Co můžete zažít jako dobrovolník v Polsku?

Stále ještě váháte se zúčastnit projektů jako dobrovolník Evropského sboru solidarity? Po přečtení příspěvku od Kamily si můžete udělat lepší představu, co projekt obnáší.

Jaké to je nebýt daleko

Každé ráno se probouzím v sedm ráno, a ač tady, v malém bytě kousek od centra Wroclawi, bydlím už tři měsíce, některá rána se stále divím, kde to jsem. Na začátku září jsem totiž udělala zdánlivě odvážný krok a odjela na sedm měsíců jako dobrovolník do Polska do organizace Fundajca Prom v rámci programu Evropský sbor solidarity. Proč pouze zdánlivě odvážný? Co si budeme povídat, Wroclaw není úplně daleko a tak zajet čas od času do mé domoviny není úplně problém. Nemůžu se tak moc srovnávat s dobrovolníky třeba v Irsku, na Maltě, či dokonce mimo Evropu. Na druhou stranu mi to ale dává možnost si „odskočit“ oslavit 30 let svobody v Praze, či Vánoce doma. 

V dnešní době je moderní cestovat daleko. Spousta lidí odchází dělat plavčíka do Ameriky, servírku na Kanáry nebo třeba sbírat jahody do Austrálie. Člověk tak může mít pocit, že když už odjíždí, je od něj vyžadováno, aby jel daleko. Aby jel do zemí, kde je úplně odlišná kultura, letí se tam alespoň pět hodin a je tam spoustu míst, které budou vypadat dobře na Instagramu. Ale když jsem si já vybírala, kde strávím svůj gap year, došlo mi, že daleko není podmínka, a že země, se kterými sousedíme, mají rozhodně co nabídnout. A tak jsem si zvolila Polsko.

Wroclaw. Autor: Dobrovolnice Kamila

Vnímání rozdílů

Tahle země se může zdát v lecčem podobná té naší, nicméně je tady spousty rozdílů, které byste třeba ani nečekali. Například náboženství. Polsko je, na rozdíl od ateistického Česka, silně katolická země, která to na sobě dává řádně znát. Ať už tím, že kostely jsou tu na dohled od sebe, že mají hodiny náboženství už od tří let ve školce, nebo že v neděli si nemáte šanci nikde nakoupit.

Další kategorií skrytých rozdílů je jazyk. Pravdou sice je, že polština a čeština mají spoustu společného, ale je tu spousta výrazů, které znějí podobně, ale znamenají něco úplně jiného. Pokud si třeba budete kupovat v Polsku chleba, rozhodně neříkejte, že chcete „čerstvý“, to totiž v polštině znamená starý. A pokud byste si mysleli, že „jagoda“ znamená jahoda, tak byste se také mýlili. Znamená to totiž borůvka. Nicméně rychle jsem si na tyhle chytáky zvykla a jen co jsem začala polštině více rozumět, všimla jsem si, že zní trochu jako historická verze češtiny – se slovy jako například „metla“ (koště), „perón“ (nástupiště), nebo „češť“ (ahoj). A to nesmím zapomenout zmínit, že polskými platidly jsou groše a zloté. A tohle všechno znamená jen to, že země, která se nám zdá být tolik podobná, má ve skutečnosti spoustu, čím nás může překvapit.

Začátek mého příběhu dobrovolníka

A jak tenhle můj příběh vlastně začal? Úspěšně jsem odmaturovala na plzeňském gymnáziu a místo přihlášky na vysokou školu jsem si poslala přihlášku na dobrovolnický projekt, který jsem našla na webu Mladiinfo ČR. Sebevědomě jsem rodičům sdělila, že odjíždím na sedm měsíců do zahraničí jako dobrovolník a v době, kdy moji vrstevníci usedali do vysokoškolských posloucháren, jsem já nastupovala do školky. Je to tak, do školky. Konkrétně do třídy šestiletých dětí, které už se připravují na roli školáka, kterou převezmou příští školní rok.

Účast na konferenci dobrovolnictví. Autor: dobrovolnice Kamila

Mojí náplní práce je tak podpora všechno, co děti celý den dělají. Výčet činností tedy zahrnuje vše od hraní si, přes pomoc při práci s pracovními sešity až po rozdávání jídla. Mám ale také spoustu prostoru připravit pro děti vlastní aktivitu, či celý tematický týden.  V listopadu jsem tak uspořádala pro děti týden české kultury – učili jsme se tančit polku, malovali Krtečka a ukazovali si krásy českých měst. Moje práce tak vůbec není stereotypní a nestane se, že by dva mé dny byly stejné.

Rozhodně můžu říci, že ono rozhodnutí sem odjet bylo jedno z nejlepších v mém životě. A vy můžete udělat to samé. Dobrovolnických pozic je spoustu a nemusíte kvůli tomu létat přes půl zeměkoule. A můžu vám slíbit, že litovat nebudete.

Rádi byste se s Kamilou spojili a zeptali se na více věcí? Napiště nám na kancelar@mladiinfo.cz a my vám kontakt zprostředkujeme! 

Chcete být také dobrovolník? Nabídky aktuálních projektů zde.