Život dobrovolníka v Řecku

Zajímá vás, jaký je život dobrovolníka v Řecku? Máme pro vás článek od naší současné dobrovolnice Veroniky, která momentálně na jednom projektu Evropského sboru solidarity je. A jak zažít to, co ona?

Jak to začalo

Většina lidí o svém pobytu v zahraničí začíná přemýšlet z pohodlí domova v ČR. Já jsem o svém ESC projektu začínala přemýšlet, když jsem bydlela v Anglii, pracovala 13 hodin denně v hotelu a neměla na nic čas ani energii.

Na webových stránkách Mladiinfo ČR jsem objevila v červnu 2019 nabídku na „Youth Information Office Project“ v městečku Xylokastro v Řecku. I když nemám ráda horko, říkala jsem si, že projekt začíná v září a končí v únoru, takže počasí bude pro mě tak akorát.

Aktuální nabídka projektu pro dobrovolníka v Řecku

Ukončila jsem svoje zaměstnání v Anglii, na chvíli se vrátila do ČR navštívit svoji rodinu a kamarády a 3. září jsem odletěla do Řecka.

Moje první dojmy z Řecka nebyly moc pozitivní. Byla jsem zvyklá na ČR, Anglii a Norsko (tam jsem byla v roce 2017 na jiném dobrovolnickém pobytu). Tyto země jsou oproti Řecku dost vyspělé, a tak některé věci pro mě byly docela šokující (například místní autobusová doprava).

Nakonec jsem si ale na odlišnosti zvykla a postupně si je dokonce začala užívat. Začal mi vyhovovat poklidný řecký život, kdy nikdo nikam nespěchá, každý se usmívá, je přátelský, a dokonce mě začalo bavit cestovat autobusem, když neznám jízdní řád a nevím, kam dojedu.

Co vlastně dělám

Jak jsem již zmínila, můj projekt je zaměřen na práci v kanceláři. Jedná se o organizování aktivit pro dobrovolníky (jsou tu dvě skupiny dobrovolníků – krátkodobí a dlouhodobí dobrovolníci), péči a podporu především pro nové dobrovolníky a administrativu spojenou s jejich projekty, spolupráci na různých akcích s místním městským úřadem, vytváření certifikátů „Youthpass“, psaní článků pro e-magazine a správu sociálních sítí. Organizace je flexibilní, takže pokud např. nemáte rádi nějakou činnost, můžete se s nimi domluvit, že ji nebudete dělat vůbec nebo v omezené míře, nebo pokud chcete jet na výlet, není problém si vzít volno.

Asi měsíc po příjezdu do Řecka jsem absolvovala tzv. „On Arrival Training“. Ten se konal ve vesničce Sofiko a sjeli se na něj dobrovolníci z různých koutů Řecka. Účelem tohoto kurzu bylo především podat informace o ESC a utvořit skupinu dobrovolníků formou teambuildingu. Kurz začal v pondělí a skončil v sobotu. Většina aktivit byla interaktivních, nešlo tedy o něco jako přednášky na vysoké škole. Do konce pobytu bych se měla zúčastnit ještě MidTerm Evaluation Meetingu, ale zatím není známo, kdy se bude konat.

Bydlím v bytě pro celkem 11 dobrovolníků (momentálně nás tu bydlí 6). Jsou tu pokoje pro dvě až tři osoby. V průběhu studia jsem bydlela na koleji a v Anglii ve sdíleném domě, takže společné bydlení pro mě není problém. Byt má dvě patra, několik balkonů a je plně vybavený.

Jídlo si připravuji sama, protože organizace mi neposkytuje stravování, ale pouze peníze na jídlo. Občas vaříme společně s ostatními dobrovolníky. Ze zdravotních důvodů držím bezlepkovou dietu, takže společné vaření častěji nepřipadá moc v úvahu.

Zkušenost dobrovolníka v Řecku vs. pracovní pobyt v Anglii

V tomto článku bych chtěla porovnat dobrovolnictví vs. pracovní pobyt v Anglii, protože mi to přijde jako užitečné téma pro lidi, kteří se rozhodují vyjet. Pokud tedy přemýšlíte o pobytu v zahraničí, měli byste si nejdřív ujasnit, čeho chcete tímto pobytem dosáhnout / co je vaším cílem.

Z mého vlastního pohledu a zkušenosti bych doporučila dobrovolnický pobyt (ESC) lidem, kteří nevědí, co v životě dělat a chtějí to najít, potřebují si odpočinout, vybrat si vysokou školou (nebo se rozhodnout, jestli na vysokou školu vůbec jít chtějí) a budoucí zaměstnání, chtějí cestovat, poznávat místní kulturu a kulturu dalších zemí, mají našetřené nějaké peníze a nevadí jim, že si v průběhu pobytu nevydělají a neušetří.

Naopak pracovní pobyt v Anglii je podle mého názoru spíše pro lidi, kteří si chtějí do zahraničí jet vydělat peníze, jsou ochotní a fyzicky schopní pracovat cca 13 hodin denně a chtějí se naučit britskou angličtinu. Práce v hotelu je dost fyzicky náročná zejména pro dívky, a proto je dopředu důležité zvážit, zda jste schopné tuto práci vykonávat a jak dlouho – musíte být celý den na nohou a nosit velmi těžké věci (tácy, přepravky, pytle, krabice, mísy apod).

Na závěr bych ještě chtěla zmínit, že nelituji ani jedné zkušenosti, kterou jsem získala (2x dobrovolnictví, 1x pracovní pobyt). Všechny pobyty pro mě byly přínosem a jsem ráda, že jsem se rozhodla vyjet a vyzkoušet tyto možnosti. Tímto děkuji i týmu Mladiinfo ČR, který mi dobrovolnický pobyt v Řecku umožnil a v průběhu pobytu se mnou udržuje kontakt.

Doufám, že čtenářům tento článek pomůže s jejich rozhodováním, jaký pobyt si zvolit, a pokud váháte, jestli vyrazit nebo ne – rozhodně vyrazte!

Přeji hodně štěstí při výběru vaší cílové destinace a projektu.

Veronika

Zdroj: osobní archiv dobrovolnice

logo of the european solidarity corps
Tento projekt je financován z prostředků Evropského sboru solidarity.