Green jobs – transition for a sustainable Europe
ESEI – ETHNO, SOCIAL AND ECO INITIATIVES ORGANIZATION je název bulharské organizace, která pro nás připravila Erasmus+ projekt zaměřený na téma Green Jobs. Tento projekt se konal v místě Zasele od 31. srpna do 8. září roku 2024.
Buďme „green“
Zasele je vesnice v odlehlé horské oblasti s krásnými výhledy. Většinu účastníků dopravili na místo svozovým autobusem, ale někteří odvážlivci zvolili ekologickou kombinaci autostopu a výšlapu. Účastníci projektu byli z Bulharska, Itálie, České republiky, Řecka, Portugalska, Norska a Turecka.
Nejzásadnějším teoretickým dokumentem projektu byl evropský “Green Deal” a “green practises” každého státu, které jsme v národních skupinách prezentovali a vysvětlovali. Dále jsme diskutovali o naši osobních green practises v každodenním životě a o tom, jak každý z nás pozitivně ovlivňuje cestu k zelené Evropě.
Vymýšlíme organizace
Abychom se o těchto tématech nebavili jen teoreticky, v následujících dnech jsme vymýšleli a brainstormovali problémy, které vnímáme a snažili se na ně najít kreativní řešení. Vytvořili jsme fiktivní organizace, kterým jsme hledali financování, definovali si, na jaký problém se zaměří, co povede k jeho řešení, jakým způsobem vytvoříme inkluzivní prostředí… Především, proč a jak do toho všeho zapojit ekologické postupy. Vše jsme natočili na video, které jsme prezentovali na konci projektu.
Divočina a green výlety
Týmy našich fiktivních organizací byly zastoupené účastníky z každého státu, abychom měli jasný pohled na daný problém. Kromě teoretických bloků pro nás organizátoři měli nachystanou řadu workshopů. Například o přežití v divočině, kde jsme zkoušeli různými způsoby rozdělávat oheň, vázat uzly a učili se o místních přírodních materiálech. Jeden den jsme díky účastnické iniciativě šli na krásný výšlap na horu Dragodanitsa s 1370 m. n. m. Skoro na každém výletě nás doprovázeli místní pejsci. Kousek od Zasele je ranč, kde nám naši organizátoři domluvili krásné odpoledne s prezentací a ukázkou přirozené komunikace mezi koněm a člověkem. Na závěr programu jsme si i my, účastníci, mohli užít pohled na svět z koňského hřbetu.
Dobrý pocit
Ke konci projektu nás čekal ještě jeden úkol. V odlehlé vesnici Tompson začít s úklidem staré opuštěné školy, aby se z ní jednou mohlo stát komunitní centrum. Na naši českou výpravu se dokonce přijel podívat zastupitel z české ambasády. Po úklidu si každá země, která pomohla svou dobrovolnickou prací, zasadila strom na zahradě školy a vyrobila národní dřevěnou ceduli. Českou ceduli jsme ozdobili větvičkou lípy. Na závěr dne nás čekalo grilování, které jsme kvůli dešti přesunuli do uklizené tělocvičny. Následoval děkovný proslov a národní kulturní večer Itálie. Italský tým ozdobil tělocvičnu svíčkami, při kterých jsme dokonce tančili jejich národní tanec. Národní večery probíhaly každý večer po oficiálním programu, ale tento byl na nejvýjimečnějším místě.
Myslíme si, že pobyt nám umožnil poznat lidi z jiných zemí tak jedinečným způsobem, který bychom jen tak nezažili.