10 tipů co udělat, než vyrazíte na cestu
Léto je to nejčastější období, kdy vyrážíme na cestu, dovolené a poznáváme nová místa. Nikde však není napsáno že na podzim či v zimě se nikam nemůže! Zvláště když na jihu je stále ještě teplo. Když už máte zajištěné ubytování, víte, jak se na dané místo dostanete a máte i sbaleno, může se zdát, že jediné co zbývá, je těšit se na cestu. Pokud si ji ale chcete užít naplno, je dobré před odjezdem udělat ještě pár věcí. Jaké to jsou?
Peníze
Samozřejmostí je i v dnešní době plateb kreditkou vyměnit si alespoň část peněz za měnu příslušné destinace. Než to ale uděláte, zkuste na internetu zapátrat po tom, kolik asi utratíte za běžné věci jako jídlo, vstupné do památek či veřejnou dopravu. Jedná se spíše o východní zemi, kde je levněji než u nás, nebo naopak velmi drahý sever Evropy? Částku, kterou si vyměníte, je dobré přizpůsobit právě tomuto faktu (a samozřejmě finančním možnostem).
Zajímavá místa
Možná jste dobrodruzi a největší zábava je pro vás improvizace, v tomto případě je ale dobré trochu popátrat předem a nespoléhat na náhodu. Na internetu se totiž dají najít tipy na nejrůznější památky, přírodní úkazy, atrakce a vyhlídky, které stojí za to. Nejhorší totiž je, když jedete na nějaké místo a až po návratu domů zjistíte, že jste tam mohli vidět zajímavost, o které jste ani nevěděli. Často také najdete tipy na ne až tak profláklé atrakce nebo naopak na nejlepší místa, kde se dá pořídit fotka na instagram.
Tipy místních
Na předchozí bod navazuje ten další, a to tipy od místních. Ty samozřejmě nejlépe zjistíte na místě – poptáte se na to, co vás zajímá, a zároveň se dáte do řeči s někým novým a zajímavým – nicméně menší průzkum předem se určitě hodí. Nemusí jít jen o tipy na památky či restaurace, ale i o rady jak se chovat, co nedělat nebo jakou pochoutku určitě ochutnat. Pokud máte v plánu navštívit kavárnu či restauraci, je také dobré vědět, jestli se po vás očekává dýško, a pokud ano, tak v jaké výši.
Nejlepší a nejlevnější kavárny a restaurace
V posledních letech již není cestování jen o poznávání památek a koupání se v moři, ale vyrážíte-li na cestu, sníte také o ochutnávání nových jídel a užívání si kávy, vína či jiných místních dobrot. Někdy tu nejlepší kavárničku či pizzerii objevíte úplně náhodou, bohužel mnohem častějším případem je to, že naletíte na turistické pasti a za jídlo a pití, které ani není nijak kvalitní, zaplatíte horentní sumu.
Naštěstí si ale můžete dopředu najít nejlepší podniky podle místních, zhlédnout jejich profily na instagramu a u některých se i podívat do jídelníčku, kde zjistíte přibližnou cenu. A kde hledat? Osobně využívám aplikaci tripadvisor, kde jsou různé kategorie – nejen jídlo – a žebříčky podniků, hotelů i památek od turistů z celého světa… Také je zde vidět cenová kategorie daného místa a můžete si přečíst recenze jak od turistů, tak od místních. Různé žebříčky zajímavých míst jsou pak k nalezení např. na pinterestu a hodně informací se dá načerpat i z google reviews.
Offline mapy
Není nic horšího, než se ztratit a stresovat se kvůli tomu na dovolené. Už kvůli tomu je fajn si pro jistotu stáhnout offline mapu daného místa – ať už jako aplikaci, tak i v google mapách. Nemusí sloužit jen k orientaci, pokud se ztratíte, ale také k vyznačení míst, které jste si našli a chcete je navštívit – kaváren, restaurací nebo třeba nádraží a místa odjezdu. Když se pak ocitnete v zapadlé uličce, vytáhnete jen mobil, zapnete gps a mapa vás navede na místo, na které budete chtít.
Rezervace prohlídek
Tento bod neplatí pro všechny destinace, v případě velmi frekventovaných míst a památek se vám však časná rezervace prohlídky může velmi vyplatit. To jsem zjistila při cestě do Florencie a Pisy – na vyhlídku z kopule Duoma byly lístky vyprodané na tři dny dopředu a na Šikmou věž bych si rezervaci musela udělat několik měsíců než se vydáte na cestu. Když pak na dané místo dorazíte a na ty největší taháky na vás nezbudou lístky, můžete z toho být otrávení. Pokud tedy celý život sníte např. o tom, že vystoupáte na vrchol Šikmé věže či navštívíte galerii Uffizzi, rozhodně tento bod nepodceňte. Na mnoho atrakcí se dá samozřejmě koupit lístek až na místě, čím dál víc se ale rozmáhá právě rezervace online, díky které nebudete muset stát v nudné řadě a často za vstupenku zaplatíte méně, než by tomu bylo přímo v pokladně.
Místo na fotky
Ať už máte skvělý foťák nebo jen fotíte na mobil, je fajn si před odjezdem udělat místo na paměťovce pro všechny fotky, které nadšeně nafotíte. Je totiž velmi nepříjemné zjistit nedostatek kapacity až na místě a litovat toho, že nemůžete fotit tolik, kolik jste chtěli.
Počasí
Počasí samozřejmě neovlivníme a předpovědím počasí se úplně věřit nedá, nicméně jeden dva dny před odjezdem již je docela velká pravděpodobnost, že by předpověď vyjít mohla. Podívejte se na několik zdrojů, a pokud se bude předpověď více z nich shodovat, můžete tuto znalost využít při balení oblečení, plánování programu či alespoň jeho náhradních variant.
Zábava na cestu
Jak se říká i cesta je cíl, takže se snažte si užít i cestu do dané lokality. Při putování vlakem, autem, autobusem či letadlem je dobré mít k dispozici knížku, audioknihu, pár dílů vašeho oblíbeného seriálu a nebo playlist, který vás na nadcházející dobrodružství navnadí. Neuškodí samozřejmě ani pár sladkostí a dobrot pro lepší náladu a zkrácení dlouhé chvíle.
Komunikace
Samozřejmě, že se ve většině světa domluvíte anglicky, ale i tak je dobré dát si tu práci a naučit se alespoň pár základních frází a pozdravů v jazyce dané země. Také se vyplatí si stáhnout offline slovníček a nebát se komunikovat – ať už špičkovou francouzštinou nebo rukama a nohama. Důležité je, že zjistíte, objednáte si a zajistíte vše, co potřebujete.
Teď už nezbývá nic jiného, než vyrazit na cestu. Bon voyage!
Autorkou tohoto článku je Tereza Škařupová, která spolu s dalšími šikovnými studenty a pisateli tvoří tým MyImage.cz, web od mladých, pro mladé. Další rady, tipy a informace nejen k tématu cestování najdete na jejich webu MyImage.cz