Dobrovolnictví na ekofarmě kdekoli na světě? Zkus WWOOFing
#recyklujemeclanky: Zajímá vás ekologické zemědělství a udržitelný způsob života? Spojil/a bys rád/a poznávání těchto dvou odvětví s výjezdem do zahraničí? Zkus dobrovolnictví na ekologické farmě s organizací WWOOF a zapoj se do tzv. WWOOFingu.
Co je to vlastně ten WWOOFing?
WWOOFing je dobrovolnická činnost na ekologických farmách zprostředkovaná platformou WWOOF. WWOOF neboli World Wide Opportunities on Organic Farms je síť lokálních organizací spojující ekologické farmy, rodinná hospodářství a zahradnictví, která hledají dobrovolníky na dočasnou výpomoc bez nároku na peněžní odměnu. Hlavním cílem WWOOF je poskytnout dobrovolníkům jedinečnou zkušenost s prací na organické farmě. Kromě toho WOOFing umožňuje dobrovolníkům poznat zvyky místních a sdílet zkušenosti se stejně smýšlejícími lidmi.
Na rozdíl od všemožných přísně formálních dobrovolnických projektů pod hlavičkou Evropské unie je WWOOF většinou založen jen na ústní dohodě mezi vámi a daným farmářem. Je tedy jen na tobě, jestli zůstaneš týden nebo půl rok, sám nebo s celou rodinou, jestli budeš pomáhat se sekáním sena, dojením koz nebo hlídáním dětí. Co si pod WWOOFingem přesně představit se se dozvíš i v následujícím videu:
Video by WWOOF
Co od WWOOFingu očekávat?
Nepsaným pravidlem WWOOFingu je, že dobrovolníci na farmách pracují přibližně 6-7 hodin denně. Odměnou za jejich práci jim je strava a ubytování. Pokud se chystáš vyrazit WWOOFovat na delší dobu, staneš se přímo součástí hostitelské rodiny/farmy se všemi klady i zápory, které k tomu patří. Od WWOOFingu nečekej zajištění pracovní smlouvy, vyřízení cestovních víz, seznam povinného očkování, hrazené pojištění nebo kapesné. Naopak se spíše dočkáš rodinné atmosféry, nevšedních zážitků a příjemného pocitu z dobře odvedené práce. Navíc z první ruky poznáš, jak žijí místní lidé a dozvíš se toho spousty o ekologickém zemědělství, udržitelném životním stylu a zdravém stravování. Taky si určitě vyzkoušíš činnosti, ke kterým by jsi se jinak nikdy nedostal.
Jak si dobrovolnictví na ekofarmě přes WOOOF zařídit?
Síť farem, které přijímají WWOOFery, je celosvětová a zahrnuje ekologická hospodářství ve 120 zemí. Jednou ze zapojených zemí je i Česká republika, kde se v současnosti nachází 28 aktivních organických farem. Všechny země, v nichž WWOOFing frčí, mají národní zprostředkovatelskou organizaci, která zastřešuje tvůj dobrovolnický pobyt na konkrétní farmě. Národní zprostředkovatelské organizace si za tuto službu účtují členský poplatek platný na 1 rok. Poplatek je účtován buď za jednotlivce nebo pár. Výše poplatku se navíc značně liší v závislosti na zemi, kterou jsi si pro svůj WWOOFing vybral/a. V Čechách tak například za roční členství zaplatíš €22, v Austrálii $70 a na Srí Lance $35.
Jak tedy postupovat při zařizování WOOfingu? Ze všeho nejdříve si vyber zemi, ve které bys rád/a dobrovolničil/a na ekofarmě. V nabídce je spousta evropských států, stejně tak jako exotické destinace, např. Nigérie, Taiwan nebo Japonsko. Zaregistruj se jako dobrovolník u zprostředkovatelské organizace dané země, zaplať členský poplatek, vyplň pečlivě svůj profil a začni kontaktovat aktivní farmáře.
Mějte vždy na paměti, že zprostředkovatelská organizace nemá v popisu práce jakkoli pomáhat s oslovováním zemědělců nebo se zařizováním víz. I z tohoto důvodu si předem s hostitelskými farmáři domlouve veškeré detaily. Zjisti si, jaká očekávání farmář má, kde budeš bydlet, jak se dostaneš do nejbližšího města, apod.
Proč se rozhodnout pro dobrovolnictví na ekologické farmě?
WWOOF je ideální dobrovolnickou příležitostí pro lidi s láskou k přírodě a zvířatům, kteří jsou schopni pořádné fyzické práce. Farmy v jednotlivých zemích můžeš střídat, jednotlivé pobyty proložit cestováním a naordinovat si tak intenzivní zážitek plný místní kultury. Všechny farmy a hospodářství zapojené do projektu pracují na základě ekologického hospodářství a udržitelného způsobu života, takže dvanáctihodinovek v hale s kuřaty se taky bát nemusíš.
Zaujal tě koncept WWOOFingu? Zkus si pro začátek alespoň krátký pobyt na některé z českých farem prostřednictvím české zprostředkovatelské organizace. Zajímavou zkušenost s WWOOFingem s dětmi nabízí Tereza z NARUBY.LIFE. A pokud si svou dobrovolnickou zkušenost představuješ úplně jinak, mrkni na naše další Tipy na dobrovolnictví.
Článek byl původně sepsán dne 27.9.2011. Aktualizaci a doplnění informací provedla Kačka dne 25.11.2019.