A ty máš jako VŠ z Austrálie?
A ty máš jako VŠ z Austrálie? Jako fakt? Když Betty řekne, že má magistra ze Sydney a ne z Karlovky, tak je její odpověď často doprovázená naprostou nevěřícností tazatelů.
A ty máš jako VŠ z Austrálie?
Ano mám. Studovala jsem angličtinu na Macquarie University v Sydney. Mám magistra z Austrálie. A je to cool a jsem za to ráda. A teď vám povím, že to není něco, co by mělo v lidech vzbuzovat tolik úžasu a překvapení. Protože tak těžké to vlastně nebylo. Teda bylo to tak normálně těžké, jelikož papírům, dokumentům a milionům emailů se nevyhnete…
Není to nic nezvladatelného
A druhá věc, na kterou se nejspíš zeptáte bude: Není to studium strašně drahé? Odpovím: “ Ano je”. Na české poměry a možná i na evropské poměry je. Ale, je to trochu všechno relativní. A jde to! Vážně.
Story of my life
A jak se děvče z malého městečka, které znají většinou jen lidé, kteří bydlí do vzdálenosti 50 km, dostane do milionové Sydney na druhé straně světa? Vlastně mi ten příběh přijde úplně normální. Měla jsem sen…
Po bakaláři jsem měla sen, že chci studovat v zahraničí a dodělat si tam celý titul. Erasmus jsem již zažila, nějaké to cestování, pracovní zkušenosti z Kanady a Skotska taky. Jediné, co mi chybělo, byl magistr v zahraničí.
Přemýšela jsem, kam se po bakaláři vrtnout a jak se rozhodnout. Volba oboru přišla nakonec tak trochu náhodou, ale to je jiné povídání. Každopádně jsem se rozhodla studovat obor TESOL (Teaching English to speakers of other languages) a Aplikovanou lingvistiku (to je ta, co jí reálně použijete). Pak už šlo jen o to si najít tu školu.
Hledání oboru a proces přihlašování
Tak jsme spolu s Googlem trávili dny a týdny a hledali jsme. Můj obor byl na všech univerzitách ve Velké Británii rozdělený buď jen na TESOL nebo Aplikovanou lingvistiku, a nebo vyžadoval 2 roky zkušenosti s učením, což jsem neměla. Každopádně jsem si i přesto podala přihlášky na celkem asi 10 univerzit ve Velké Británii, abych vůbec zjistila, na co vlastně mám.
Jazykové požadavky
Ten proces podávání přihlášek mi nepřišel tak složitý. Za přihlášky se neplatí, všude je napsané, co je potřeba a kam to poslat. Důležité je mít samozřejmě jeden z jazykových certifikátů:
FCE vám nebudou stačit. Každá univerzita má trochu jiné jazykové požadavky. V případě IELTS, které mám já, je minimum skóre 6 z celkových 9, ale ty lepší univerzity vyžadují i skóre 8 ve všech částech zkoušky – reading, listening, speaking a writing. To už musíte být skoro rodilý mluvčí. Více informací se dozvíte vždycky na webu dané univerzity.
Cover letter
Druhou podmínkou pro podání přihlášky bývá přiložit cover letter – motivační dopis. V něm musíte zdůvodnit, proč chcete studovat zrovna tam, v čem vyniká univerzita a v čem vynikáte vy. Zkrátka a dobře, musíte univerzitu přesvědčit, že vás chce za studenty. Všechno odešlete buď emailem nebo přes online systém, který univerzita má. Někde čekáte na reakci jen 2 týdny, někde až 6 týdnů. Záleží na univerzitě. A tak jsem vesele rozesílala…
Vysněný obor v Austrálii
No a pak mi Google našel univerzitu v Austrálii, kde mnou vybraný obor byl a dokonce nebylo třeba ani 2 roky zkušeností učení. Win – win! Nepřemýšlela jsem a přihlásila se.
Mezitím začaly chodit výsledky z různých univerzit, na některé mě vzali na některé ne. Pak přišla i pozvánka z Austrálie, že by mě tedy rádi uvítali jako studenta, jen ať jim pošlu ještě potvrzení z mého Erasmu a bude. A bylo! Pak už jen přepočítat příjmy a výdaje jestli si to opravdu mohu dovolit, zaplatit školné, zařídit letenky….
Finance
Nebudeme si lhát, školné v Austrálie je drahé. Navíc pro mezinárodní studenty je nejméně třikrát dražší než pro domácí.
Univerzitní stipendium
Můj první krok bylo zjistit si možnost stipendia na univerzitě. Našla jsem jedno, u kterého jsem splňovala podmínky, tak jsem o něj požádala. Nenechte se vystrašit a odradit, většina z nich píše, že musíte být “nejchytřejší a nejexcelentnější student se skvělými výsledky”, upřímně myslím, že jsem celkem průměrný student a stejně mi stipendium dali, takže tady víc než obvykle platí, že nedáte nic za to, když to zkusíte.
Evropské stipendium
K tomu všemu přišlo druhé překvápko, když mi sama univerzita napsala, že můžu dostat ještě evropské stipendium – ano opravdu to znamená, že jen proto, že jsem z Evropy, dostanu stipendium. Zažádala jsem si a dostala jsem ho také. Díky Evropo!
