Czenadians: 7 důvodů, proč vyjet do Kanady

Nedávno jsme publikovali rozhovor s Petrem z Czenadians. Tentokrát jsme se Petra zeptali, co by radil lidem, kteří chtějí do Kanady vyjet jako on.

Žijeme v době kdy máme příležitosti, jaké generace před námi neměly, tak proč je nevyužít. Když ne teď, tak kdy?

1. Pokud chcete vyjet, tak moje rada číslo 1 zní: vyjeďte!

To myslím vážně. V mnoha jiných životních oblastech něco chceme, ale nakonec to z nějakého důvodu neuděláme. Bohužel, většina lidí udělá nakonec i takové (ne)rozhodnutí právě s vycestováním do světa.

 2. Svoboda není samozřejmost

I přestože tento měsíc slavíme 30 let demokracie a svobody, tak je stále pro nás možnost cestovat po světě nová. Kdo z vás čtenářů má rodiče, kteří zamlada vycestovali např. na rok do Austrálie, Nový Zéland, Kanady nebo v létě během školy do USA?

Proto se nemůžeme divit, že zahraniční zkušenost se u nás stále tolik nepodporuje, jako např. v ostatních evropských zemích.

Autor: Petr Horák

3. Cestování je investice do sebe sama

Když se znovu zeptám vás čtenářů, proč vlastně studujete střední nebo vysokou školu? Proč vezmete 3 – 5 let svého života a nemalých financí, abyste vystudovali školu?

Proč tento krok uskuteční drtivá většina mladých lidí a proč nás k tomu rodiče podporují (v některých případech tlačí)? Bereme to jako investici do naší budoucnosti a věříme, že se nám vrátí. Když teď budu mluvit o vysoké škole, tak hlavním důvodem bývá titul se kterým věříme, že budeme mít lepší uplatnění na pracovním trhu a světlejší budoucnost. 

Vyrazit na 3 měsíce, půl roku, rok nebo 2 roky do světa je ve výsledku také investice, kterou si většina lidí stále neuvědomuje.

4. Naučíte se jazyk a přestanete se stydět

V dnešním globálním světě je nezbytné umět alespoň jeden cizí jazyk – ideálně angličtinu, která se podle mě nedá v ČR naučit.

Důvodem je vzdělávací systém a velice omezené možnosti aktivně angličtinu používat, především verbální komunikaci. Jsme schopni se naučit celkem jednoduše gramatiku, ale stydíme se mluvit. Proto nemluvíme ani když máme drobné příležitosti u nás doma a v jazyce se neposouváme. Překonání ostychu a možnosti se rozmluvit docílíme nejlépe pobytem v anglicky mluvící zemi.

Autor: Petr Horák

5. Sbohem komfortní zóno, vítej svobodo!

V zahraničí také vystoupíte ze své komfortní zóny. Vyjedete ze svých zajetých kolejí a úplně všechno se změní. Lokalita, bydlení, práce, lidi kolem vás. Budete si sami muset zařídit mnoho věcí, být flexibilní, učit se novým věcem a překonávat mnoho překážek, které vám přijdou do cesty.

Mimochodem nebojte, ve světě nikdy nejste sami. Je velice snadné najít nové kamarády, ať už online (např. přes FB skupiny v dané lokalitě), tak lidi které potkáte.

Ve světě si i lidé podle mě pomáhají daleko více než doma. Dále ve světě potkáte mnoho skvělých lidí z celého světa, navštívíte místa, o kterých jste do teď třeba jen snili a zažijete nezapomenutelné momenty, které budete vyprávět do konce života.

6. Kanadu si zamilujete

Mimochodem mnohým lidem se Kanada zalíbí a chtějí zůstat delší dobu. To je díky dalším vízovým možnostem snadno realizovatelné. Kanada je také skvělou kombinací amerického a evropského prostředí. Multikulturní prostředí je velice přívětivé a otevřené lidem jako jsme my, kdo do Kanady vyrazí. Každý má tak možnost se prosadit, pokud umí anglicky a snaží se.

7. Stačí si jen vybrat program

Camp Canada

Pokud byste chtěli vycestovat do Kanady během vysoké školy, můžete využít programu Camp Canada (https://www.campcanada.co.uk/). Program jsem sám absolvoval dvakrát. Jedná se o práci v letních táborech pro děti. Máte tak možnost poznat kanadskou kulturu, nádhernou přírodu a poznat lidi z celého světa.
 
Pracovat v letním táboře můžete případně i v USA a do Kanady můžete vyrazit za cestováním na konci léta. Program Summer Camp (případně i Work & Travel) zajišťují Camp Leaders (https://www.campleaders.com/cz/) se kterými mám také skvělou zkušenost.
 

Co bych následně udělal po absolvování studia vysoké (nebo střední) školy?

Kdyby mi šlo primárně o cestování, tak bych využil Working Holiday víz na Nový Zéland nebo do Kanady. Musím ale upozornit na fakt, že roční počet víz je pro obě destinace omezen a proto není jistota, že se vám podaří víza získat a svůj výjezd tak na 100% naplánovat. Nicméně za zkoušku rozhodně nic nedáte.

Work and Study

Kdyby mi šlo o nastartování kariéry (nebo mi nevyšla Working Holiday víza), vyrazil bych do Kanady na jeden nebo dva roky přes program Work & Study. Jedná se o kombinaci studia (20 hodin týdně) a možnosti práce 20 hodin týdně. Druhá polovina programu Work & Study je co-op část, což je placená praxe ve studovaném oboru.

Studium je úplně jiné než u nás. Je především zaměřené na soft skills, tedy komunikace, prezentace, vystupování a práce v týmu. Lektoři jsou často lidé z praxe. Díky co-op části mají studenti zase možnost pracovat ve svém oboru, což je jinak na např. Working Holiday vízech velice těžké.

Studovat a pracovat lze v oborech jako Business, Marketing, Project Management, IT, Health Care, Hospitality, Tourism, Design, Architecture a mnoho dalších. Absolvent se tak naučí anglicky, získá mezinárodní vzdělání, pracovní zkušenost a především sebevědomí. Tahle roční nebo dvouletá zkušenost dramaticky změní vaše CV a možnosti uplatnění na pracovním trhu.

Utekl vám rozhovor s Petrem o jeho životě v Kanadě? Dožeňte ho na našich stránkách!

czenadians

Pro Mladiinfo text a fotografie: Petr Horák, Czenadians