Couchsurfing – nejen bezplatné ubytování kdekoliv na světě

Couchsurfing se stává stále častěji se objevujícím slovem mezi pževážně mladými a převážně dobrodružněji laděnými cestovateli. Pokud jste o ničem podobném neslyšeli, pokusím se v krátkosti vysvětlit, o co jde a přihodit tipy, triky a postřehy pro ty, kteří se k podobnému způsobu cestování stále rozhoupávají.

Couchsurfing (čti kaučsérfing, dále jen CS) je celosvětová síť lidí, které spojuje zájem o cestování, poznávání jiných kultur, lidí a míst. Většina z nich o sobě na svých profilech hlásá, že jsou „openminded, tolerant, smiling and peaceful“, což je  ale asi to jediné, co je spojuje. Couchserfeři jsou opravdu ve všech zemích světa, všech věků, ras a náboženství.download (1)

Couchsurferem se můžete stát jednoduše tak, že se zaregistrujete na internetových stránkách CS a vyplníte o sobě několik informací, jako cestovatelské zkušenosti, ovládané jazyky, životní filosofie nebo koníčky.

Hlavní a původní myšlenkou CS je umožnit lidem ušetřit za ubytování během jejich cestování – couchsurfeři na svých profilech nabízí volné karimatky, matrace, gauče, postele nebo dokonce celé pokoje, které jsou ochotní na několik nocí zdarma propůjčit cestovatelům. Pokud se tedy chystáte do ciziny s omezeným rozpočtem, je CS ideální variantou, jak najít nocleh přímo u někoho doma.

Pozor, CS není hotel ani noclehárna! Během svého pobytu se stanete součástí domova konkrétního člověka, očekává se tedy, že máte zájem se s vaším hostitelem a jeho rodinou seznámit a zajímáte se o jeho kulturu. Couchsurfeři, kteří přijedou, s napruzeným výrazem a dávají najevo, že nechtějí být rušeni a mají do minuty naplánovaný program na celý večer by měli přece jen zůstat u klasického hostelového ubytování. U SC se počítá s tím, že společně se svým hostitelem povečeříte, vyrazíte někam ven nebo aspoň prohodíte několik slov o svých cestách a zážitcích.

Úroveň ubytování se liší v závislosti na jednotlivých zemích, ale i hostitel od hostitele. Domluvte se předem, máte-li si přinést spacák a karimatku nebo dokonce stan. Je hezké, když s sebou přivezete nějakou malou pozornost,  nebo třeba uvaříte večeři, nepropadnete určitě ani s fotkami z dosavadních cest nebo nějakým zajímavým suvenýrem. Pokud cestujete dlouho, samozřejmě se neočekává, že každému ze svých hostitelů povezete dárek, potěší ale i malá pomoc v kuchyni nebo v domácnosti.images

Délka pobytu u jednotlivých hostitelů není nijak specifikována. Někteří přímo na svých profilech uvádějí maximální délku pobytu, obecně ale platí nepsané pravidlo, že tři dny jsou ažaž. Pokud si s vaším hostitelem padnete do oka, určitě nebude problém váš pobyt u něj protáhnout, předem ale doporučuju ho na delší dobu neplánovat. Přece jen, váš hostitel má určitě spoustu svých povinností, úkolů a taky nárok na chvilku klidu a odpočinku. Podobné pravidlo platí i o počtu hostů. Pokud budete víc než tři, vašepravděpodobnost, že najdete hostitele, se dost zmenšuje. Mnoho couchsurferů také z pochopitelných důvodů nerado hostí páry. Pokud máte strach z trapného ticha nebo nepříjemného hostitele, vyražte ve dvou, ale nepojímejte váš CS jako líbánky v cizí ložnici.

