Zkušenosti dobrovolníků v Moldávii – část I

Dva čeští dobrovolníci, kteří prožili v Moldávii 10 měsíců jako dobrovolníci, by se s vámi rádi podělili o své zážitky. Jak na projekt zpětně nahlíží ten první z nich, Jakub?

Mladiinfo ČR navázalo spolupráci s Moldavskou organizací Clipa Siderala, která hledala 2 české dobrovolníky, kteří by se pod jejich křídly věnovali pomoci dětem v těžké životní situaci. Do otevřeného přihlašování se nakonec přihlásili dva budoucí dobrovolníci Klára a Jakub, kteří se nebáli jít novým zážitkům naproti. V Moldávii oba strávili 10 měsíců a v tomto článku by se s vámi rádi podělili o své dojmy a zkušenosti. 

Jak to vidí Jakub

Jak jsi se o programu Erasmus+ a o EVS dozvěděl?

O programu Erasmus+ už jsem věděl z dob mého studia, kdy jsem díky tomuto programu studoval půl roku v Maďarsku. O EVS samotné (nyní Evropský sbor solidarity) jsem malé podvědomí měl jako o možnosti zisku zajímavé zkušenosti, nicméně konkrétně jsem se o EVS dozvěděl díky Mladiinfo ČR a jejich různým nabídkám na EVS.

Proč jsi se rozhodl na projekt odjet?

Můj projekt mě zaujal jak svým zaměřením, tak svou lokalitou. V Moldávii a jejím okolí jsem nikdy nebyl, takže jsem měl možnost poznat nový kout světa a jeho kulturu. Dále byl zajímavý můj projekt samotný a jeho náplň, která odpovídala mému zaměření. V neposlední řadě se také jednalo o možnost naučit se komunikovat v novém jazyce, v mém případě ruštině.

Jak probíhaly přípravy před odjezdem?

Příprava probíhala hlavně hovorem s Mladiinfo ČR ohledně projektu a toho, jak věci fungují. Dále jsem prostudoval dokumenty ohledně základních úkonů před příjezdem a po příjezdu a informací, jak se v prvních dnech zorientovat. Pak jsem jn musel sbalit vše do kufru a doufat, že moje zavazadlo není příliš těžké. 

Měl jsi z něčeho obavy? Jazyk, nová kultura, daleko od domova…

Vyloženě obavy jsem neměl, samozřejmě se objevila nervozita z toho, že jedu do úplně nového prostředí. Nicméně to je součástí EVS a také jeden z důvodu proč někam vyjet, protože se tak naučíte hodně nejen o jiném prostředí, ale hlavně o sobě samém. Důležitá pro snížení nějakých obav byla kamarádka Alča, která už byla v Moldavsku a poskytla mi nějaké informace pro začátek a pomoc, za což jí děkuji. 

Zápisky z Moldávie od Alči ke čtení zde.

Co všechno jsi během projektu dělal?

Hlavní část mého projektu bylo vedení anglického kurzu pro veřejnost, jeho propagace a příprava na něj. Dále jsem vypomáhal s administrativní činností své organizace a také s pořádáním různých událostí, včetně mezinárodních. Díky flexibilnější pracovní době jsem měl také čas na své osobní aktivity nebo aktivity s dalšími dobrovolníky (např. Language café).

Jak moc jsi se toho naučil? 

Naučil jsem se toho hodně, zejména fungování v odlišné kultuře, poznal jsem nový kus světa a jeho obyvatele, dále nový jazyk, potkal jsem nové lidi, od kterých jsem se mohl přiučit novým věcem atd. Myslím si, že v tomto ohledu záleží jen na daném člověku, jak moc je otevřen učení se něčemu novému, jelikož možnosti něco se naučit v rámci EVS jsou takřka neomezené.

Doporučil by jsi projekt i někomu dalšímu?

Určitě, je to zajímavá a přínosná zkušenost, která vám může hodně pomoc. Důležité je ale si o případném výjezdu hluboce popřemýšlet a ujasnit si základy jako proč chci jet, kam, co bych rád dělal atd. Věřím, že tento výběr je zásadní pro vás úspěch a příjemný pobyt. A v neposlední řadě záleží hlavně na vás, jelikož pokud máte opravdu zájem o působení v zahraničí, svůj rozvoj a konání něčeho prospěšného, je pro vás EVS ideální a unikátní příležitostí. 

Aktuální nabídky projektů Erasmus+ a Evropského sboru solidarity naleznete zde.

 

Tento projekt byl financován z prostředků Evropské Unie.