Stáž v Evropském parlamentu na vlastní kůži
Chcete vidět srdce Evropy každý den? Neexistuje lepší způsob jak to udělat, než stážovat v Bruselu v Evropském parlamentu a jeho charakteristickém bludišti chodeb.
Parlament nabízí různé druhy placených či neplacených stáží: s obecným zaměřením, se zaměřením na žurnalistiku a také stáže pro překladatele a tlumočníky. Pro více info o stážích: http://www.europarl.europa.eu/aboutparliament/cs/007cecd1cc/Traineeships.html
První dojmy? Cítíte se jako dítě na dovolené na tropickém ostrově. Rychle zjistíte, že parlament má svůj vlastní malý svět. Je to jako v malé vesničce. Parlamentní mikrokosmos zabezpečuje pro všechny každodenní potřeby, i více. Uvnitř pohodlného a luxusního prostoru jsou tři banky, pošta, kadeřnictví, cestovní kancelář, supermarket, plně-vybavené sportovní centrum, multi-podlažní parkoviště, několik kaváren či barů, tak i jídelen.
Pokud jde o skutečnou práci prováděnou stážisty, je obtížné zobecňovat, protože každý stážista má různé specifické úkoly (psaní shrnutí, zpráv, pozměňovacích návrhů, přípravných prací pro zasedání nebo článků). Úkoly stážistů se liší především v závislosti na jejich vedoucích, oddělení, straně nebo dokonce zemi původu.
Setkání s novými lidmi v mezinárodním a intelektuálně stimulujícím prostředí, profesionální kontakty, rozmanitá hlediska, zajímavé diskuse a praktická demokracie na každodenní bázi – to jsou jen některé z výhod, které nabízí EP stážistům. Nicméně když jste stážista nebo stagiaire u této instituce, je nebezpečí, nebo alespoň pokušení ponořit se plně do „evropského kruhu“. Proto, ať už si to uvědomujete nebo ne, lehce se můžete zbavit kontaktu s vnějším světem. Je pravda, že sítě stážistů a evropských úředníků fungují velmi dobře, a to hlavně okolo Place du Luxembourg a jeho početných kaváren.
Neexistuje prototyp stážisty Evropského parlamentu. Ve skutečnosti to je tak, že i když se oficiální stážisté vybraní pomocí velmi přísného výběrového procesu dívají shora na stážisty politických skupin a na ty, které zaměstnali přímo europoslanci nezávisle, ve čtvrteční večer na Place du Luxembourg této rozdíly mizí. Takže existuje mnoho způsobů, jak se stát stážistou v Evropském parlamentu a taktéž je i mnoho překážek na cestě. Když se konečně dostanete dovnitř této instituce poprvé, budete cítit hrdost a strach, zvědavost a zodpovědnost, netrpělivost a respekt, to vše naráz.
Napsala: Simona Szabová
O autorce:
Bc. Simona Szabová je absolventkou bakalářského studijního programu v dvouoborovém studijním oboru mezinárodní vztahy – evropská studia na Fakultě sociálních studií MU v Brně. V jarním semestru 2012 absolvovala semestrální studijní pobyt na L’Institut d´Etudes Politiques de Paris. Zúčastnila se také Mezinárodního modelu OSN v Paříži (PIMUN 2012), kde si vyzkoušela, jaké to je být diplomatem. Momentálně se nachází v Bruselu, kde díky Schumanovu programu pracuje jako stážistka v Evropském parlamentu. Hovoří plynně anglicky a francouzsky. Má rovněž mírně pokročilou znalost ruštiny a španělštiny,v současné době se věnuje i studiu holandštiny.