Každý z nás má doma na polici knihy, které si určitě ještě někdy přečte. Ale až nebude muset do školy, až bude venku škaredě a pod dekou hezky a až po páté dokouká poslední sérii Přátel. Anebo nikdy, protože se přece každoročně vydává tolik a tolik nových knih, že kdo by měl vlastně čas číst ty, co už jednou přečteny byly? Známe to skoro všichni. Knihomolové a knihomolky, stejně tak jako zakladatelé webu Reknihy, kteří se rozhodli s nevyužitými knihami, po letech zasypané prachem, udělat něco zajímavého. Poslat je zase někomu dál.
„Nechceme, aby knihy byly nevyužité, a proto nabízíme čtenářům přečtené knihy zaslat nám. U nás jsou více v bezpečí než třeba v knihobudkách, které bývají často vykrádány. My knihy po jejich přijetí vyfotíme a přidáme na náš web.“
Poté, co si knihu objedná nový čtenář, se jejímu původnímu vlastníkovi přičte na účet 50% podíl z jejího prodeje. Alternativní možností, o kterou si již od spuštění webu napsalo množství čtenářů, je částku darovat organizaci 1 % For the Planet, jejíž záměrem je pomoci financovat různé ekologické organizace, které tak zaručí koherentní řešení globálních environmentálních krizí a problémů. Této organizaci ostatně přispívají i samotné Reknihy, které se netají svým ekologickým zaměřením. Díky jejich aktivitám se totiž knihami neplýtvá a jedna kniha tak může přinést radost mnohem více lidem. V některých knihách mohou čtenáři dokonce najít unikátní poznámky, podtržené věty či malby předchozích majitelů na okrajích stránek.
Za vznikem projektu Reknihy stojí dva mladí lidé. Jednadvacetiletý Tadeáš Kula, který se již od patnácti let živí tvořením webů a dvacetiletá Veronika Šrédlová. Ta svou podnikavou povahu přeměnila v úspěšnou hithit kampaň s projektem Neobyčejný diář, vlastní e-shop a ve volném čase je mentorkou v projektu „Soutěž a Podnikej“. A jak sami říkají: „do našeho původního dvoučlenného týmu, nyní přibíráme nové kolegy a snažíme se stačit poptávce i nabídce.“