou? Umí Číňané anglicky a jak často pracují?
Je to již podruhé, co jsem se vypravila do Číny, tentokrát studijně a také na delší dobu. Z hlavního města ČLR mé kroky zamířily do nejhustěji obydleného města, do Chongqingu. Jihozápadní část tak obrovské země je ale přeci jen něco jiného. Od Pekingu se liší klimatem, příchutí jídel i téměř nerozklíčovatelným nářečím. Říká se, když jsi v Římě, chovej se jako Říman (i přes to, že tě to může stát mnoho sil). Rozhodla jsem se tedy do krátkého článku sepsat, v čem se liší život Číňanů s životem naším, v pohodlí střední Evropy. Některé věci se ví, některé se ví špatně, některé pro vás možná budou překvapením.
Číňané dost pracují – Není pravda. Číňané totiž nedělají nic jiného, než pracují. Pracovní doba se pohybuje okolo 10 hodin denně a výše platu je v porovnání s naší velice nízká. Víkend rozhodně není samozřejmostí, a dostat jediný volný den týdně se rovná téměř výhře ve sportce. A jak si takový den Číňané užijí? Potulováním se po nákupním centru nebo procházkou po okolí. Pokud ovšem nesvítí sluníčko. Nikdo tu přece nestojí o zahnědlé paže.
Číňané neumí jiný jazyk než čínštinu – Rozhodně není pravda. „Hi, Where are you from?“ Takovou otázku uslyší Evropan či Američan v průměru třikrát denně. Bohužel na naši odpověď již zareagovat neumí, jejich jazykové dovednosti většinou začínají a končí právě touto větou. Pokud je tazatel náctiletá dívka nebo děda s vnoučetem, dost často vás pak obejmou a svým super mega velkým telefonem si s vámi udělají „selfie“. Docela jistě pak budou večer při mahjongu mezi ostatními za hvězdy. Někdy také narazíte na někoho, kdo je slovíčky z angličtiny vcelku dobře vybaven. Naopak si ale neuvědomuje, že mluvíte čínsky a konverzace se pak může zdát trochu zvláštní, vypadá asi následovně:
Já: 请问,泳池一个小时多少钱?
Slečna: Around 20 RMB per hour.
Já: 那得办一张卡吗?
Slečna: No need.
Já:谢谢,再见!
Slečna: No thank, bye bye!
Překlad:
Dobrý den, kolik stojí hodina plavání ve vašem bazénu?
Asi 20 yuenů na hodinu (cca 60 CZK).
Musím si založit kartičku?
Není třeba.
Děkuji, na shledanou.
Neděkujte, na shledanou.
Číňané nepoužívají Google – Ano, nepoužívají, nesmějí. Stejně tak ani Youtube, Facebook a Instagram. Místo toho mají svou sociální síť, která spojuje všechny naše do jedné obrovské platformy. Vyhnout se cenzuře vlády se dá však snadno, nainstalováním speciálních programů a aplikací, které jsou dostupné za poplatek, ovšem pouze v zahraničí. Až tady si tedy člověk uvědomí, jak jeho život, tedy život mladého studenta, provází Google. Překladač, mapy, email, Google disc. Oproti minulému roku taky přibyla jedna změna. Kromě výše zmíněných je zablokován už i Seznam.cz a některé jiné české stránky, které mohou informovat o určitých věcech „zkresleně“.
Číňané jsou velmi organizovaní – ANO, hlavně doprava, obzvláště na okrajích měst, je velmi organizovaná. A to podle jednoduchého klíče „silnější vyhraje“. Zácpy jsou na denním pořádku, a kdo netroubí, nejede. Hierarchie na chodníku začíná autem, které má logicky přednost. Hned v závěsu je motorka, skútr, motorová koloběžka, kolo a pak až chodec. Přičemž průměrná rychlost chůze Číňana se pohybuje někde mezi nulou až mínus pěti metry za sekundu, záleží na věku, pohlaví a kvalitě internetového připojení. Zároveň se rychlost chůze na přeplněných chodnících snižuje v souvislosti se zpožděním, které máte pro příchod na výuku.
Číňané chodí všude s telefonem v ruce – Ano, chodí. A taky se sluchátky na uších nebo s telefonem před ústy, nahrávajíce hlasové zprávy. „Vyťukávání“ se už nenosí. Kdo nenahrává hlasovky, jako by nebyl. Zvláště večer, při pozdějším návratu z knihovny můžete odhadnout množství studentstva v okolí pomocí součtu hlav osvícených displejem telefonu. Na druhou stranu jsem nikdy neviděla plnější školní hřiště, parky, chodníky i venkovní posilovny. Tělocvik je povinný pro všechny studenty vysoké školy stejně tak jako jednoroční povinná vojenská služba, jak pro chlapce, tak i pro dívky. Mimo to se Číňané velice rádi prochází po okolí. A to od brzkých ranních hodin až do večerky v 11.30.