EVS, EDS, évéeska…zkrátka dobrovolnictví v zahraničí skoro pro všechny
Co je to vlastně EVS?
To, čím je Erasmus mezi nabídkou studia v zahraničí, to je bezesporu Evropská dobrovolná služba mezi zahraničními dobrovolnickými programy.
EVS je program pro mladé lidi do třiceti let, který jim nabízí možnost strávit dva měsíc až jeden rok v zahraničním programu podle svého výběru. Protože se „évéeska“ stává stále populárnější jak mezi dobrovolníky, tak mezi hostitelskými organizacemi, rozšiřuje se neustále nabídka programů i zemí.
V současné době je možné vyjet kromě všech zemí EU také do Norska, na Island, do zemí jižní a východní Evropy, Ruska, Turecka, Arménie a Ázerbajdžánu. V České republice v současné době působí 44 vysílajících organizací, jejichž seznam je na konci tohoto článku. Některé vysílají účastníky jen na konkrétní projekty ke svým partnerským organizacím v zahraničí, většina z nich vás však může vyslat na jakýkoliv projekt podle vašeho výběru.
Obrovskou výhodou EVS je její široká nabídka programů a možností, mezi nimiž si vybere snad každý. Pro ty, kteří nemají se zahraničním dobrovolnictvím ani dlouhodobým pobytem v zahraničí žádné zkušenosti je lepší zúčastnit se projektů kratších a v zemích blíž jejich domovu. Možností je také skupinová EVS, na níž jede z jedné země dvojce nebo větší skupina dobrovolníků, je tedy možné se domluvit s kamarády nebo vaším nejdražším/nejdražší. Nabídka takových projektů není tak rozsáhlá, vybrat se ale určitě dá. Úplně bez možností nejsou ani ti, kteří nevládnou jazykovou výbavou, znám hned několik lidí, kteří prožili podle nich skvělou EVS na Slovensku nebo v Polsku.
Mezi projekty, na nichž můžete v zahraničí pomáhat, převládají sociální, kulturní, lidsko-právní a environmentální témata, v nabídce najdete ale i projekty zaměřené na sport, rozvoj venkova, Evropskou unii, náboženství nebo humanitární pomoc. Klíčová v každém projektu je především vaše motivace. Nikdo nepředpokládá, že budete v dané oblasti profesionály, i když některé organizace očekávají určité zkušenosti. Organizace plánují délku projektu tak, aby vás stihly v práci pořádně zaučit a zajistit vaše plnohodnotné zapojení. Mnoho lidí si vybírá EVS programy příbuzné oboru, který studovali nebo v němž pracují, existuje ale i mnoho lidí, kteří dobrovolnickou příležitost berou jako možnost odpočinku od své profese a vybírají si projekt úplně „mimo mísu“.
Jak taková dobrovolnická činnost v zahraničí probíhá? Dobrovolníci pracují v organizaci většinou šest hodin denně (30-35 hodin týdně). Na rozdíl od krátkodobějších projektů nejsou jen „levnou pracovní silou“, ale mají v organizaci odpovědnost za konkrétní projekt či oblast činnosti. Základním předpokladem je znalost angličtiny na komunikativní úrovni, práce pro dobrovolníky je tedy vybírána tak, aby ji aspoň zezačátku zvládali bez znalosti místního jazyka. V hostitelské organizaci má dobrovolník přiděleného mentora, který dobrovolníkovi pomáhá v práci, při orientaci v nové kultuře a místě. Organizace také zajišťuje dobrovolníkovi ubytování a jazykové kurzy. Pokud v organizaci působí více dobrovolníků, většinou společně sdílejí byt, někdy jsou dobrovolníci ubytovaní například na kolejích. Pravidla EVS ubytování dobrovolníků nijak přísně nespecifikují, je tedy dobré zjistit ještě před odjezdem, jak budete bydlet a případné sliby ze strany hostitelské organizace (samostatný pokoj, Wifi…) zahrnout přímo do smlouvy, abyste nebyli po příjezdu překvapení. Dobrovolník chodí alespoň jednou týdně na kurz jazyka země, v níž působí, se Slováky se pak dá domluvit třeba na kurzy angličtiny.
I když se celý projekt prezentuje jako „dobrovolnický“, dobrovolník dostává na svůj zahraniční pobyt určité finance, jejichž výše se liší podle země působení. Každá organizace, která hostí „évéesáka“ dostává od Evropské unie sumu peněz na pokrytí nákladů spojených s jeho činností v organizaci. Z nich je organizace povinna platit mentora, bydlení, jazykové kurzy, dávat dobrovolníkovi peníze na jídlo a kapesné. Tyto částky jsou pevně dané podle jednotlivých zemí a všichni dobrovolníci, s nimiž jsem mluvila, se shodují na tom, že se s nimi dá bez problémů vyjít, pokud není člověk zvyklý na stravování v luxusních restauracích. Některé organizace ze zbylých peněz hradí dobrovolníkovi dopravu, různá školení, koupí mu kolo nebo ho pošlou někam na výlet, jiné ušetřené peníze používají na svou činnost. Hlavně na východ od Česka mají organizace často problém najít na svou činnost peníze, a tak jsou pro ně finance od EU spojené s přijetím dobrovolníků výraznou finanční pomocí, nemůžete se na ně tedy moc zlobit, je ale zase dobré se o všem informovat předem. V rámci projektu je dobrovolníkovi hrazeno také pojištění a 90% nákladů za cestu tam a zpět.
