Nejvyšší hora Malawi – jak na Mulanje
Jak na jedné z nejvyšších vrcholů jižní Afriky a nejvyšší horu Malawi? Pokud se vám nechce utrácet spousta peněz za Kilimandžáro, Afrika má spoustu hor, na které můžete vylézt ne za 1000 USD ale pod 1000 Kč.
Malawi je nádherná, malá a přelidněná zemička nacházející se v jižní Africe. Říká se, že lidé jsou zde jedni z nejmilejších (potvrzuji, ale oni jsou milí všude!). Je to také jedna z nejchudších zemí světa. Přesto, to ale v denním životě příliš nepoznáte. Není zde ani hladomor ani válka, a kromě nízkých cen a menších měst zde není nic až tak neobvykle ‚chudého‘.
Hora Mulanje (nebo také masiv Mulanje) se nachází u stejnojmenného města, nedaleko hranic s Mosambikem. Toto malé městečko, které projdete pěšky asi za 10 minut, nabízí několik motelů, hotelů a hostelů (pokoj pro jednoho 100kč, pokoj pro dva s vlastní koupelnou 160Kč) je obklopeno čajovými plantážemi a samotnou horou. Doporučuji zde přijet o den dříve a vše si před túrou projít.
Hora Mulanje
Samotná hora má čtyři známé vrcholy, ale většina lidí zde jede hlavně proto, aby pokořili ten nejvyšší – Sapitwa vrchol. Ten se tyčí do výše 3002 m.n.m.
V celém hornatém masivu se nachází asi 8 budek, kde můžete přespat. Poplatek za jednu noc je 30 Kč, a navíc se dává pár korun hlídači, který to vše v chatkách udržuje. Chatky jsou prostorné a nerezervují se předem. Zaprvé Mulanje (hlavně mimo sezonu) je celkem prázdné a za druhé, jedná se o velkou místnost s krbem uprostřed, kde si kolem dokola naskládáte matrace.
Matrace většina chatek má, ale je lepší si pro jistotu přinést svou. Spacák si určitě vezměte. I když deky jsou také k dostání.
Většina výletů do masivu jsou na jeden až tři dny. Za jeden den se stihnete projít a vykoupat ve vodopádu nebo projít čajové plantáže. Dva dny je minimum, co potřebujete k výšlapu na Sapitwa, ale z vlastní zkušenosti vím, že to znamená, že za 36 hodin ujdete asi 38 km a celkové převýšení asi 6100 m. Rozhodně to není procházka růžovým krajem ale prudké stoupání, klesání, stoupání, klesání…
Většina lidí se proto rozhodne pro tří denní výšlap na Sapitwa. První den je to 7 hodinová túra – necelých 15 km ze 700 m.n.m do 2300 m.n.m. k Chisepo budce (já ji stihla za něco málo přes 5 hod) a ta je pro všechny stejná. Druhý den, je budíček v 5 ráno a stoupá se zbývajících 700 m (3 km) do opravdu prudkého a kluzkého kamenného kopce a zpět k Chisepo budce. Zde se můžete rozhodnout, jestli chcete pokračovat dalších 16 km zpět až do vesnice na začátek, nebo můžete jen dojít k jiné budce (například Chambe), tam se vykoupat ve vodopádu a zpět jít až třetí den.
Průvodci, nosiči a vstupné
Jelikož několik lidí to vždy zkusí bez průvodce a pár mladých lidí zde takto už zemřelo, je nyní průvodce nutný. Upřímně jsem za průvodce byla nejednou ráda. Průvodci čekají u všech vstupů a ti neregistrovaní a levnější i před bránou ke vstupu. Určitě je neminete, neboť oni na vás jako cizince budou čekat a doslova vás najdou jen aby vám nabídli své služby.
Standartní cena je 25 USD na den za průvodce a 20 USD na den za nosiče. Protože je ale málo turistů, úplně bez námahy a problémů to můžete snížit na 16-17 USD na den (níže už bych nešla, přeci jen je to makačka a nějaké peníze si zaslouží!). Za tuhle cenu jsem se ale domluvila se svým průvodcem, že mi vezme i batoh. Moc věcí jsem tam neměla (bála jsem se, že to budu tahat sama), ale i tak to pomohlo opravdu hodně.
Vstupné je pouhých 30 Kč, a kromě nějakého dýška, které se většinou na konci dává průvodci už vás žádné výdaje nebudou trápit.
Jídlo
Jídlo si na horu každý musí donést své. Pokud hezky poprosíte hlídače (a pak mu dáte nějaký peníz) on vám z vašich ingrediencí rád uvaří. Jinak je tam vždy oheň, a i základní nádobí. Průvodce vás vždy požádá o polovinu peněz před výšlapem, aby si sám mohl nakoupit jídlo na výšlap. Já si vystačila se sušenkami, avokádem, sušenými krekry a makademia ořechy (které jsou zde opravdu levné). Velká snídaně před výšlapem a velká večeře po návratu mi stačily.