The unexpected expedition: Chytnout krokodýla za ocas? V Ghaně to jde
Krokodýli jsou často považování za nebezpečné dravce, ke kterým se není dobré přibližovat. Zkušenosti lidí z Paga města v Ghaně je ale úplně jiná…
Paga je malé město, které není ničím zajímavé. Až na to, že ve místních rybnících propojených řekami najdete spoustu krokodýlů. Tito krokodýli nejsou malí, nejsou ani ohraničení a místní je netrénují a pokud se zrovna nekoná nějaká ceremonie tak je většinou ani nekrmí. Přesto se v tomto městě nikdy nestalo, že by krokodýl zaútočil na lidi nebo je jakkoliv ohrozil. Ženy ve stejném rybníku perou prádlo, dokonce v něm i někdy děti plavou a koupou se a kdokodýli si v klidu plavou opodál.
Legenda praví, že Nave, který založil Paga město vyhrál v souboji o pozici vůdce komunity se svým dědečkem Panlogo, který prohrál. Jelikož je město Paga blízko ke dnešní Burkina Faso, musel Panlogo odejít se svými stoupenci právě tam. Stoupenci Nava ho ale sledovali a dohnali k řece, přes kterou nevedl ani most a u které nebyli ani lodě. V této části Afriky mají různé kmeny různé totemy, totemy jsou pro ně zvířata, o kterých místní věří, že mají duše jejich předků. No a jak už to tak bývá, tak kmen ze kterého Nava a Panlogo pocházeli měl za totem krokodýla.
Řeka, před kterou byli obklíčení, byla plná krokodýlů a tak je podle legendy Panlogo poprosil, ať je ochrání a za to už žádný z jeho lidí a kmene nikdy krokodýla neuloví na maso a ani jinak nezraní. Stejně to mělo platit i pro lidi. Krokodýli tehdy pomohli a od té doby žijí tito tvorové bok po boku lidem ve městě.
Tato zvláštnost se samozřejmě rychle rozkřikla a tak dnes můžete do těchto ‚Sanctuaries‘ jak jim místní říkají zavítat i vy. Za malý poplatek vás místní dovedou k jednomu z rybníků mezi domy, za další poplatek asi 40 Kč vám k tomu koupí kuře, jehož křik krokodýly vyláká a ti pak vylezou za vámi na souš. Tam se s nimi můžete vyfotit z různých úhlů a směrů.
Průvodce vám většinou dá pár pokynů jako ‚Sedni si mu na hřbet‘ či ‚Zvedni mu ocas‘. Mě například hodně z toho nebylo příjemné. Ne proto, že bych se bála (oni fakticky vypadají i mírumilovně), ale zkrátka jsem nechtěla chudáka krokodýla týrat. No a tak jsem se vyfotila u něj, udělala selfíčko a nechala ho chudáka, ať si zase skočí do vody.
Ghana má více komunit, kde je nějaký druh zvířete takto ochraňován a je nelegální mu jakkoliv ublížit, můžete takto navštívit třeba opičí lesy, které se také nacházejí v Ghaně.
Přečtěte si další zážitky Aleny z nejvyšší hory Malawi – Mutanje, Zambie , Zimbabwe, její stopování po JARu, příhodu s malárií z Tanzanie nebo safari v Ugangě. Její cestu můžete sledovat na Facebooku nebo Instagramu.