Evropská dobrovolná služba není tím nejlepším pro lidi, kteří se z náhlého popudu rozhodli co nejrychleji zmizet někam hodně daleko. K jednotlivým projektům je potřeba přistupovat zodpovědně a s motivací a na svou cestu se připravit. Existují sice i tzv. „last minute programy“, obecně však platí pravidlo, že na EVS je možné odjet až tři měsíce po uzávěrce, k níž byl projekt podán (o uzávěrkách a podávání projektů dále). Před odjezdem projde každý dobrovolník předodjezdovým školením. To mívá podobu víkendového výjezdu, kde se dobrovolníci připravují na pobyt v zahraničí, odlišné kultuře řeší svou motivaci a setkávají se s ostatními dobrovolníky. Po příjezdu do zahraničí pak následuje tzv. popříjezdové školení a další pak v půlce pobytu. Tato školení mají pomoct dobrovolníkovi s integrací do nového prostředí, podpořit ho, pomoci zorientovat se a ujasnit si motivaci. Daná školení se ne vždy konají přímo v místě působení, často je zajišťuje jen jediná organizace v celé zemi nebo regionu. S nadsázkou jde říct, že dobré školení spolu s dobrým mentorem by měly zajistit dobrovolníkovu pohodu po celou dobu pobytu, podpořit ho při řešení problémů a nejasností.
Cítíte se úplně nalákaní? Jak tedy postupovat: V první řadě je potřeba vybrat si projekt. Můžete si vybrat z aktuální nabídky organizací, které přímo shánějí dobrovolníky na konkrétní termín a činnost. Takovéto aktuální nabídky jsou například na stránkách Inexu, Tandemu nebo mezinárodního Youth network. Pokud vás z aktuální nabídky nic nezaujalo, existuje rozsáhlá databáze hostitelských organizací EVS.Z nich si můžete vybrat tu, v níž byste chtěli působit a oslovit ji. Vybírejte pečlivě, EVS se může každý účastnit jen jednou za život! Další kroky už nepodnikáte sami, ale pomocí vysílající organizace. V nich působí lidé, kteří mají zkušenosti s vysíláním dobrovolníků a psaním projektů a se vším vám pomůžou. Budete potřebovat napsat motivační dopis a životopis v angličtině, který pošlete do hostitelské organizace a pokud projeví zájem o to, hostit vás jako dobrovolníka, nic nebrání tomu, abyste s pomocí své vysílající organizace napsali projekt. Projekty přijímá národní agentura Mládež v akci vždy k uzávěrce 1.2., 1.4., 1.6., 1.9. a 1.11. a jejich schvalování trvá zpravidla 6 až 8 týdnů. Pokud vše proběhne úspěšně, můžete za tři měsíce od uzávěrky, k níž jste projekt podali, odjet.
Snažte se se svou vysílající i hostitelskou organizací co nejvíce komunikovat, jsou tu obě proto, aby vám pomohly a udělaly váš dobrovolnický projekt co nejpříjemnějším, za ručičku vás ale nikdo vodit nebude – ptejte se, zjišťujte, hlídejte termíny i to, aby se vám dostalo všeho, na co máte právo. Pokud v zahraničí narazíte na jakýkoliv problém, který nebudete schopni vyřešit s pomocí mentora, obraťte se na vaši vysílající organizaci, její povinnosti nekončí vaším odjezdem, ale až vaším spokojeným návratem a popříjezdovou supervizí!
Jako vysílající organizace jsou v současné době akreditováni:
Adamov – Modrý kámen
Brno – SVČ Lužánky, 8D o.s.
Česká Lípa – ADRA
České Budějovice – Svaz skautů a skautek
Český Krumlov – Centrum pro pomoc dětem a mládeži o.p.s.
Český Těšín – Slezská diakonie, Dům dětí a mládeže Český Těšín
Hradec Králové – Diecézní katolická charita
Jihlava – Slunce o.s.
Lanškroun – Dům dětí a mládeže
Náchod – SVČ Decko
Nové město pod Smrkem – Středisko volného času ROROS
Odry – Naše Kaménka
Olomouc – Zeměkoule o.s., United Games of nations
Ostrava – D klub
Pelhřimov – Hodina H o.s.
Plzeň – Tandem
Praha – o.s. Servitus, Together Czech republic, SAOP, Youth and environment Europe, DUHA, Association for international affairs, Salesiáni Dona Bosca o.s., M77,YMCA, Inex, Junák – svaz skautů a skautek, Europeum, Farma v jeskyni, AFS Mezikulturní programy o.s.
Prostějov – Klub studentů, rodičů a přátel CMG
Rychnov nad Kněžnou – OKO o.s.
Říčany – Náboženská obec Církve československé husitské
Strakonice – Prevent o.s.
Svitavy – Krůček o.s.
Šternberk – PTPI
Třinec – Bunkr o.s.
Uherské Hradiště – Akropolis o.s.
Ústí nad Labem – Dobrovolnické centrum o.s., YMCA
Vysoké Mýto – DDM Mikádo
Poznámka: Článek byl sepsán v roce 2011. Od té doby sice prošel revizí, nicméně není v našich silách neustále sledovat přesné číslo všech akreditovaných organizací. Prosím, podívejte se vždy na databázi organizací, jejíž odkaz jsme zde uvedli, neboť bude mít nejaktuálnější informace. Děkujeme!