Pokud se chystáte na cestu, kde chcete couchsurfingovat, zkuste vše naplánovat aspoň dva týdny předem. Nocleh jde sehnat i na poslední chvíli, přicházíte tak ale o možnost vybrat si toho nejlepšího a nejsympatičtějšího hostitele. Na stránkách couchsurfingu hledáte přímo podle konkrétních míst, nebo třeba podle jazyků, kterými ten který couchsurfer mluví, či koníčků, ke kterým se přihlásil. Poté, co si vyhlídnete vhodného hostitele, napíšete mu žádost (request), která bude buď přijata, a vy můžete vyrazit, nebo odmítnuta. Nebojte se na začátek zkontaktovat tři nebo čtyři hostitele, jestliže ale obepíšete všechny obyvatele daného města, nebudete asi působit příliš osobně a důvěryhodně.

Spousta odpůrců CS a rodičů jeho příznivců argumentuje bezpečnostními riziky, která s sebou podobný styl cestování nese. Není radno nebezpečí, které je spojené s přespáváním u cizích lidí z cizích kultur, podceňovat. Na jednotlivých profilech jsou vždy recenze lidí, kteří se již s dotyčným setkali. Samozřejmě platí, že čím více lidí vašeho potencionálního hostitele hodnotí, tím větší je pravděpodobnost, že s nám budete mít dobré zkušenosti i vy. Na CS funguje také systém ověřování – pokud zaplatíte drobnou částku správcům CS stránek, dostanete domů pohlednici a k vašemu profilu fajfku, která bude označovat, že nejste jen tak nějaký internetový pedofil.

CS však není jen o samotném sérfování gaučů. Pokud jedete na místo, kde jste ještě nebyli, neváhejte kontaktovat někoho z couchsurferů, aby vás provedl a ukázal vám zákoutí, který průměrný turista jen s pomocí průvodce nenajde. Pokud pobýváte ve městě, kde nikoho neznáte, ozvěte se couchsurferům a vyražte s některým z nich na kafe či oběd.download

Za vaše nocležnictví a využívání dalších výhod CS se tak nějak očekává taky protislužba, tedy být tu pro ty, kteří se chystají přijet do místa vašeho bydliště. Pokud nemáte možnost u sebe přímo někoho ubytovat, můžete alespoň ukázat cizinci město, pozvat ho na večeři nebo ho vzít někam mezi lidi. Na svém profilu si můžete přímo nastavit, jestli je u vás možnost přespání nebo ne. Využívat služeb CS můžete tedy i v případě,  že sami u sebe nikoho nehostujete.

Největší koncentrace couchsurferů bývá ve velkých a turisticky oblíbených městech. Místní chouchsurfeři jsou denně bombardováni desítkami žádostí (třeba couchsurfer z Vencuveru říkal, že jich denně dostává kolem dvacítky), takže nebývá lehké přesvědčit couchsurfery, že právě vy jste ti praví. Pomoci vám můžou třeba poziviní anotace nebo fotky na vašem profilu. Zkuste také svoji zprávu trochu personalizovat a uvést, proč právě vy jste tím pravým Couchsurferem.

Spektrum lidí, kteří jsou do couchsurfingu zapojení, je opravdu široké – od aktivně žijících důchodců po nevázané bohémy poněkolikáte objíždějící svět. A právě v tom vidím největší krásu této sítě. CS není jen o snižování nákladů za bydlení, ale hlavně o setkávání lidí, prolínání kultur, názorů a pohledů na svět.

Měla jsem tu čest hostit velké množství couchsurferů opravdu ze všech koutů světa, od Ameriky po Austrálii. Každý z nich s sebou přivážel svůj příběh, kus své země svého světonázoru. Díky couchsufingu jsem zažila pečení tureckých sušenek, hraní kulečníku s Estoncem, koncert se Španělkou, foukání bublin s Poláky a spoustu dalších krásných podivností.

Tak už zbývá se jen zaregistrovat na CS nebo jeho obdobu Hospitality club, vyrazit hledat spřízněné duše ze všech koutů světa nebo čekat, až si některá najde vás.