Náklady na život v Austrálii
Dalším důležitým bodem bylo spočítat si, jestli si můžu dovolit život v Austrálii, jestli budu schopná vyžít a ještě platit školné. Měla jsem docela dost času na rozmyšlenou, protože nabídku od školy žadatel přijme až když zaplatí první část školného, měla jsem tedy dobrých pár měsíců si ještě rozmyslet, jestli do toho jdu.
Četla jsem různé názory, propočítávala, kolik si musím minimálně vydělat, co je možné a nemožné. Ještě jsem měla nějaké peníze našetřené ze svých zahraničních prací, ale bylo mi jasné, že bude víc než nutné najít si v Austrálii práci.
Další věcí, nad kterou jsem hodně přemýšlela, byla možnost půjčky. Jsem celkem proti (za mě) zbytečnému půjčování si na auto nebo hypotéku. Ale investice do vzdělání pro mě byla důležitá. Proto jsem si zažádala o půjčku. Problém ale byl, že žádná banka v Čechách nemá nic jako studentskou půjčku. Natož aby půjčili něco mně, někomu bez stálé práce a bez stálého zaměstnavatele. Museli jsme to tedy řešit doma a nakonec se mamka uvolila tohle vzít na sebe, protože důvěřovala mému rozhodnutí. Šli jsme přes Zonky, protože to byla jediná možnost, kde nám takhle mohli na vzdělání půjčit. Netrvalo to víc než pár hodin a ani to nebolelo.
Školné semestr po semestru
Velkou výhodou bylo, že se každý semestr platil zvlášť. Proto bylo před mojí cestou do Austrálie nutné zaplatit pouze za jeden semestr. Následně už jsem měla spočítané, že když budu mít práci a budu pracovat těch povolených 20 hodin týdně jako student a na full time přes prázdniny, budu schopná si další školné zaplatit z výplat.
Vím, že to zní jako science-fiction. Při představě svojí nynější české výplaty a nějaké snahy ušetřit si jakýkoliv větší obnos peněz se mi točí hlava. Australská ekonomika je ale jiná. Jinak vybalancovaná a ušetřit se dá, ale o tom možná někdy jindy.
Studentské vízum do Austrálie
Další částí procesu byly víza. Hned jak máte potvrzenou nabídku od školy v Austrálii, máte rovnou nárok na studentské vízum. Člověk si ho rozhodně může zařídit sám přes oficiální stránky Austrálie, ale já jsem zvolila jednodušší strategii a našla si agenturu, která víza do Austrálie a dalších zemí zařizuje z Prahy.
Zvolila jsem si Information planet. Myslím, že jsem tam byla celkem třikrát nebo čtyřikrát. Vyplňovali jsme dlouhosáhlý formulář o všech mých pracovních pozicích za posledních deset let, všechny moje cesty a jejich přesná data – což bylo skoro větší porod než samotné přihlašování na univerzitu.
Nahrávali jsme všechny důležité dokumenty od certifikátu z jazykové zkoušky po pas a také oficiální “confirmation letter” z univerzity, potvrzení, že jsem zaplatila školné v němž je zahrnuté i zdravotní pojištění. Pak bylo nutné zaplatit poplatek australské ambasádě (cca 10 000 Kč) a další poplatek Information Planet za pomoc. Pak už se jen čekalo.
Čekání na vízum
Odmítla jsem si koupit letenku než mi schválí vízum. V případě studentských víz bych řekla, že schválí tak 99 % žádostí, ale já se přesto obávala. Pomalu se blížil datum mého plánovaného odletu a já pořád žádné vízum neměla vydané. Každý den jsem sjížděla e-mail a pak zase Skyscanner, jestli se nezvýšily ceny letenek.
No a pak přišlo! Moje vízum do Austrálie. Cca 3 týdny před plánovaným odletem.
Ještě ten samý den, když jsem dorazila z práce, jsem na Skyscanneru koupila letenky. Řekla jsem si, že když už letím přes půlku světa, tak si to pěkně prodloužím a někde se ještě zastavím. Takže moje volba padla na trasu Praha – Peking – Šanghaj (12 hodinová zastávka a prohlídka města s kamarádem) – Kuala Lumpur – Sydney. Délka letu cca 46 hodin.
No, nebyl to úplně nejlepší nápad, ale to mi došlo až když jsem doletěla do Sydney. Totálně zmatená, jestli je den nebo noc a na jakýže to hemisféře vlastně jsem. Ale rychle jsem se aklimatizovala z české zimy.
Druhý den po příletu jsem skočila do Tichého oceánu a začala si užívat únorové léto v Sydney.… Ale o tom třeba příště.
Chcete, aby se i vás ptali: A ty máš jako VŠ z Austrálie?
Kontaktujte redakci Mladiinfo na kristyna@mladiinfo.cz my vás zkusíme propojit se správnými lidmi, kteří mají se studiem u protinožců zkušenosti.
Více o Betty, práci v zahraničí, cestování po světě a studiu v Austrálii?
Přečtěte si rozhovor s Betty již dříve vydaný na Mladiinfo.
O studiu v Austrálii nám povyprávěla i Ivana ve svém článku Studentská výměna v Austrálii.