Couchsurfing rovná se Tinder a ubytování zdarma?

recyklujemečlánky: Couchsurfing – sociální síť, která umožňuje najít si ubytování zdarma téměř kdekoliv na světě.  Bohudík (bohužel) to ale není jen o tom „zdarma.“ Přečtěte si, jaké výhody couchsurfing nabízí a na co si dát při ubytování přes tuto populární platformu pozor.


Co je to Couchsurfing?

Pro ty z vás, kterým Couchsurfing neboli CS nic neříká: jedná se o sociální síť, nebo webové stránky, chcete-li, přes které si můžete najít ubytování zdarma u místních téměř kdekoliv na světě, od nejzapadlejších vesnic po velkoměsta.

Kdy to vzniklo?

Inspirovány úspěšným pokusem zakladatele Couchsurfingu Caseyho Fentona získat ubytování na Islandu, tyto stránky se daly do pohybu v roce 2004. Během 12 let tahle platforma vzrostla na sedm milionů registrovaných členů ve více než 100 000 městech po celém světě. K tomu existuje nespočet CS skupin na Facebooku, kde se potkávají i ne Couchsurfeři.

Jak to funguje?

Mechanismus fungování Couchsurfingu je zdánlivě jednoduchý.  Založíte si svůj profil, včetně popsání vašich zálib či dosavadních cestovatelských zkušeností, a potom už je míra vašich aktivit na vás.

Můžete jenom hledat hostitele v destinacích, do kterých se chystáte, ale zároveň i nabízet ubytování u sebe doma, nebo jenom popovídání nad kávou/čajem/pivem a prohlídku vašeho města. Ti nejaktivnější organizují CS setkání a akce ve městech, kde žijí a působí také na CS online fórech.

Od ostatních, které jste hostili, u kterých jste sami přespávali, nebo s nimi organizovali akce, potom získáváte reference a stejně tak oni je získávají od vás. Reference mají za cíl fungovat jako „bezpečnostní systém“ – mají vašim budoucím hostům a hostitelům ukázat, jestli náhodou nejste tak trochu uchýl. Samotný Couchsurfing potom nabízí možnost připlatit si za ověření vaší adresy, čísla, což má ještě zvýšit vaši důvěryhodnost.

Couchsurfing není jen o ubytování zdarma

Zní vám to celé jako pohádka? Opravdu si lidé berou k sobě domů cizince, lidi, které předtím nikdy neviděli, dávají jim klíče od domu a tráví s nimi čas? Může to tak být, ale nemusí. Couchsurfing není jen o ubytování zdarma – v tom dobrém, ale i špatném.

Ilustrační foto: Couchsurfing Picnic in Kongens Have. Thorbjørn Kühl (Flickr). http://bit.ly/29qj5K7. CC BY 2.0
Ilustrační foto: Couchsurfing Picnic in Kongens Have. Thorbjørn Kühl (Flickr).  http://bit.ly/29qj5K7. CC BY 2.0

To dobré na Couchsurfingu

Couchsurfing je mnohem víc než jen ušetření na ubytování. Je o setkávání lidí z různých kultur a prostředí, kteří by jinak neměli šanci potkat se. Je o sdílení a výměně – zkušeností, informací, pomoci. O vytváření mostů mezi lidmi, o přátelství.

Prostřednictvím Couchsurfingu může vzniknout nejenom globální komunita, ale i ta lokální. Díky CS piknikům, kulinárním večírkům, literárním večerům, festivalům, nebo prostě jen posezením v hospodách, se potkávají místní, expati, i ti, kteří jenom projíždějí – lidé z nejrůznějších věkových skupin, profesí i kultur. Pohodová atmosféra, kde se každý cítí vítán, je potom něco, kvůli čemu se tito lidé na taková setkání pořád vracejí.

Sama autorka článku je na Couchsurfingu od roku 2010 a 99 % jejích zkušeností na CS je pozitivních. Díky CS byla součástí skvělé komunity v Olomouci a potkala mnoho nesmírně zajímavých lidí, z nichž někteří jsou dodnes její dobří přátelé. A díky CS také mohla nahlédnout do života místních lidí, což se turistovi jen málokdy povede.

To špatné na Couchsurfingu

Ne všichni tak CS samozřejmě berou. Často se lidé píšící vám zprávy žádající o ubytování ani neobtěžují oslovit vás jménem, natož číst váš profil. Jednoduše rozesílají žádosti stylem „CTRL C, CTRL V.“ Jde jim jen o to bydlet zadarmo.

Potom existuje lidé, kteří Couchsurfing používají jenom jako seznamku nebo spíš jako trochu sofistikovanější Tinder. Existují blogy a webové stránky, kde se lidé chlubí tím, kolik „trofejí“ se jim prostřednictvím CS podařilo skolit. Příkladem je blog Maverick Traveler (Osm znaků svolné holky na Couchsurfingu – 8 Signs of a Naughty Girl on Couchsurfing) nebo stránky Couchbangs (Pijeme, povídáme si na gauči. Po 15 minutách jsme se rozhodli prostě si jen za**kat. – We drink, have chat on the couch. After 15 minutes we just decided to fuck.).

