Na studiích v Norsku s programem Erasmus+

recyklujemeclanky: Chystáte se strávit semestr v Norsku a nevíte, co od této severské země očekávat? Hanka, studentka Vysoké školy obchodní a hotelové v Brně, si ze svého studijního pobytu odvezla skvělé zážitky. Kam Hanka během svého Erasmu cestovala a jak moc bylo studium náročné?  Přečtěte si Hančiny dojmy i praktické tipy!

Norská krajina
Norská krajina, archiv autorky

Uvítání hned po příjezdu

V letním semestru akademického roku 2014/2015 jsem v rámci programu Erasmus+ absolvovala studijní pobyt na škole Buskerud and Vestfold University College v norském městě Hønefoss.

Poté, co jsem úspěšně absolvovala výběrové řízení a vyřídila všechny administrativní náležitosti pod vedením paní doktorky Radky Šperkové z naší školy, jsem se vydala na cestu do dalekého Hønefossu v Norsku. Na letišti mě a dalšího studenta z České republiky vyzvedla referentka tamního studijního oddělení a ukázala nám školu, zavezla nás na koleje a předala nám všechny potřebné informace.

V jednom domku s Nory a dalšími mezinárodními studenty

Ubytování v mém případě znamenalo příjemný dřevěný patrový domek s pěti pokoji. Každý student měl pro sebe vlastní pokoj. Jak jsem později zjistila, na daný semestr včetně mě přijelo 17 studentů a studentek z různých zemí (Rakousko, Německo, Finsko, Rumunsko, Polsko, Jižní Korea a USA – Texas). V rámci ubytování jsme byli promícháni s domácími studenty, abychom měli možnost seznámit se s nimi, jejich kulturou, zvyky a řečí.

Město Hønefoss
Zapadající Slunce ve městě Hønefoss, archiv autorky

Jak mě škola rozmazlovala

Ve škole panovala velmi přátelská atmosféra. Učitelé, ostatní zaměstnanci školy i domácí studenti byli vstřícní a ochotní. Velmi se mi líbila kultura „otevřených dveří“ do všech kanceláří, která evokovala pocit, že jsou všichni příchozí vítáni. Pro mezinárodní studenty byla na škole zřízena tzv. ISU (International Students Union), která hájí zájmy mezinárodních studentů a dostává finanční prostředky od školy na organizaci. Během mého pobytu ISU zorganizovalad promítání filmů ve škole, bowling nebo Noc na škole, kdy jsme mohli používat zařízení školy (tělocvičnu, projektory apod). Škola nás hodně „rozmazlovala“, neboť pro nás pořádala i různé další akce, přičemž některé z nich byly finančně náročnější – například pobyt v Beitostølen na běžkách, icefishing (lov ryb v ledu), půjčení kajaků, túra na Mørkkongu, „Norwegian dinner“ (ochutnávka norské kuchyně a ukázka národních krojů a tanců).

Studijní náročnost byla poměrně vysoká. Výuka probíhala ve čtyřhodinových blocích (včetně přestávek), v rámci nichž se střídala teorie a praktická cvičení. Zkouška pak u většiny předmětů sestávala z praktického skupinového projektu (řešení případu) a individuální zkoušky. Individuální zkouška trvala až 4 hodiny, což bylo celkem děsivé, ale nakonec se to dalo úspěšně zvládnout. Studovala jsem zde tyto předměty: Business English, Business Strategy Simulation and Application, International Management, Norwegian Language and Culture, Organization and Leadership, Sales Management and Personall Selling. V rámci měsíční letní školy, na kterou sem přijela skupina studentů z USA, jsem studovala i předmět International Marketing.

Norsko – země úchvatné přírody i vysokých cen

V Norsku mě nejvíce uchvátila nádherná příroda a také velmi odpovědný vztah Norů k ní. Cestovala jsem na sever do města Tromsø za polární září a dále vlakem působivou krajinou k neuvěřitelné skalní plošině Preikestolen. V rámci letní školy jsem se dostala k nádhernému městu Bergen a plavila jsem se výletní lodí do Dánska. Této plavby jsem se původně nechtěla účastnit kvůli její vysoké ceně, ale škola omylem zakoupila 3 lístky navíc a jeden z nich mi k mému údivu darovala.

Jedinou stinnou stránkou pobytu byly právě ceny, protože Norsko je země s vysokými životními náklady. Dalo by se říci, že je zde všechno 3x dražší než v České republice, obzvláště pak ubytování a cestování vlakem a autobusem. Kromě finanční nákladnosti bylo všechno skvělé. Studijní pobyt v rámci programu Erasmus+ a Norsko jako cílovou zemi bych chtěla všem vřele doporučit. Byla to úžasná zkušenost v poznávání nových lidí, kultur, jazyků, zvyklostí a krajiny. V neposlední řadě jsem získala spoustu nových studijních znalostí a zdokonalila se v angličtině. Erasmus v Norsku byl to opravdu jedinečný zážitek.

Ha det bra! (v norštině: „Mějte se hezky“)

Pohled na Tyrifjorden – 5. největší jezero v Norsku
Pohled na Tyrifjorden – 5. největší jezero v Norsku, archiv autorky

O autorce

Hanka studuje na Vysoké škole obchodní a hotelové v Brně Management hotelnictví a cestovního ruchu. Pokud by vás podobné studium zajímalo, na těchto stránkách najdete informace o dalších oborech. Patří mezi ně Management hotelnictví a cestovního ruchu nebo Gastronomie, hotelnictví a cestovní ruch.

logo

Článek byl sepsán Hankou Mutlovou, studentkou oboru Management hotelnictví a cestovního ruchu na Vysoké škole obchodní a hotelové Brno. Původně byl publikován dne 15.02.2016. Aktualizaci provedla Kačka dne 18.02.2020.