Také se můžete setkat s členy, kteří se na CS setkání chodí jenom opít, sbalit protějšky druhého pohlaví či je případně používají jako marketingový nástroj (záminka k nalákání zákazníků do předraženého podniku, jak to zažila sama autorka).

couchsurfingparty
Ilustrační foto: Couchsurfing Party @ Metalab. Christian Benke (Flickr). http://bit.ly/29phSCi. CC BY 2.0
Proč se to děje?

Někteří ze CS matadorů, pobývající na této sociální síti od samého začátku, přikládají „úpadek“ Couchsurfingu jeho privatizaci v roce 2011. Soustředění se na zisk, místo na vztahy a hodnoty za čísly, podle nich vedlo k tomu, že nejdůležitější je pro společnost počet členů, ale ne to, jací jsou a jaké interakce mezi sebou vedou.

Další považují CS rovnou za ztracený. Původní duch téhle platformy se vytratil a oni ho buď hledají jinde, na podobných platformách jako je BeWelcome, nebo na něj rezignovali úplně a na své profily se měsíce i roky nepřihlásili.

Jak se tomu (ne)vyhnout?

Jasně, že není nic špatného na tom, když se dva dospělí lidé svobodně rozhodnou k tomu, že spolu budou nezávazně spát. A je úplně normální, že se přes Couchsurfing potkalo mnoho párů, včetně budoucích manželů.

Couchsurfing ale nevzniknul a neslouží jako seznamka, což stojí i v jeho pravidlech. Není dobře, když se používá jenom jako zástěrka k získávání zářezů na pažbě. Pro to máme jiné aplikace a stránky, jako už zmíněný Tinder.

couchsurfing
Ilustrační foto: Snow day laughter. Wonderlane (Flickr). http://bit.ly/29hxRBP. CC BY 2.0

Tipy a triky na Couchsurfing

Tenhle článek se nesnaží moralizovat. Spíš upozornit na to, co se s Couchsurfingem děje. Je dost možné, že Couchsurfing je opravdu „nejlepší aplikace pro známosti na jednu noc, jaká kdy byla vytvořena“,  a že dál půjde hlavně tímhle směrem. Pokud byste mu ale přeci jen chtěli dát (znovu) šanci, tady je pár praktických tipů na to, jak se tomu špatnému na CS vyhnout.

1. Mějte dobře vyplněný profil

Napište toho o sobě tolik, kolik jste ochotní prozradit a zároveň tolik, aby si o vás váš budoucí host nebo hostitel dovedl udělat obrázek. Používejte klíčová slova, která dobře popisují vaši osobnost a zájmy. Nezapomeňte nahrát svoje fotky, ale přemýšlejte nad tím, jakou zprávu jimi vysíláte.

Co se týče pozitivních referencí, ty „jednoduše“ získáte tak, že budete aktivní a milí hostitelé/hosté. Na začátku, kdy nemáte žádné reference, se vyplatí zajít na místní CS akce, seznámit se s dalšími Couchsurfery a poznat místní komunit (je-li nějaká). Zároveň si můžete nechat doporučit ověřené hostitele v místech, kam se třeba zrovna chystáte.

2. Pečlivě čtěte profily ostatních

Když někoho žádáte o ubytování, nebo se díváte na někoho, kdo by chtěl naopak spát u vás, věnujte pět minut tomu, abyste si přečetli jejich profil. Měl by vypadat, tak jako váš – vyplněný, alespoň s profilovou fotkou, pozitivní reference od různých lidí, jejichž profily také působí důvěryhodně. Hledejte klíčová slova – Mají s vámi dotyční něco společného? Poslouchají stejnou muziku? Věnují se stejnému sportu? Podobné koníčky nebo filozofie zvyšují pravděpodobnost, že si budete rozumět (i když to není zárukou).

3. Pište osobní žádosti

S čtením profilů úzce souvisí psaní osobních žádostí. Nikdo po vás nechce, abyste psali ručně slovo za slovem těch 30 a více žádostí o ubytování, které musíte někdy rozeslat, aby se vám poštěstilo. Není nic špatného na tom mít připravenou šablonu. Dejte si ale tu práci a oslovujte lidi jménem, když jim píšete a vysvětlete, proč chcete zůstat právě u nich. Nemusí to být nic složitého. Stačí pár vět o tom, že např. máte stejné zájmy nebo že se zdají být fajn lidmi, které byste rádi poznali.

4. Poslouchejte intuici

Pokud se vám něco nezdá, ať už při hoštění lidí, nebo „surfování“ jejich gaučů, poslouchejte sami sebe. Nebojte se lidem říct ne: Ne, nebudu tě hostit. Ne, chci spát v tomhle pokoji sama. Ne, tohle se mi nelíbí. Nebojte se z jakékoliv situace odejít, pokud vám nahání strach, nebo vám přijde potenciálně ohrožující.

5. Dodržujte zlaté pravidlo

Zlaté pravidlo zní: Chovejte se tak, jak chcete, aby se druzí chovali k vám. Přeloženo do CS: Buďte takovým hostitelem/hostem/členem Couchsurfingu, jaké chcete mít hostitele/hosty/členy.

Další tipy najdete přímo na stránkách Couchsurfingu

Článek byl původně sepsán Štěpánkou dne 4. 7.2016. Úpravu článku provedla Kačka dne 20. 1. 2020.